Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Hurvínkovy dobrodružné výlety do minulosti tentokrát jako audiokniha

S Hurvínkem jsme prožili již mnohá dobrodružství. Tentokrát se však náš hrdina pomocí kouzelné písničky dostane do minulosti a provede nás českými dějinami.

FOTO: Spejbl a Hurvínek

Spejbl, Hurvínek a nová audiokniha ze Supraphonu. Že, Žeryku?, Zdroj: commons.wikimedia.org

Hurvínek, známá postavička, která provázela dětství snad každého z nás. I když mu je více než osmdesát let, stále nás dokáže rozesmát svým osobitým humorem. Supraphon nyní přináší soubor sedmi CD a jednoho DVD nazvaný Hurvínkovy dobrodružné výlety do minulosti, kde nechybí ani jeho taťulda Spejbl, kamarádka Mánička či paní Kateřina, zvaná bábinka.

Hurvínkova dobrodružství

Duchovním otcem Spejbla s Hurvínkem je Josef Skupa. V roce 1920 se na scéně poprvé objevil Spejbl a o šest let později mu začal dělat společnost jeho syn Hurvínek. V roce 1930 založil Josef Skupa v Plzni Divadlo Spejbla a Hurvínka a v témže roce se na jevišti představila i Mánička a pes Žeryk. Paní Kateřina Hovorková, známá spíše jako bábinka, se k hlavním protagonistům připojila později, roku 1971.

Jednotlivé díly Hurvínkových výletů do minulosti byly Supraphonem natočeny již dříve, nejstarší v roce 1997, poslední pak v roce 2001. Jako komplet s bonusovým DVD se záznamem jednoho z Hurvínkových výletů do minulosti v podání Divadla Spejbla a Hurvínka však vycházejí teprve nyní a jejich producentem je Jiří Tušl. Celková délka jednoho CD je v průměru něco málo přes šedesát minut.

Stačí jen tak si písknout

OBR: Audiokniha, Spejbl a HurvínekHurvínek s Máničkou se za pomoci kouzelné písničky dokáží přenést do minulosti. Setkávají se tak se skutečnými historickými postavami, jako byl Karel IV., Rudolf II., Marie Terezie či Mozart. Jejich setkání však nejsou jen tak obyčejná – to by to přece nebyl Hurvínek, aby se nedostal do nějaké šlamastiky. S nadhledem a humorem sobě vlastním, s Mániččinými znalostmi dějin a trochou štěstí však seznámí Marii Terezii s nastávajícím ženichem, pomůže Mozartovi dopsat předehru k opeře a ještě se stihne včas vrátit na hodinu dějepisu.

Jak již bylo řečeno, soubor Hurvínkovy výlety do minulosti obsahuje sedm CD a jedno DVD. Název každého CD napovídá, do jakého historického období se to s Hurvínkem podíváme. První je nazváno Hurvínek mezi Přemyslovci, kde na vlastní oči nejen uvidí krále Přemysla Otakara I., ale pozná i život obyčejných lidí ve středověku, když se skamarádí s klukem Zrzíkem. Následuje Hurvínek na dvoře lucemburském, kde se tedy nesetká s nikým menším, než s Karlem IV. Další CD nám vypráví O Hurvínkovi a králi husitském, kde se naši hrdinové nejen střetnou s králem Jiřím z Poděbrad, ale také dopomohou k podepsání mírové smlouvy a základům vzniku společenství národů.

Hurvínkův císař a Marie Terezie

Název Císařův Hurvínek a Hurvínkův císař napovídá, že zde se náš hrdina nesetká s nikým jiným, než s císařem Rudolfem II., který se Hurvínkovi i Máničce pochlubí svými sbírkami umění. Jak Hurvínek vyvdal Marii Terezii se dozvíme na pátém CD, kde se setkává právě s velkou vládkyní Marií Terezií, ovšem v době, kdy byla ještě dítě a proto jí Hurvínek s Máničkou smějí říkat Rézinka. Jak Hurvínek potkal Mozarta, název šestého CD mluví sám za sebe. Setkáme se zde s Mozartem, jenž se na Bertramce snaží co nejrychleji dopsat předehru k opeře Don Giovanni, která měla premiéru právě v Praze.

