Menu
TOPZINE.cz
Literatura

I kráva má svou knihu, tak si do Brna přijď také vybrat

Redakce

Redakce

27. 9. 2011

FOTO: I KRÁVA má svou knihuV centru Brna se bude od 28. do 30. září konat první ročník nového čtenářského festivalu I kráva má svou knihu.  Připravená jsou autorská čtení, divadelní představení, výstavy či taneční vystoupení.

FOTO: I KRÁVA má svou knihu

První ročník festivalu začne od zítřka v Brně, Zdroj: commons.wikimedia.org

Pod názvem I kráva má svou knihu se skrývá první ročník zcela nového multigeneračního a multižánrového festivalu, který však není pouze o knihách. Po tři dny budou v centru Brna probíhat kulturní akce a doprovodné programy.

Literatura v knihovně, na náměstí i Špilberku

První dva dny můžete navštívit sedm pouličních site-specific knihovniček, které představují oddělené čtenářské koutky. Zde si kromě půjčování knih budete moci vychutnat také doprovodný program. V městské části najdete knihovničky na Zelném trhu a Moravském a Mendlově náměstí. Kdo však raději volí klid a ticho přírody, pak právě pro něj budou připravené akce v parku Lužánky, u hradu Špilberk, v Denisových sadech a také na Kraví hoře.

V případě nepříznivého počasí, či pokud preferujete spíše zastřešená prostředí, můžete zavítat do jedné z devíti vybraných brněnských kaváren a zpříjemnit si den dobrou kávou. Vybranými kavárnami se staly Leporelo+, Práh, Academia, Evropa, Falk, Tunsgram, Švanda, 3Trojka a také Alfa. Kdo zvolí kavárnu, setká se zde s výstavou prací studentů brněnské Fakulty výtvarných umění VUT. K obdivu zde budou především práce Kateřiny Valáškové a Yvety Buchtové.

FOTO: Moravská zemská knihovna v Brně

Moravská zemská knihovna v Brně, Zdroj: commons.wikimedia.org

Třetí a tedy poslední den festivalu proběhne v budově Moravské zemské knihovny. Zde budou dopolední hodiny věnovány středoškolskému a gymnaziálnímu vzdělávání a představení nových technik ze světa knih. Odpoledne však může v knihovně strávit každý, koho zaujme bohatý výběr z kulturních akcí. A to třeba divadlo, tanec, scénické čtení či autorské čtení s následující diskuzí.

A na co se ještě těšit?

V průběhu festivalu zajistí Café Práh program pro maminky s dětmi, konzervatoristi navštíví v rámci festivalu domovy důchodců a na jejich přání jim budou předčítat. Divadlo Feste uvede dvě nová představení, a mimo jiné se také divadelní příznivci mohou těšit na Hrabalovo Městečko, kde se zastavil čas. Na své si přijdou i ti, kteří si oblíbili české spisovatele Michala Viewegha, Pavla Čecha či Jana Kantůrka. Zajímavě se jeví i přednáška o spisovatelce baronce Marii von Ebner Eschenbach, kterou představí Eleonora Jelínková.

Studenti pořádající festival I kráva má svou knihu vděčí celé řadě knihkupectví, které darují knihy do knihovniček, a také městu za finanční pomoc. Roman Onderka, primátor statutárního města Brno, nad celým festivalem převzal patronát.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

I kráva má svou knihu, tak si do Brna přijď také vybrat