Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

I nenápadnost stojí za povšimnutí

Petra Červená

Petra Červená

15. 8. 2010

FOTO: nová kolekce MaydyPod českou značkou Mayda nenajdete bláznivé ani přemrštěné modely. Je to takový jemný vánek v jinak všední každodenní rutině. Barvy, potisky, vzory i střihy plují v klidných vodách a nepůsobí jako rušivý element v přelidněných městských ulicích, ničím nevybočují, a přesto, nebo možná právě proto, zaujmou.

FOTO: nová kolekce Maydy

Nová kolekce od Maydy, Zdroj: maydafashion.com

Mayda, to je minimalismus a neokázalost. Značku založila Magda Vachunová, absolventka textilního a oděvního návrhářství na Technické univerzitě v Liberci. Střihy jednotlivých modelů zdůrazňují ženské křivky, potlačují nedostatky a vyzdvihují přednosti.

Pokud si vaše okolí pamatuje více vaše šaty než vás, je to sice pozitivní pro návrhářky a značky, které oblékáte, ale nijak zvlášť příjemné pro vás samotné. Modely značky Mayda se takovému pojetí vyhýbají. Nejsou na první pohled oslňující ani provokující, což ovšem neznamená, že z nich vykukují visačky: banalita, tuctovost.

Magdě Vachunové se podařilo vybalancovat mezi těmito dvěma póly a najít střední cestu, které mnohé z nás dávají přednost, před sice originálními, leč do běžného dne nepoužitelnými modely.

FOTO: nová kolekce Maydy

Z nejnovější kolekce: Bílé šaty z pravého hedvábí a hnědé z viskózy

V poslední kolekci si Magda pohrává s drobnými střihovými detaily, které vynikají na každé části oděvu a dotvářejí tak celkový minimalistický vzhled. Při použití barev se návrhářka držela hodně zkrátka a využila jen malé množství z pestré nabídky. Tradiční oblíbenou černou doplnila o odstíny šedé, hnědé, modré a červené. Tmavé barvy vyvažuje čistota bílé a výrazné potisky.

Hnědé šaty nad kolena áčkového střihu se zajímavým potiskem a vějířovitými rukávy budou slušet téměř každé postavě. Obyčejnému tričku s krátkými rukávy dodala Magda na rafinovanosti použitím hlubokého výstřihu vzadu a o něco méně odhalujícího vpředu. V kolekci často narazíte na sukně áčkového střihu a úzké kalhoty, ale i výrazně barevné legíny, které projasňují zastřené barvy šatů.

FOTO: modely Magdy Vachunové

Potisky nikdy neomrzí

Ani starší kolekce této návrhářky nevyužívají celou barevnou paletu. Šedá, černá, bílá a mezi tím sem tam probleskne červená či modrá. Žádná bouře se nekoná. Za povšimnutí ale jistě stojí potisky, na kterých, na rozdíl od barev, ani v nejmenším nešetří. Objevují se na džínech, kalhotách, tričkách, mikinách i sukních. Motivy jsou různé od geometrie po nákresy autíček.

Někdy je potisk pouhým malým detailem. Například úzké šedé pouzdrové šaty, u kterých potisk připoutává pozornost na boční rozparek. Jindy nabývá význam vyšších rozměrů. Červeným šipkám se podařilo posunout obyčejné černé tričko s krátkými rukávy od průměrnosti k nevšednosti.

Listy a kvítky pokreslená šedá mikina má snahu vytvořit z nudy zajímavost. Ne vždy se to ale potiskům daří a klasické střihy triček tomu také příliš nepomohou. Sice sem tam kolekcemi problesknou střihy aspirující na trochu té extravagance, ale hodně umírněné.

FOTO: kolekce Magdy Vachunové

Ručně malované šaty

Něžné růžové kvítky ručně malované na šedých pouzdrových šatech s širokou kolovou sukní vyvolávají touhu po vůni prvních jarních květin. Modré tričko s průsvitnými nařasenými rukávy a drobnými růžovými květy na předním díle, nebo džínové úzké šaty bez rukávů s efektním řasením v bočním švu, na kterých vynikají červená poupata, spojuje honba za křehkostí s trochou té nikdy neomrzující romantiky.

Tím, že návrhářka povětšinou šetří na barvách, jakákoliv změna nápadně vyčnívá. Ať už jsou to žluté minišaty přepásané černou mašlí, bílé vypasované šaty šikmého střihu nebo ručně pomalovaný přední díl letních bílých šatů s úzkými ramínky připomínající pomalu se rozrůstající pnoucí svlačec.

FOTO: starší kolekce Maydy

Ručně malované letní šaty

Síla je v jednoduchosti

Tvorba Magdy Vachunové postrádá byť i lehký nádech výstřednosti, vyhýbá se přemrštěnosti a módním výstřelkům. Z jejích modelů je ale jasně znát, že dělá módu pro ženy, ne pro líbivost. Ne pro to, aby zaujala tím, že šokuje svojí excentričností.

Této návrhářky si nevšimnete tím, že byste s větším či menším nadšením zkoumali nositelnost šatů jako například u H. Chalayanových modelů, kdy občas každá potenciální zákaznice musí zapojit veškerou svou fantazii, aby přišla na to, jak se do těch šatů dostat. U Magdy zachytíte jasné znaky nepodbízivosti.

Nenásilnou formou předkládá své modely, které mají jediný cíl, naplnit představy každé ženy, aby z nich šaty udělaly krásnější bytosti. Každá žena má sice jiné pojetí a vyjádření, ať už chce působit sexy, rafinovaně či nenápadně, ale všechny nás spojuje ta touha líbit se.

FOTO: starší kolekce Maydy

Špetka (neobvyklé) barevnosti

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

I nenápadnost stojí za povšimnutí