Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Hvězdná videa neexistujících Oasis

Ivana Goláňová

Ivana Goláňová

22. 11. 2009

I když kariéra této zářící hvězdné skupiny skončila spolu s rozpadem, jejich hudba bude zářit dál. Má taky proč. Ve videotéce Oasis se nachází skvosty, které získaly přední světová ocenění, nebo byly alespoň nominovány a trůnily na vrcholku mnohých hitparád.

Zdroj: photobucket.com

Zdroj: photobucket.com

Tak tedy začneme pěkně popořádku. Nejslavnější song Oasis z alba (What’s the Story) Morning Glory? se datuje k začátkům jejich kariéry. Kdo z vás nezná slavný Wonderwall? Píseň z roku 1995 byla zvolena nejlepším britským videem, nejlepším singlem podle MTV, málem získala sošku Grammy a v červnu letošního roku ji australské rádio označilo dvanáctým nejžhavějším songem všech dob. „Je o imaginárním kamarádovi, který přijde a zachrání tě před tebou samotným,“ tvrdil autor songu Noel Gallagher poté, co se objevily zvěsti, že byl song napsán pro jeho expřítelkyni.

Don’t Look Back in Anger se drží v oblíbenosti hned za Wonderwallem. Hlavní postava se jmenuje Sally, náhodně zvolené jméno, které se hodilo k textu, jak poznamenal kytarista Noel Gallagher. Také dodnes tvrdí, že když song napsal, byl pod vlivem omamných látek a sám neví, co to všecko znamená.

D’You Know What I Mean? Po vydání tohoto klipu byli Oasis obviněni z pokrytectví. Najímat si helikoptéry kvůli videu?  Kdo to kdy viděl? Za dobrotu, na žebrotu…

Pokračujeme s Oasis kolem světa. All Around the World napsal Noel už někdy v roce 1992. S vydáním chtěl ale počkat, až se skupina proslaví. Tvrdil, že to je jeho nejlepší dílo. Písnička originálně trvá  deset minut, ve videu je ustřižena část ke konci. Vytvořit video trvalo dvaceti čtyřem počítačovým animátorům šest měsíců! V roce 1998…

The Hindu Times kombinuje silnou rychlou rockovou hudbu z dřívější tvorby a psychedelickou atmosféru té pozdější. Kritiky byl hodnocen téměř jednomyslně pozitivně. Název však nemá nic společného s textem. Noel jej vybral podle nápisu na triku, které viděl v charitativním obchodě.

Stop Crying Your Heart Out z roku 2002 převálcovala červené koberce. Objevila se ve filmech Osudový Dotek (The Butterfly Effect), Jak Ukrást Nevěstu (Made of Honor) v seriálu Smallville a dokonce na Mistrovství světa 2002 po porážce Anglie.
Noel ji označil za epickou, ubrečenou hymnu v duchu Don’t Look Back in Anger. Konejšivě člověku radí, aby se přenesl přes útrapy a jednoduše žil. K napsání Noela motivoval jeho kamarád, který byl v právě takové životní situaci.

Britská veřejnost označila The Importance of Being Idle za nejlepší video Oasis a nejlepší song roku 2005. Motivem pro natáčení byl film Billy Lhář (Billy Liar) ze šedesátých let. Hlavní hrdina Billy je povaleč a snílek, který pracuje v pohřebním ústavu a pro své sny není schopný nic udělat.

Lyla byla skoro zapomenuta! „Neuvědomil jsem si, jak je dobrá, dokud jsme ji nehráli naživo,“ řekl Noel na svou obhajobu. Označil Lylu za lovesong a řekl, že je to sestra Sally z Don’t Look Back in Anger.

Nejlepší rockové video roku 2008 Falling Down ukazuje ženu z aristokratické rodiny, která schovává svou pravou tvář, život plný sexu na jednu noc, alkoholu a drog. Když se setká se členy skupiny, odmítnou si s ní potřást rukou. Na úplný závěr se ve videu objeví Princ Charles.

Černobílé video I’m Outta Time z posledního alba Dig Out Your Soul je surrealistická cesta měsíčním světlem ozářenou krajinou. V klipu se jako jediný z celé skupiny objeví zpěvák Liam.

Asi posledním videem se stalo The Shock of the Lightning. Teplé odstíny v kontrastu s černou ukazují nepříliš pozitivní obrázky. Blíží se konec…

S Oasis se rozlučte! Pokud si tedy své činy důkladně nerozmyslí a nezkusí to spolu znovu. Noel Gallagher, který je autor většiny songů, se rozhodl, že se svým bratrem Liamem a ostatními už spolupracovat nechce. Těžko říct, jestli se mu sólová kariéra vyplatí. Přece jenom, Oasis jsou Oasis.

A závěrečné rozloučení s Oasis přichází v takové podobě, ve které to všechno začalo. Whatever (1994). Co už…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hvězdná videa neexistujících Oasis