Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Hypotéka aneb na co myslet, než se pustíte do jednání

Jde o životní rozhodnutí, takže bychom jej měli pečlivě zvážit. Řeč tentokrát nebude o výběru životního partnera, se kterým založíte rodinu, ale spíš o tom, kde s budoucí rodinou hodláte žít. Hypoteční úvěr je během na dlouhou trať, nezřídka jde i o dvacet nebo třicet let, a než uzavřete dohodu, měli byste mít rozmyšleny všechny důležité detaily. I maličkosti rozhodují, byť je rodinný domek nebo prostornější byt na dobré adrese rozhodně investicí nad jiné…

Zeptejte se třeba hypoteční kalkulačky na HypotekaPlzen.cz

Na vybraných serverech najdete takzvanou hypoteční kalkulačku, kde po zadání několika málo jednoduchých cifer uvidíte, s jakou částkou (samozřejmě jen zhruba, konkrétní výpočty se mohou lišit podle metodiky jednotlivých bank) můžete počítat. Jak budete vlastně vycházet s rodinným rozpočtem? Kdo bude mít větší podíl na splátce hypotéky a kdo se zaměří spíše na běžné výdaje domácnosti? A tím se dostáváme k zásadní otázce – budete platit hypotéku sami, nebo s partnerem? Není přitom nutné, abyste byli sezdaní, na to myslely banky možná v minulé generaci, ale s globálním poklesem počtu sňatků se dnes už počítá.

Mít rezervu je zkrátka nutné – není důvod platit hypotéku takzvaně „nadoraz“. Můžete přijít o práci, myslete na zadní vrátka a později nám jistě dáte zapravdu, že to bylo uvážlivé rozhodnutí. Rezervu ve výši šesti měsíčních platů doporučují sice mnozí odborníci, ale záleží, co je ve vašich reálných silách. Anebo můžete rezervu řešit pojištěním s poradcem Davidem Tyrem z Hypotéka Plzeň.

Pokud nemáte ani korunu, na hypotéku nemyslete, je ještě moc brzy a mohli byste v krajním případě finančně vykrvácet. Nikde totiž není psáno, že se vám bude neustále dařit. Dobře si promyslete i následující věci.

Doba splatnosti. Ta rozhoduje o výši měsíční splátky. Když se bude dařit, není důvod nesplatit tzv. mimořádnou splátku. Jindy je delší období rozumnější, platíte potom o něco menší sumu. Fixace úrokové sazby má hodně proměnných. Bude se ekonomice dařit, dostanete v práci přidáno, začnou úroky hypoték klesat napříč všemi bankami? Na jak dlouho potom fixovat? Služby aneb co všechno bude možné – pojištění schopnosti splácet by mělo být dnes již samozřejmostí. Pečlivě prostudujte smlouvu, nebojte se ani tak trochu vyjednávat. S poradcem z Hypotéka Plzeň jsou ale Vaše šance na úspěch a lepší podmínky značně vyšší.

Podmínkou je samozřejmě plnoletost a vlastní příjem, nikde není psáno, že snad automaticky nemůžete získat hypotéku s relativně nízkou mzdou – ale rozhodně pak bude lepší žádat ve dvou pro vyšší jistotu schválení. Banky nerady půjčují starším osobám, ale i těm, kteří v době poslední splátky výrazně překročí sedmdesát let věku. V tomto ohledu je lepší vzít si hypotéku dříve než později…

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Hypotéka aneb na co myslet, než se pustíte do jednání