Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Hughie O’Donoghue má výstavu v DOXu. Vydává se na cestu do minulosti

Redakce

Redakce

9. 12. 2011

Příznivci malby i fotografie mohou jásat. Holešovický DOX vystavuje sérii pláten Hughieho O’Donoghua, umělce, který ve svých dílech využívá kombinaci obou těchto výtvarných technik.

Foto: Hughie O'Donoghue, Meritko vsech veci, 2008, kombinovaná technika

O’Donoghue využívá ve svých obrazech pro něj zcela charakteristické barevné spektrum.        Zdroj: DOX

Hughie O’Donoghue patří bezesporu mezi jednoho z nejvýznamnějších současných irských umělců. Dnes již téměř šedesátiletý malíř je od roku 2009 mimo jiné členem konzervativních vod Londýnské královské akademie a držitelem čestného doktorátu Národní irské univerzity.

Nosným tématem děl tohoto umělce jsou představy, minulost a zejména pak vzpomínky nahlížené střízlivou optikou zpoza určitého časového odstupu.

Dialog s minulostí

Skrze své obrazy O’Donoghue vede takřka neustálý dialog s minulostí a snaží se divákovi zprostředkovat určitou zkušenost z osobní roviny lidské existence.

V případě aktuální výstavy se v autorově zorném poli ocitla Evropa během druhé světové války. Hlavním hrdinou 48dílného cyklu Cesta, po kterém  je také výstava nazvána, se stal malířův otec putující v roli odvedence válkou zmítanou Evropou.

FOTO: Hughie O'Donoghue, Loučení, 2009, kombinovaná technika

Kombinace malby a fotografie společně s charakteristicky pískovým barevným nánosem jsou charakteristické rysy O’Donoghuovy malby.

Cesta tu symbolizuje pouť, odloučení se od domova a rodiny, ale také následný návrat. Cesta a vzpomínky se stávají součástí osobní historie jednotlivce, která je na O’Donoghuových plátnech zastoupena dobovými fotografiemi s barevným nánosem dodávajícím jim zvláštní nostalgickou estetiku.

Osobní příběh jednotlivce a jeho zkušenost se pak v kontextu druhé světové války stávají součástí většího celku, historického údělu společnému všem lidem.

Fotografie s nánosem času

Tematický cyklus menších děl pak doplňují samostatná velkoformátová plátna, která reflektují problematiku času a paměti.

Plátna ze série Hrobka skokana jsou inspirována starověkou freskou nalezenou na tzv. hrobce skokana asi 480 let před naším letopočtem. Postava zachycená jakoby v okamžiku skoku nad ruinami zničeného města vás zasáhne svou naléhavostí. Nutně se nevyhnete ani představě s analogií na New York 11. září.

Foto: Hughie O´Donoghue, Jako muž, který je už dlouho pripraven, kombinovaná technika

Ve své tvorbě Hughie O’Donoghue používá svých vlastních i historických fotografií.

Obrazy Hughieho O’Donoghua působí jako artefakty. Důvodem je kombinace dobových i vlastních fotografií společně s mnohavrstvým charakteristicky pískovým barevným nánosem. Každý z nich přitom vypovídá svůj vlastní příběh.

To vše připomíná skutečné vzpomínky jednotlivce nutně pokroucené vlivem ulpívajícího času. Na plátně se pak prolínají s imaginárním světem představ a snů. Skrze barvný nános ztrácejí na objektivitě, ale získávají nádech dramatičnosti a osobní naléhavosti.

Pokud hledáte v umění originalitu a upřednostňujete obsah před prázdnou formou, nemůžete se s výstavou Hughieho O’Donoghua minout.

Hughie O’Donoghue: Cesta

DOX, centrum současného umění

6.10-12.12 2011

Otevírací doba po, so-ne: 10.00-18.00, st-pá: 11.00-19.00

Vstupné: 180 Kč / 90 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hughie O’Donoghue má výstavu v DOXu. Vydává se na cestu do minulosti