Menu
TOPZINE.cz
Chyby ve filmech

I Válečný kůň má své mouchy. Jaké chyby přehlédl Steven Spielberg?

Alice Hříbalová

Alice Hříbalová

12. 5. 2012

Stevena Spielberga snad není třeba představovat. Jeho nejnovější film Válečný kůň je zasazený do období počátku první světové války. Ale ani slavný režisér není neomylný.

FOTO: Válečný kůň

Pro Jeremyho Irvina byla role Alberta jeho první filmovou rolí vůbec. Zdroj: distributor filmu

Válečný kůň vypráví příběh chlapce jménem Albert a jeho koně Joeyho. Albertova rodina se dostane do tíživé finanční situace a musí koně prodat. Jelikož zrovna začíná první světová válka a armáda potřebuje veškeré možné prostředky, dostane se Joey do války. Na své pouti změní život spoustě lidí, najde ale svého Alberta?

Ve snímku se představil začínající herec Jeremy Irvine, který si před Válečným koněm v žádném jiném filmu nezahrál. Jak mu to jde, posuďte sami, jisté však je, že teď už se herecké příležitosti jen hrnou a mladý Irvine si může vybírat.

video
play-sharp-fill

Ačkoliv by se děj dal právem označit za kýč, řemeslně je film zvládnutý perfektně. Získal 6 nominací na Oscara, převážně v technických kategoriích, žádnou nicméně neproměnil. Pro milovníky koní, Spielberga a příběhů o lásce ke zvířatům s dojemným happy endem je však povinností.

Chyby ve filmu

1. Ve filmu kůň v zákopu cválá stále rovně a nikdy nemusí zatáčet – ve skutečnosti se však zákopy nebudovaly rovné, nýbrž klikaté, aby nepřítel nemohl vystřelit a zasáhnout někoho na delší vzdálenost.

2. Každý, kdo někdy pracoval s koňmi, ví, že by uzdy měly být každý večer sundávány.

FOTO: Jeremy Irvine ve filmu Válečný kůň

Alberta a Joeyho poutá hluboké přátelství.

3. Ve Francii se větrný mlýn s poškozenými křídly točí stále stejným tempem, přestože kouř visí ve vzduchu, takže není žádný vítr, který by jej poháněl.

4. Německý válečný tábor je na otevřeném poli v nepřátelském území bez jakýchkoliv hlídek, obranou linii tvoří asi tucet kulometů, umístěných nejméně 100 metrů od tábora. Tyto kulomety nikdo nehlídá a tábor se nachází přímo v centru palebné linie.

5. Mladý německý dezertér se jmenuje Michael. Jeho jméno je vyslovováno tak, jak by ho vyslovil Američan či Brit, tedy s hláskou k. Němec by jej však vyslovil s ch.

FOTO: film Válečný kůň

Prodeji koně chlapec nemůže zabránit.

6. Když Ted Narracott přivede Joeyho poprvé domů, spadne mu uzda. Ale jakmile Ted mluví se svou rodinou a kůň je veden na pole, je zpět na svém místě.

7. Když se Albert snaží spřátelit si Joeyho pomocí jablka, které drží na vzdálenosti celé paže, jablko je v celku, v dalším záběru je již nakousnuté, ačkoliv kůň otočil hlavu a chlapec se vůbec nepohnul.

8. Když Andrew čeká v zákopu, aby mohl střílet na dezertéry, je obklopen potkany a mrtvými vojáky, v dalším záběru ale těla i zvířata zmizí.

Válečný kůň (War Horse)

Drama / Válečný / Historický
USA, 2011, 146 min

Režie: Steven Spielberg
Hrají: Jeremy Irvine, David Thewlis, Emily Watson, Tom Hiddleston, David Kross, Benedict Cumberbatch, Peter Mullan, Niels Arestrup, Patrick Kennedy, Nicolas Bro, Rainer Bock, Robert Emms, David Dencik

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

I Válečný kůň má své mouchy. Jaké chyby přehlédl Steven Spielberg?