Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Inovace ve světě žen: Jak prací prostředky pomohly k emancipaci

Redakce

Redakce

31. 8. 2010

Ne, není to sexistické, snad jen suché konstatování. Výstava Inovace ve světě žen, která v srpnu probíhala na Piazzetě Anděl, přinesla obří nafukovací modely žehličky, pračky, řasenky nebo třeba kalhotového kostýmu. Objekty vznikly ve filmových studiích v Budapešti a do Prahy přišly pod záštitou čistících prostředků Ariel.

Inovace ve světě žen, Podprsenka Zdroj: chytrazena.cz

Ariel, nebo snad kurátor Jiří Machalický, si přitom evidentně uvědomoval možnou hrozbu takové výstavy. Všude se tak dočtete, že tyto typicky ženské předměty vlastně pomohly k emancipaci žen, načež se téma změní na vcelku vtipné historky o prapodivném vzniku pračky nebo podprsenky.

Současnou ženu to však jen těžko uchlácholí. S make-upem na obličeji, v podprsence i kalhotovém kostýmu si snad položí otázku: Je toto opravdu vše, co ženu i přes všechen feminismus definuje? Feminismus změnil podmínky pro ženu, ale změnil i ženu jako takovou?

Oddych a vtipné historky

Přeskočme nyní tu trochu filozofie. Věděli jste, že když se na pračku ve svých dobách nasadil vhodný nástavec, tak brousila nože nebo dokonce plnila jelita? Podprsenku vymyslela excentrická Mary Phels Jacobs, když k sobě sešila dva kapesníky. A vysavač byl vlastně jakýmsi předchůdcem fénu.

Za zmínku též stojí technické, nebo spíš stylistické provedení předmětů. Použití lehkého plastu a obrovské rozměry připomínají happeningové konstrukce Pop artu. Zaujme žehlička, z které se i jakoby line horká pára.

Inovace ve světě žen

Zpět k tématu

Význam výstavy však přesto nespočívá ve výtvarném provedení, historii ani gelových kapslích Ariel, které se snaží propagovat. Překvapivě spíše nasadila brouka do hlavy mnoha ženám, nejen feministkám.

Samozřejmě jde o klasické zobecnění, ale i to leckdy o něčem vypovídá. Zajímavé je, že kdyby se podobná výstava věnovala tématu mužů, nikoho by pravděpodobně ani v nejmenším nezaujala. Kdyby byly tématem romské menšiny, poprask by byl naopak jistě obrovský.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Inovace ve světě žen: Jak prací prostředky pomohly k emancipaci