Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Incubus. Dospělá hudba!

Redakce

Redakce

4. 12. 2009

IncubusAmerická pětičlenná rocková kapela letos oslavila své osmnácté narozeniny a vstoupila tak mezi hudební dospěláky. Ke svému výročí vydala desku Monuments & Melodies, která rekapituluje jejich cestu z garáže na hvězdná, světová pódia.

Incubus Zdroj: myspace.com/incubus

Incubus, Zdroj: myspace.com/incubus

Zpěvák Brandon Boyd, kytarista Mike Einziger, bubeník Jose Antonio Pasillas II, baskytarista Ben Kenney a DJ Chris Kilmore, to jsou jména která tvoří hudební těleso, které vzniklo v Kalifornii roku 1991. Jejich hudba by se dala definovat jako alternativní indie rock, pojem, který přibližuje, ale stále udržuje nádech přitažlivého tajemství.

Začínali s funk-metalem silně ovlivněným Red Hot Chilli Peppers, ale během dalších několika let přijímali vlivy i z dalších stylů jako je grunge nebo hip hop. Incubus se nebojí experimentovat a jsou otevření všemu, takže kromě běžných hudebních stylů je v jejich muzice cítit i vliv world music a nejedna písnička má příchuť Indie (Mike Einziger často využívá exotické nástroje jako například sarod).

Své první album Fungus Amongous nahráli nezávisle z vlastních zdrojů v roce 1995. Pomohlo jim na cestě k labelu Imortal, který patří pod Epic Records, kde poprvé pod velkým labelem nahráli šesti písničkové EP Enjoy Incubus, který ještě téhož roku následoval dlouho hrající debut S.C.I.E.N.C.E. Tato éra se stále nesla v duchu tvrdšího, syrového zvuku.

Změna přišla v roce 1999, kdy vydali přelomové album Make Yourself s jedním největších hitů Drive. Nekompromisní funk-metalové kousky začali být prokládány i pomalými, pohodovými songy a kapela si začala více experimentovat se zvukem. Kytarista Mike Einziger začal předvádět své neskutečné umění a téměř v každé písničce používá jiný zvuk kytary. Většího prostoru se také dostalo frontmanovi Brandonu Boydovi, který mohl uplatnit svůj nezaměnitelný hlas ve více polohách.

Na úspěch Make Yourself, díky kterému se Incubus dostali do povědomí širokého obecenstva, navázalo v roce 2001 album Morning View. Hity jako Nice to Know You, Wish You Were Here nebo Are You In udělaly z Incubus skutečné hvězdy a headlinery vyprodaných koncertů. Morning View má ze všech alb nejblíže populární hudbě a je nejklidnější, což byl pravděpodobně hlavní důvod úspěchu a masivního nárůstu fanouškovské základny.

Na následujícím albu A Crow Left of the Murder z roku 2004 opět odhodili zábrany a soustředili se na divočejší písničky, ovšem s poučením o efektivnosti jejich klidnější tvorby. Důkazem toho je písnička Sick Sad Little World, která vyváženě kombinuje obě roviny a troufl bych si říct, že v sobě shrnuje styl Incubus.

Posledním řadovým albem je Light Grandes z roku 2006. Reprezentuje vše, co člověk očekává. Atmosferické až meditační záležitosti jakou je Quicksand, balady Love Hurts, rozjetou rockovou jízdu Anna Molly i kombinaci všeho, čímž je hymna Dig.

Rok 2009 je ve znaku shrnutí celé tvorby vydáním alba Monuments & Melodies, které ale obsahuje i nové písničky jako např. Black Heart Inertia, kterými chtějí Incbus své fanoušky ujistit, že se sice každý věnuje svým dalším záležitostem mimo kapelu jako je umění, film či literatura, ale jako skupina fungují a budou fungovat i nadále.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Incubus. Dospělá hudba!