Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Inkoustové srdce od Cornelie Funkeové upoutá hravostí

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

5. 3. 2011

Inkoustové srdce (Cornelia Funkeová) perex - obálka knihyUniverzální knížka. I tak by se dalo popsat nové dílo Inkoustové srdce od německé autorky Cornelie Funkeové. Dobrodružství, které zažívá mladé dvanáctileté děvčátko se svým otcem, totiž pohltí nejen dětské čtenáře, ale i dospělé.

FOTO: Mr. Paper

Ilustrační foto Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Padající kapky deště probudily Meggie uprostřed ponuré noci. Dvanáctiletému děvčátku to však nevadilo, mohla si aspoň dočíst rozečtenou knížku, kterou měla moc ráda. Najednou ale uslyšela tiché kroky před domem. Když se ohlédla, spatřila postavu skrývající se pod stínem noci. Meggie se zmocnil strach, a proto raději vzbudila tatínka. Mo vyšel na žádost dcery ven a v nezvaném návštěvníkovi poznal Prašprsta, který ho přišel varovat. Rychlý odjezd jim příštího rána překazil noční návštěvník, kterého museli chtě nechtě vzít sebou na cestu za Megiinou tetou. Po příjezdu nabraly události rychlý spád. Mo byl unesen neznámými lidmi i s tajuplnou knížkou a Meggie nezbylo nic jiného, než se pokusit svého otce zachránit. Bohužel však netušila, že se tak stane sama vězněm a zamotá se do mnohem propletenějších sítí, než se zpočátku zdálo. Sítí, z nichž se nebude tak snadné vymotat.

Svět knih obklopující dvanáctiletou dívku neslibuje jen zajímavé prostředí, ale také unikátní a neotřelý příběh zahrnující nejen nástrahy života, ale i kouzla. Což je v dnešní době velice příjemná změna oproti přehršli děl s podobnými pointami, kterými je trh doslova přesycený.

Cornelia Funkeová je autorkou knih pro děti a mládež, což do značné míry určuje i cílovou skupinu příběhu. A tak se mladší čtenářky mohou snadno ztotožnit s hlavní hrdinkou, dospívající Meggie, hledající svého otce. Dívčina odvaha, se kterou se pouští do nových dobrodružství a nebezpečí, působí obdivuhodně.

Inkoustové srdce - Cornelia Funkeová (obálka knihy)

To však neznamená, že by si zde nemohl každý najít to své, je tady od všeho trochu. Od začínající nevinné lásky, až po setkání se smrtí a děsivé akční scény. Napínavý děj zaujme nejen mladší čtenáře, ale i dospělé, kteří se mohou vrátit do dětství a nechat se unášet událostmi záhadného dobrodružství, ve kterých naplno pracuje hravá fantazie. Objeví se zde kouzelné bytosti, malicherné víly, sklenění mužíčci, ale také záporné a zlé postavy, kterým nezáleží na lidském životě, ale jen na vlastních zájmech a nebojí se tak sáhnout k prostředkům, jako jsou vězení, popravy nebo vydírání.

Většina postav tajemného příběhu má předem jasně daný charakter, přesto i tady lze najít postavy, u kterých nejde snadno rozpoznat, na čí straně vlastně stojí. Motivy zrady, slepé důvěry, pocitu viny pomáhají věřit, že lidé se mohou změnit a vše nemusí být navěky ztraceno. Napětí celého příběhu podtrhuje i prostředí, ve kterém zloduši vězní Meggiina tatínka. Opuštěná a napůl rozpadlá vesnice se pro krvežíznivou a zlomyslnou partu náramně hodí.

Plynulost příběhu postupně spěje k nezvratnému konci, kdy se rozhodne, zda Meggiina odvaha stačí, nebo ne. Příběh je ukončen, přesto i zde zůstává příslib něčeho nového, a tak mnohé nepřekvapí, že Inkoustové srdce je teprve první částí trilogie.

Za jedinou malou chybičku mírně snižující napětí příběhu se dá považovat brzké prozrazení jednoho z hlavních detailů týkajícího se Meggiiny rodiny, a tak většina čtenářů rozplete důležitou část dějové linie těsně před závěrem. Přesto se nedá říct, že by konec prvního dílu byl o něco ochuzen a o napětí, jak to všechno nakonec dopadne, nebude nouze.

Kniha Inkoustové srdce dává možnost uprchnout od příliš uspěchaného světa do místa, kde nic z okolního shonu není důležité. Proč tedy na chvíli nevypnout a nevrátit se do dětských let bez svazujících technologií?

Název originálu: Tintenherz
Český název: Inkoustové srdce
Autor: Cornelia Funkeová
Překlad: Emílie Harantová
Obálka: Miro Hadinec
Počet stran: 400
Vazba: vázaná
Rozměry: 150 x 235 mm
Vydal: Knižní klub, 2011
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Inkoustové srdce od Cornelie Funkeové upoutá hravostí