Menu
TOPZINE.cz
Sport

I na vázání záleží: Jak vybrat to nejvhodnější vázání na snowboard?

Chystáte se v zimě na prkno a vybíráte vázání? Připravili jsme pro vás parádní článek o tom, jak vybrat vázání na Freestyle, pro pokročilé jezdce i pro začátečníky.

Typy vázání a jaké je pro vás to nejlepší

Vázání plní hned dvě funkce. Jednak upevní botu k prknu a za druhé umožňuje přenášet sílu z nohou na snowboard. Vázání vybírejte podle toho, jaké máte prkno a také dle vašich jezdeckých schopností.

Nejprodávanějším vázáním na snowboard je měkké vázání (soft nebo strap binding). Díky němu máte nad prknem dostatečnou kontrolu. Výhodou je, že se nemusíte přezouvat do tvrdých bot a můžete jezdit pohodlně v měkkých botách. Na vázání najdete základnu (baseplate) a patku (highback), díky které můžete jezdit v poklidu na backsidové hraně. Botu drží ze shora dva až tři pásky (strapy). Uvnitř základny je kruh, do nějž pasuje disk. Právě sem se upevní vázání ke snowboardu a koriguje se úhel. Snowboard značky Burton má zvláštní vázání. Vybírejte na něj tedy pouze značky Burton nebo Ride.

Vázání s patním nazouváním velmi prosazuje firma Flow. Nutno poznamenat, že toto je vlastně měkké vázání se svrchníkem, který se nastaví podle velikosti boty. Do vázání nastoupíte přes sklopnou patku. Velkou výhodou je, že se do vázání obujete rychleji. Patní vázání se vyskytuje také u značek K2 (Cinch systém) a SP bindings (Fastec systém).

Zajímavou zmínkou je step-in vázání, které se nejvíce nasazovalo na prkna v devadesátých letech. Jenže pro své nesporné nevýhody se dnes prakticky nepoužívá. Abyste mohli v tomto vázání jezdit, musíte mít speciální obuv.

Pevné vázání (hard nebo plate binding) vyhledávají milovníci alpine a carving snowboardů. Na toto vázání je potřeba mít nazuty pevné boty. Nad snowboardem máte při jízdě na hraně výbornou kontrolu.

Jak vybrat vázání na snowboard

Pružné vázání a jaké vybrat

Každé vázání má určitou pružnost. Na výběr máme vázání stiff flex (nejtvrdší), mid nebo medium flex (polotvrdé) a soft flex (měkké). Pružnost (flex) značí, jak moc vázání při jízdě ustoupí, když je na něj vyvinut tlak. Tvrdost vázání jde ruku v ruce se stylem jízdy. Začátečníci vždy volí měkké vázání, Freestyle jezdci středně tvrdé a pokročilí to nejtvrdší. Tvrdé vázání je náročné na použité materiály i na kvalitu. Patří k těm dražším. Naopak měkké vázání bývá levnější.

Jak vybrat značku bot k vázání

V nejideálnějším případě si kupte vázání spolu s botami. Pokud máte doma boty a vázání jdete teprve shánět, vezměte si boty s sebou na prodejnu a pečlivě je ve vázání vyzkoušejte. Co firma, to trošku odlišný model. Může se vám snadno stát, že dvě měkká vázání od dvou firem budou opravdu zcela různá. Vázání se také prodává v několika velikostech. Ty se označují podobně jako oblečení S (small), M (medium), L (large), XL (x-large). Od různých výrobců se vázání odlišuje výškou patky. Vyšší patka vám umožní lépe přenést váhu na hranu, naopak nízká patka je vhodná pro Freestyle. Patka by neměla být vyšší než bota.

Upevnění boty do vázání

Bota ve vázání musí skvěle sedět. Aby tomu bylo tak, je potřeba botu ukotvit, nastavit vhodný náklon patky (forward lean). Ten je důležitý nejen pro pohodlí, ale také pro přenos váhy. Čím bude náklon patky vyšší, tím více budete jezdit v podřepu, a zároveň stabilněji. Patku lze posouvat dopředu a dozadu. Pokud jsou nastavitelné pásky (straps) příliš dlouhé, mohou vám při nasazování překážet, jsou-li krátké, znesnadní vám nástup do vázání. Proto je nutné, aby vázání dokonale sedělo. Určitě si vyberte vázání s polstrováním na vnitřní straně. Myslete na pohodlí a komfortní jízdu. Když budete vybírat vázání, myslete na to, že jej budete zapínat v teplých rukavicích. Pásky se utahují na ráčny. Čím snazší vázání na zapnutí, tím lepší pro vás. Vázání bývá nejčastěji vyrobeno z umělé hmoty. Někdy byly na výrobu použity kovové díly – záleží hlavně na značce a typu vázání.

Kolik do vázání investovat?

Asi nejzajímavější otázka na závěr. Hodně záleží na tom, jak často budete na snowboardu jezdit, jestli jste začátečník nebo pokročilý jezdec. Pro začátečníky není nutné pořizovat to nejdražší vázání a naopak zkušený snowboardista by si měl připlatit za kvalitu a pohodlí při jízdě. Pokud si s výběrem vázání nevíte rady a ani si nejste jisti, kolik byste měli do vázání investovat, poraďte se s odborným pracovníkem na prodejně.

Už víte, jaké vázání je pro vás to pravé?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

I na vázání záleží: Jak vybrat to nejvhodnější vázání na snowboard?