Menu
TOPZINE.cz
Hudba

I Like You Hysteric: Na turné jsme hráli v klubech, kde ani nebyla backstage

Vojtěch Koval

Vojtěch Koval

1. 5. 2011

!Rozhovor!Kapela I Like You Hysteric 6. května v pražském A Studiu Rubín vůbec poprvé vystoupí před pražským publikem a zároveň zde pokřtí svá dvě EP. Proč tak dlouho čekali s křtem těchto EP? Na tuto a další otázky pro Topzine.cz odpovídali Andrzej, Mára a Jirka.

FOTO: I Like You Hysteric

I Like You hysteric Foto: Paulina M.

Koncert 6. května v Rubínu má být křtem vašich dvou EP. Ta ale vyšla už dříve, Whatever loni na podzim, Something to Remember dokonce ještě v roce 2009. Tak jak je to s tím křtem?

A: My v Praze hrajeme vůbec poprvé, takže jsme se rozhodli pojmout ten koncert jako takový exkluzivní večer. Takže se představíme s našimi dvěma EP, která jsme za naše působení vydali, a chceme je tak nějak symbolicky pokřtít.
M: Ten koncert vlastně zakončí naše turné k těmto dvěma EP. Prostě jsme vzali všechno, co máme a vyrazili.

Vaše turné trvalo poměrně dlouho, začínali jste 13. března a končí vlastně až teď, odehráli jste na něm zatím osm koncertů, dva vás ještě čekají. To zní celkem náročně…

M: Ono bylo rozdělené na takové dvě větve, protože Andrzej si mezitím ještě odjel do Japonska. Ta první větev začínala v Bielsku a končili jsme ve Wolkersdorfu, odehráli jsme osm koncertů během jedenácti dnů, takže tam to bylo opravdu nahuštěné. To bylo třeba pět, šest koncertů v týdnu.
A: Vzhledem ke vzdálenostem mezi místy, kde jsme hráli, jsme to odjeli v kuse. I vzhledem k nákladům to byla vlastně jediná varianta, jak tohle celé realizovat. Takže to bylo takové to turné se vším všudy.
M:  My právě razíme takovou filosofii, že raději odjedeme jednou do roka takového dvoutýdenní turné, než jezdit každý měsíc na koncert někam.

Jak dlouho vlastně hrajete v téhle sestavě, s Jirkou Cmuntem za bicíma?

J: Než jsme vyrazili na turné, tak jsme hráli zhruba měsíc.
A: Možná malinko víc než měsíc. Jirka je prostě dobrý bubeník (smích). Vlastně Honza Janečka nám oznámil na křtu Luna, kde teď hraje, že s ním už na naše turné nemáme počítat.

Takže Honza Janečka odešel od vás do Luna, kde hraje Martyn Starý, který zároveň hraje s Jirkou v Holden Caulfield. Takže jste takové trojkapelí, řekněme. Neplánujete nějaký společný koncert, v průběhu kterého byste se všichni protočili?

A: No hele to je takový zákon, že starší lidi přetahujou ty mladší z nadějných kapel. Jdou si je očíhnout, poplácají je po ramenech a pak jim seberou bubeníka. Mně osobně se to stalo už mockrát, takže teď je čas to pomalu vracet (smích). Ale společný koncert, to nevím.
M: My se moc nemáme rádi (smích).
J: Ale konkrétně v tom Rubínu s námi mimo jiné vystoupí i právě Holden Caulfield.

Jaký styl vlastně hrajete. Pop?

A:  My tomu tak říkáme. Naší ambicí je, abychom tomu označení pop vzali takový ten pejorativní nádech, který tady u nás má. Já pop poslouchám a myslím, že to i hrajeme.
J: Já doufám (smích). Ale ne pop v takovém tom českém slova smyslu, jako je Lucie Bílá, nebo tak.
M: Ale tam se chceme určitě dostat (smích).

Kdo vlastně u vás skládá? Konkrétně třeba texty?

M: Základním stavebním kamenem jsme asi já s Andrzejem, my dva jsme spolu vlastně i začínali. Andrzej skončil v Roe-Deer, já odešel z Dorianů, tak jsme se dali dohromady a trvalo to asi dva roky, než jsme něco natočili. V první fázi jsme se vlastně jen tak poplácávali po ramenech, jak jsme skvělí (smích). Pak jsme s Andrzejem dali dohromady písničky, Honza Janečka přišel udělat bicí, a tak vlastně vznikly obě naše EP. Teď uvidíme, jak to bude. Tahle sestava vypadá stabilnější, takže to možná bude vznikat i klasickým způsobem, společnou prací ve zkušebně.

