Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Indy & Wich jsou kultem českého hip hopu. Třetí deska je ale ve hvězdách

Redakce

Redakce

25. 11. 2011

!Profil!Indy & Wich je jednou z nejstarších a nejznámějších hip hopových partiček u nás. Kluci spolu vystupují od roku 1998. Za tu dlouhou dobu společně nahráli jen dvě desky, ale spolupracují na albech snad každého, kdo na tuzemské hip hopové scéně něco znamená.

Indy & Wich, Zdroj: indyawich.cz

Tenkrát začínali v jednom strahovském klubu. Z počátku to byla jenom legrace a parodie, ale nakonec z toho vznikl singl pod názvem Pohyb nehybnýho/Indyvidual, na kterém hostoval Orion (PSH). Tento singl odstartoval jejich poměrně slibnou kariéru. K Indymu s Wichem neodmyslitelně patří ještě La4, který se ke kapele připojil o rok později. Všichni tři se však potkali už několik let před natočením prvního singlu, ale v té době se věnovali především graffiti.

Rap obstarává Indy, vlastním jménem Andreas Christodolous, narozený roku 1978. Jeho jméno napovídá, že s původem to u něj není až tak jednoduché. Otec Andreho pochází z Kypru, kde má také Indy velkou část rodiny. Indy je úspěšným rapperem a v loňském roce založil sólový projekt KMBL.

O hudební stránku se stará Tomáš Pechlák alias Dj Wich. Ten se narodil také v roce 1978. Wich je v současnosti velmi úspěšným hudebním producentem, skladatelem a držitelem ceny Anděl, jako DJ roku 2001. Vytvořil kolekci oblečení s názvem Golden touch.

Třetím členem kapely je rapper La4 vlastním jménem Martin Lasky, který se narodil roku 1980. Je držitelem ceny Anděl v kategorii Hip hop, cenu obdržel za první sólovku Panoptikum, která vyšla v roce 2007. La4 se stále věnuje graffiti, dostal se do světového finále Write for gold.

Ještě před vydáním prvního alba vydali kluci další singl pod názvem Cesta štrýtu/ Hlasuju proti. Track vyšel ve spolupráci s PSH a kluci za něj získali ocenění singl roku. V roce 2002 přišlo debutové album My 3. My 3 je dodnes jedním z nejlepších domácích hip hopových alb. Ve své době znamenalo opravdový průlom na české scéně. Přesto, že si desku vydali kluci pod vlastním labelem Mad Drums, dosáhla nebývalých prodejů a získala si velkou pozornost. Byla nominována na cenu Anděl 2002 v kategorii Nováček roku a získala titul nejlepší album roku 2002 v Czech Dance Music Awards.


Indy & Wich – Cesta Štrýtu (ft. LA4, PSH)

Kromě společné práce se kluci věnují i svým vlastním projektům. La4 se vydává na sólovou dráhu a Wich se stává nejvyhledávanějším a nejuznávanějším hip hopovým producentem u nás. Jako producent se podílel na obou sólovkách Oriona z PSH a v roce 2004 vydal první sólovou producentskou desku Time is now, na které se objevili nejen domácí a slovenští hosté, ale i hosté z USA nebo Švédska. S deskou Time is now byl Wich opět nominován na cenu Anděl za album roku v kategorii Dance a Hip hop.

V roce 2005 přišel další zlom v podobě singlu Velrybí hovězí, který byl odpovědí na track Velrybí bolest, kde se Marpo s Hugo Toxxxem navážejí do Indyho. Rozpoutala se tak přestřelka mezi Indym a Supercrooo. Velrybí hovězí se stalo jedním z nejdiskutovanějších a nejstahovanějších tracků u nás. Indy se dočkal ne zrovna povedené odpovědi a celou kauzu ukončil singlem Myslíš na mě. V témže roce si Indy s Wichem udělali výlet do Londýna, kde úspěšně odehráli koncert.


Indy & Wich – Myslíš na mě

V pořadí druhá deska Indy & Wich spatřila světlo světa v roce 2006 a nesla název Hádej kdo… . I tentokrát byli kluci nominováni na cenu Anděl v kategorii Hip hop, nominaci sice neproměnili, ale časopis Filter označil jejich album za album roku. Indy & Wich připravili soudtrack k filmu Tomáše Vorla Gympl a jejich song Z tvojí ¼ se stal ústřední písní filmu.

[youtube_660]NQiKf0hrck8[/youtube_660]

O rok později kluci natočili DVD Kids on the click tour 2007. Bylo to nejen první hip hopové koncertní DVD, ale pod vedením Michala Dvořáka vznikl také první dokument o hip hopu v Čechách. Na začátku koupili karavan, posprejovali ho a projeli s ním republiku, v rámci turné se zastavili i na třech hip hopových festivalech.

Wich navázal spolupráci s Nironicem a vydali společně album Dj Wich presents – Nironic The Chronicles of Nomad, čímž překonali další tabu – jedná se o první tuzemské album, jež je nahrané kompletně v angličtině. Wich navázal na tento úspěch a připravil další album v zahraniční produkci s názvem Golden Touch. Na tomto albu spolupracovali Lil Wayne, Talib Kweli, Kurupt nebo Little Brother či Royce Da 59“.

Na přelomu let 2007 a 2008 prosákly na veřejnost informace o nové desce. „Teď uděláme singl a video ke Grill Bill, potom úplně nová písnička a klip k DVD, pak Wich dodělá svoje album a vrhneme se na naše společné album. Už toho mám dost napsaného, i nějaké beaty, ale chce to ještě čas,“ sliboval tenkrát Indy.

[youtube_660]s7j_Cqut1Cw[/youtube_660]

Indy v roce 2010 natočil ve spolupráci s Raem desku KMBL. Wich s Nironicem vydali v letošním roce pokračování Nomáda pod názvem Nomad 2: The long way home. Společně koncertují a i letos objížděli festivaly, ale kdy vydají Indy & Wich další, v pořadí třetí společnou desku, to je ve hvězdách.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Indy & Wich jsou kultem českého hip hopu. Třetí deska je ale ve hvězdách