Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Impresionisté prozáří Albertinu. Pohlédněte na jejich tvorbu z jiného úhlu

Kamila Nováková

Kamila Nováková

16. 2. 2012

FOTO: Edgar Degas - Žena ve vaně, 1883Od pátku 10. února máte možnost zhlédnout ve vídeňské Albertině díla proslulých impresionistů a postimpresionistů. Světoznámé a často již okoukané oleje neuvidíte, výstava totiž představuje poněkud netradičně jejich tvorbu na papíře.

FOTO: Edgar Degas - Žena ve vaně, 1883

Edgar Degas si oblíbil pastely Zdroj: albertina.at

Kdo by si při zmínce o impresionismu nevzpomněl na Monetovy Lekníny či Renoirovu Snídani veslařů. Když se řekne postimpresionismus, každému se pro změnu vybaví Van Goghovy Slunečnice, Gauguinovy výjevy s Tahiťankami či Seuratův obraz La Grande Jatte. Ale kolik z vás by si představilo nějaký výkres a ne olejomalbu? Albertina proto reflektuje tvorbu těchto velikánů z trochu jiného pohledu.

V začátcích impresionismu hrály práce na papíře velkou roli. Dokladem je fakt, že skoro polovinu tvorby prezentované na osmi výstavách v Paříži mezi lety 1874 – 1876 představovaly právě kresby, pastely či akvarely.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/impresionismus/]

Impresionisté a postimpresionisté brali své výkresy na papíře jako hotová umělecká díla sama o sobě, nikoli jen jako přípravné studie pro malbu na plátně, a povýšili je na stejný stupeň jako ony oleje.

Právě probíhající výstava umožní pohlédnout na více než 200 pastelů, akvarelů a kreseb. Jedná se vůbec o první mezinárodní výstavu podobného zaměření. Kromě již zmíněných autorů uvidíte i další světoznámé tvůrce, mezi nimiž se ocitají Degas, Pissaro, Manet, Signac, Cézanne či Lautrec.

Nedílná součást (post)impresionismu

Expozice spolu s díly nepříliš známých umělců té doby podává ucelený obraz tvorby na papíře, která, jak lze doložit Van Goghovými perokresbami či Cezánnovými akvarely, byla nedílnou součástí impresionismu a postimpresionismu. Spojení barvy a linky se navíc stalo prvkem důležitým pro další vývoj moderního umění, například pro umělce Jacksona Pollocka či Bridget Riley.

Impresionismus zboural hierarchii obrazů trvající od renesance, avšak jako by na to lidé zapomněli a na kresby se dnes opět hledí jako na něco podřadného. Albertina svou novou výstavou otvírá po mnoha letech milovníkům umění opět oči.

IMPRESSIONISMUS/ PASTELLE AQUARELLE ZEICHNUNGEN – Albertina

10.2. – 13.5. 2012
Kurátoři: Christopher Lloyd, Christine Ekelhart

Otevírací doba: denně 10.00 – 18.00, středa 10.00 – 21.00
Vstupné:  dospělí 11 €, senioři 9 €, studenti 8 €, do 19 let zdarma

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Impresionisté prozáří Albertinu. Pohlédněte na jejich tvorbu z jiného úhlu