Není babička jako Babička

Hurvínkova Babička sice není jeho skutečnou babičkou, nýbrž se jedná o Babičku ze stejnojmenné knihy Boženy Němcové. Toto poslední, sedmé CD vlastně vypráví obsah knihy známé české spisovatelky, ze které vyplývá moudrost a dobrota Babičky, která se o ni rozdělí nejen se svými vnoučaty, ale i s Hurvínkem a Máničkou. Vypráví jim také o Viktorce, o svém setkání s císařem, dovolí jim nahlédnout do své truhly a společně se podívají i na zámek k paní kněžně.

Společně s Hurvínkem tedy projdeme našimi dějinami od 13. až do 19. století. S trochou nadsázky audiokniha zachycuje významné historické události a některá z postav tu a tam zmíní nějaké ty letopočty, jež pak člověku krásně utkví v paměti a které jistě patří do základního kulturně-historického povědomí každého Čecha. A že se nejedná o žádné učení, nýbrž o zábavu, za to vděčíme zejména scénáristům všech sedmi výletů do minulosti – Heleně Štáchové a Pavlu Cmíralovi.

Hurvajz Hurvajzem zůstane

Režiséři jednotlivých částí Hurvínkových výletů jsou různí. Někteří zrežírovali části dvě, jako Jan Fuchs nebo Karel Weinlich, dalších se ujali jiní, například Jiří Menzel, jenž režíroval díl Jak Hurvínek vyvdal Marii Terezii. Scénáristům, režii i hlavním protagonistům se povedlo zachovat Hurvínka tak, jak ho známe, s jeho typickými hláškami a mluvním projevem, který vtipně kontrastuje se vznešenou mluvou Rudolfa II., Marie Terezie či Babičky, která se tu a tam pokusí Hurvínka opravit.

Kromě hlasů hlavních protagonistů, které jim propůjčují Helena Štáchová a Martin Klásek, se nám coby historické osobnosti představí řada známých českých herců. Filip Blažek jako Mozart, Otakar Brousek coby Karel IV. či Miroslav Vladyka jako jeho syn, král Václav IV. V řadách dalších a dalších postav uslyšíme například i Vojtěcha Kotka, Jiřího Krampola, Lubomíra Lipského, Petra Nárožného, Jana Přeučila, Václava Vydru, Nellu Boudovou a mnoho dalších.

Hurvínek má své diváky

Audioknihu doprovází hudba, ať už úvodní a závěrečná melodie každého CD, kouzelná písnička Hurvínka a Máničky, jež je dokáže přenést do minulosti či hudba charakterizující dané historické období, která dotváří atmosféru a CD se tak poslouchá jedna radost.

Hurvínek, jeho taťulda Spejbl, Mánička i paní Kateřina nás zkrátka bavili, baví a ještě dlouho bavit budou. Zábavnou formou se díky těmto CD také leccos můžeme naučit a tak se do Hurvínkových dobrodružných výletů do minulosti velmi snadno zaposlouchají i rodiče a společně se svými dětmi a s Hurvínkovým nadhledem si mohou zopakovat dějiny.

Český název: Hurvínkovy dobrodružné výlety do minulosti
Účinkují: Martin Klásek, Helena Štáchová aj.
Režie: Jan Fuchs, Karel Weinlich, Jiří Menzel aj.
Ilustrace: Olga Franzová
Producent: Jiří Tušl
Celkový čas: 09:15:28
Verze: 7 audio CD + 1 DVD
Vydalo: Supraphon  a.s., Praha 2011
Doporučená cena: 699 korun

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hurvínkovy dobrodružné výlety do minulosti tentokrát jako audiokniha