Menu
TOPZINE.cz
Cestování

I na Slovensku mají svůj kus antiky, římskou Gerulatu

Hana Chytrá

Hana Chytrá

13. 8. 2010

FOTO:Pohled na římský tábor GerulataPokud v létě plánujete návštěvu našich východních sousedů a máte v plánu zavítat i do hlavního města, určitě si nenechejte ujít nejzachovalejší doklad Římanů na území Slovenska. Řeč je o pozůstatcích římského vojenského táboru v Bratislavě – Rusovcích.

FOTO: Pohled na římský tábor Gerulata

Pohled na římský tábor Gerulata, Zdroj: obnova.sk

Gerulata

Rusovce jsou městskou částí hlavního města a díky této památce určitě stojí za návštěvu. Římský vojenský tábor (slovensky kastel) Gerulata je v dnešní době uprostřed zástavby a bez problému se k němu dostanete městskou hromadnou dopravou. Kastel byl vyhlášen národní kulturní památkou, je otevřen široké veřejnosti a součástí areálu je také malé muzeum se stálou expozicí. Vystaveny jsou doklady hmotné kultury čítající předměty denní potřeby, římská militária, mimořádná sbírka kamenných výtvarných děl, šperky, keramika a mince.

Součást řetězce Limes Romanus

Římský tábor Gerulata byl zbudován v druhé polovině 1. stol. n.l. a byl součástí velké obranné linie zvané LIMES ROMANUS. Jeho velká část podél Dunaje již byla zapsána do Seznamu evropského kulturního dědictví UNESCO a tvoří významnou část evropských dějin. Bratislava – Rusovce se tímto zapsala vedle velkých měst na Dunaji, v jejichž základech koluje římská krev (Vídeň – římská Vindobona, Budapešť – římské Aquincum).

FOTO: Římský tábor Gerulata

Římský tábor Gerulata, Foto: Hana Chytrá

Samotný tábor byl od počátku spjat s legiemi z antického Carnunta a později v jeho blízkosti vyrostlo civilní město se zázemím pro vojáky. Kastel Gerulata je v pravém slova smyslu příkladem kosmopolitnosti Říma, který  si obsazením a ovládnutím tehdy známých území podmanil celý tehdejší svět. Sídlila tu také elitní jezdecká jednotka kmene Canannefatů z Dolního Porýní, předkové dnešních Holanďanů.

FOTO: Římští vojáci

Římští vojáci v akci, Foto: Hana Chytrá

Římské hry

Jelikož se jedná o velmi významnou římskou památku na území Slovenska, snaží se dotčené muzeum navázat na její antickou tradici a přiblížit život v táboře široké laické veřejnosti. Loni  a předloni se pořádaly v srpnu tzv. Římské hry, celodenní program pro zájemce o antický odkaz. Hlavní lákadlem byly vojáci v římské zbroji a příslušníci pomocných sborů z kmene Canannefatů. K vidění byly také ukázky z římského života, divadlo, či šikování legií.

Otevírací doba

Duben – říjen

Úterý – neděle –  10 – 17 hodin

 

Vstupné

Plné vstupné:  2,30 euro (69,29 korun slovenských)
Zlevnění vstupné (děti, studenti, důchodci):  1,30 euro (39,16 korun slovenských)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

I na Slovensku mají svůj kus antiky, římskou Gerulatu