Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Indiana Jones jakožto vzor pro budoucí povolání? Archeologie může i bavit

Redakce

Redakce

13. 11. 2010

Podobně jako se aspirující novináři stále zhlížejí ve Woodwardovi s Bernsteinem, respektive dvojici Redford a Hoffman z filmu Všichni prezidentovi muži, je velmi pravděpodobné, že si vaši kamarádi stále vybírají vysokou školu na základě sledování filmů o Indianu Jonesovi. Navzdory tomu, že od premiéry Dobyvatelů ztracené archy uplyne v příštím roce už 30 let.

Z filmu Indiana Jones a Království křišťálové lebky, Zdroj: distributor filmu

Nyní už tetralogie režiséra Stevena Spielberga a producenta George Lucase atraktivně spojuje dobrodružství, humor a napětí ztělesněné v hlavním hrdinovi a jeho představiteli Harrisonu Fordovi.V civilu roztomilý, obrýlený profesor na univerzitě tráví volný čas cestováním po světě, nebezpečným honem za historickými artefakty, zatápí nejdříve nacistům, později komunistům a v neposlední řadě okouzluje ženy.

Série o Indianu Jonesovi vznikla jako pocta filmům 20. a 30. let, zároveň další díla inspirovala a inspiruje. Kde by bez něj byla taková Lara Croft? Neochvějně charismatický dobrodruh se pravidelně objevuje v žebříčcích nejpopulárnějších filmových hrdinů a samotného Harrisona Forda oficiálně ocenili za přínos, jaký jeho postava sehrála při podněcování veřejného zájmu o obor, dokonce archeologičtí profesionálové.

Zní to skoro jako pohádka: herci původem z Chicaga se v Kalifornii u filmu dlouho nepodařilo uchytit, sebe a svou rodinu živil hlavně se jako tesař-samouk na stavbách. Dokud si ho pro práci na svém domě nenajal George Lucas. Ten ho nejprve obsadil do vedlejší role v Americkém graffiti (1973). Později ho oslovil, aby předčítal dialogy na konkurzech pro Star Wars. Jak to dopadlo, víme všichni.

Dobyvatelé ztracené archy měli nakonec trojnásobný rozpočet oproti původnímu plánu a slavili nečekaný úspěch. Nejnavštěvovanější film roku znovu nastolil zájem o dobrodružné snímky. Po třech letech následoval Indiana Jones a Chrám zkázy, až se v roce 1989 vydal Indy na poslední křížovou výpravu, při níž mu sekundoval jeho neméně podnikavý otec v podání Seana Conneryho.

Filmy o Indianu Jonesovi upevnily status Harrisona Forda jako představitele mužných akčních hrdinů, ze které těžil celá osmdesátá a počátkem devadesátých let (Blade Runner, 48 hodin v Paříži, Uprchlík).

Ovšem čas běží. Velký zájem proto vzbuzovalo, jakým způsobem se popasuje se svou rolí v nejnovějším pokračování, Indiana Jones a Království křišťálové lebky z roku 2008. Při natáčení oslavil Ford pětašedesáté narozeniny. Jeho Indy pochopitelně zešedivěl, ikonický klobouk mu sem tam ulétne. Neodhadne už vždy perfektně délku doskoku na jedoucí náklaďák, ale stále přežije atomový výbuch v ledničce… Kdo by nechtěl být archeologem?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Indiana Jones jakožto vzor pro budoucí povolání? Archeologie může i bavit