Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Industriální architektura z vláken: Starý kartáček ještě nevyhazujte

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

28. 2. 2013

IFOTO: vlakna_iwasaki5 starý ručník nebo ponožka mohou být dobrým základem pro originální umění. Japonec Takahiro Iwasaki tvoří miniaturní architektonická veledíla z vláken předmětů každodenní potřeby.

Série s názvem Out of Disorder má derivovat krásu ze zcela obyčejných a často už jinak nepoužitelných předmětů, jako je například starý zubní kartáček. To se Iwasakimu zajisté povedlo: jeho unikátní ruční práce vzbudila ohlas po celém světě. Inspiroval se převážně industriální architekturou: dílka zobrazují sloupy elektrického vedení nebo třeba ruské kolo s horskou dráhou.

Náročný proces výroby křehkých skulptur spočíval ve vytahování a opětovném splétání vláken z povrchu příslušného předmětu. Umělec si práci promyslel do nejjemnějších detailů; využíval vlákna různých barev, tloušťky i struktury. Série byla vystavena v galerii C24 v New Yorku.

Takahiro Iwasaki se narodil v roce 1975 a dlouhodobě působí v Hirošimě; samostatně vystavuje od roku 1998. Kromě industriální architektury se zabývá také tou tradiční japonskou. Jeho práce jsou ale téměř vždy velmi netradiční: patří mezi ně i dům vymodelovaný s vlastním odrazem nebo podrobná mapa vyřezaná do izolační pásky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Industriální architektura z vláken: Starý kartáček ještě nevyhazujte