Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Hudební Valentýn: oblíbené lovesongy našich redaktorů

Redakce

Redakce

6. 2. 2011

FOTO: LáskaValentýn, svátek lásky… pro někoho krásný den, pro jiného uměle vytvořený komerční nesmysl. My jsme se rozhodli poprat se se svátkem zamilovaných po svém – tím, že se s našimi čtenáři podělíme o své oblíbené zamilované písně.

FOTO: Láska

Valentýn se blíží, Zdroj: archiv

Bronislav Farkač (Bob Dylan – Love Minus Zero/No Limit)

Jedna z pomalejších písní z první elektrické desky Boba Dylana Bringing It All Back Home z roku 1965. Folkovka s tamburínou a sólovou kytarou, která od začátku do konce jenom jako by pluje v pozadí. A do toho zpívá Dylan o své lásce, která „mluví tiše, bez ideálů a násilí, zatímco jiní píšou prohlášení na zdi,“ a která se „nenechá podplatit dárky k Valentýnu.“

Alena Uhlířová (Des‘ree – Kissing You)

Láska je pro mě vznešená. Je to něco, co nás přesahuje, rozum to nedokáže pojmout, a přesto nás to okouzluje a uchvacuje. Kissing You ve mně vzbuzuje onu krásu i strach z pomíjivosti. Melodie klavíru a hlas Des‘ree jsou v úžasném kontrastu a souladu zároveň. Smyčce je už jen doplňují. Spojením všech tří prvků píseň graduje a zanechává tak ve mně stopy. Celá skladba mi připomíná vztah – opatrný, ale šťastný začátek, hádky a zmatek uprostřed, klid a rovnováha na konci. Kvůli tomu všemu je Kissing You můj oblíbený lovesong.

Alena Pospíšilová (Safetysuit – Anywhere But Here)

Můj nejoblíbenější lovesong je momentálně Anywhere but here od Safetysuit, a to nejen kvůli nádherné melodii, ale i textu, který naprosto dokonale vystihuje pocity, když někomu chcete vyznat lásku a říct mu, co pro vás znamená. Kdybych měla nějakou písní někomu vyznat lásku, byla by to právě tato.

Eva Beránková (Snow Patrol – Just Say Yes)

Snow Patrol jsou pro mě srdeční záležitost. Jejich hudbu budu mít už vždycky spojenou s konkrétními vzpomínkami. Just Say Yes v nich nehraje významnější roli, ale je to kousek, který mi pokaždé dokáže zlepšit náladu. Jednoduchá, ale silná melodie plná emocí a energie. Energie, která krásně a přitom nenásilně graduje. