Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

I v nákupní galerii se dá vystavovat. Ve Slovanském domě se snoubí sochy s fotografiemi

Redakce

Redakce

14. 7. 2011

Od dnešního dne až do konce prázdnin je v zahradě nákupní galerie Slovanský dům ke zhlédnutí výstava sochaře Petra Schela a fotografa Adolfa Ziky. Jak funguje výstava v nákupním centru, se můžete přesvědčit na vlastní oči.
Umístění výstavy do tohoto prostoru je dost atypické, pro někoho možná i nevhodné. Ale Sochař Petr Schel se sem údajně rád vrací stejně jako do své oblíbené Francie. O jeho spokojenosti hovoří i to, že s majiteli nákupní galerie ve Slovanském domě spolupracoval již v minulosti a uspořádal zde dvě předchozí výstavy. Pokud pomineme netradiční prostor, budeme se muset vyrovnat i s netradičním konceptem. Petr Schel totiž pozval vystavovat svého dlouholetého přítele, fotografa Adolfa Ziku (1972). „Dlouho jsem přemýšlel o spojení fotografie a sochy a jsem přesvědčen, že výstava bude fungovat na principu jin jang,“ řekl Petr Schel.

 

Dva přátelé, jedna výstava

Adolf Zika je všestranným umělcem – fotograf, režisér, producent. Jako fotograf získal prestižní první místo v soutěži Czech Press Photo a byl vybrán mezi šest fotografů světa prezentovaných renomovanou značkou Leica. Je autorem mnoha  knižních projektů, např. Jeden den v životě České republiky, do něhož zapojil 120 fotografů, a to zejména z Česka.

V zahradě Slovanského domu, porostlé vysokými platany, bude Adolf Zika vystavovat černobílé fotografie, které jsou zvětšovány klasickou metodou a foceny na negativní film. Fotografie digitálně neupravuje. Tvorba obou autorů je tématicky propojena. Petr Schel představí soubor kameninových plastik středního a velkého formátu kombinovaných s dubovým dřevem. K realizaci výstavy si přizval i odborníka na práci se dřevem Davida Farrella, který použil dřevo ze stromů starých i 400 let. „Tyto stromy byly bez ohledu na výstavu určeny k pokácení a já osobně jsem velmi rád, že tento krásný materiál bude jako součást plastik žít i nadále,“ řekl Petr Schel.

Výstava je veřejně přístupná denně do 30. září 2011.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

I v nákupní galerii se dá vystavovat. Ve Slovanském domě se snoubí sochy s fotografiemi