Pro křest vašich EP jste si vybrali Rubín, což je spíš komorní klub. Nebyla by to v Rock Café větší party?

A: My to s klukama vidíme přesně naopak. Hledali jsme nějaký prostor, který bude vyhovující pro ten náš počet lidí, který si myslíme, že dorazí. Uvažovali jsme o velkých klubech, ale my se na to moc necítíme. Raději budeme mít sto lidí v úplně přeplněném Rubínu, než v poloprázdném Rock Café. Mnohem víc si užívám koncerty v malých klubech, a vlastně i to turné bylo takové. Kdyby takové kluby, v jakých jsme hráli třeba v Těšíně nebo Havířově, byly v Praze, tak budu šťastný. Tady chybí takové menší kluby pro padesát sto lidí, kde je dobrý zvuk pro živé hraní.
J: Ony i předkapely, co budou v Rubínu hrát, jsou vlastně akustické, takže to vážně bude takové komorní.

Váš název I Like You Hysteric ve mně evokuje hysterické fanynky vřeštící pod pódiem. Je tomu tak i ve skutečnosti?

M: Já myslím, že to tak na turné bylo (smích). Andrzej si tyhle jásající holčičky už asi užil, pro mě to byla příjemná změna, protože jsem hrál v kapele, co hrála alternativní hudbu, a na tu moc hezké holky nechodí. Spíš takový ten typ holek, co aspoň poslouchají zajímavou hudbu, když už se na ně nedá koukat (smích). Na turné jsme byli rádi, že se na ty první řady koukat dalo, to se nám líbilo. Ale samozřejmě jsme z větší časti zadaná kapela, takže jsme hodní. My se jenom rádi díváme (smích).

Na turné jste odehráli osm koncertů během jedenácti dní. Není možné, aby se vám během takového zápřahu nestalo něco zajímavého. Máte nějaké veselé historky z natáčení, potažmo zákulisní příběhy z backstage?

A: Ty kluby kde jsme hrály většinou backstage ani neměly (smích). Ale shoďme trochu tu auru velkého turné. My jsme celou dobu měli zázemí u Markových rodičů, takže o nás bylo vážně dokonale postaráno. Ráno jsme dostali snídani, tahali nás z postele, že už je skoro oběd.
M:  Zkrátka takový dokonalý rock`n`roll, přijdeš z koncertu a máš navařeno (smích).
A: I ty přejezdy byly vždycky na hodinku, takže jsme netrávili takové to klasické turné na cestách. Čímž neříkám, že by se nestaly nějaké hysterické věci, ale nic pikantního myslím.
J: Mě teda něco napadá…
M: …občas nějaký zásek na pět hodin…
A: Sakra, to je fakt… (smích).

Nebudeme to raději dál rozebírat. Jaké máte teď další plány? Kdy zase vyrazíte na turné?

A: Můžeme už teď prozradit, že na srpen máme zamluvené studio a budeme dělat další EP. To teda musíme nejdřív připravit, což je práce na pár měsíců. Do toho máme jeden dva festivaly v létě, jeden na Slovensku. Teď bychom měli říct, že budeme hrát s Interpol (smích).
M: To EP by mělo vyjít někdy v září, a další turné pak na podzim, něco už máme i domluvené, takže bychom měli vyrazit někdy kolem 26. října. Máme tam v plánu jedenáct koncertů v první větvi, zase nějaké Polsko, Moravu, něco málo na Slovensku a pak zase do Rakouska, tam to bylo super. Pak si dáme zase třeba dva, tři týdny oddych a pak uděláme nějaké koncerty v Čechách, takovou tu klasiku, Plzeň, Prahu a něco kolem. A do budoucna máme takovou filosofii jedno EP za rok, což se nám zatím dařilo dodržet.
A: Ono na ty malá CD, na která my ty EP vydáváme, se ani o moc víc hudby nevejde. Leda že bychom vydali dvojalbum (smích).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

I Like You Hysteric: Na turné jsme hráli v klubech, kde ani nebyla backstage