Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Indonéský film: Riri Riza a jeho Rainbow troops

Redakce

Redakce

14. 6. 2009

Jeden z předních autorů soudobé indonéské kinematografie, Riri Riza, který se proslavil svým vypravěčským talentem a uměleckým přístupem k filmu jako vizuálnímu dílu, představil svůj nový film Rainbow troops (Duhoví vojáci) na Filmovém festivale ve Zlíně.

 

Riri Riza se narodil v roce 1970 a vystudoval v Jakartě Umělecký institut, Oddělení filmu (Jakarta Institut of Arts). Získal titul Master v oboru filmové scénáristiky na Royal Holloway University of London ve Velké Británii. Jeho filmy nacházejí u diváků veliký ohlas a sbírají festivalové ceny jednu za druhou. V Indonésii je dnes vůdčí osobností hnutí proti cenzuře.

„Občas na plátně zahlédnete škrábance, protože tato kopie byla už tolikrát promítána na festivalech. Za to se předem omlouvám. Ale já je mám rád. Škrábance svědčí o tom, že co vidíme je skutečně film,“ řekl Riri zlínským divákům před projekcí jeho Rainbow troops.

Samotný film, jehož název se do češtiny překládá jako „Duhoví vojáci„, je natočen podle stejnojmenné literární předlohy Andrea Hirata. Jedná se o autobiografické dílo, které vypráví příběh dětí z chudých rodin bez nároku na vzdělání. Jedinou možností pro ně je islámská škola, již drží při životě jen silná vůle jejích třech učitelů. Skupině dvanácti dětí však zajistí odpovídající vzdělání a navíc i individuální přístup a výchovu.

Po vizuální stránce je toto dílo úchvatné. Divák jistě ocení barevnost, kterou film oplývá. Ta však někdy hraničí s kýčovitostí. Mnohem obdivuhodnější jsou perfektní herecké výkony, které Riri získal svou režií z dětských herců. Co filmu trochu ubírá na kvalitě, je příběhová prvoplánovost a velké množství přehnaně emotivních scén, ačkoliv i ty jsou dobře zvládnuté, neboť požadované emoce u diváka přirozeně navodí.

Mně osobně se film líbil. A to i přesto, že z našeho evropského pohledu může připomínat tuctový komerční snímek. Na indonéské scéně však nemá srovnání. Osobnost Ririho Rizy ve mně zanechala opravdový dojem svou usměvavou skromností až stydlivostí, určitě však svým ohromným charismatem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Indonéský film: Riri Riza a jeho Rainbow troops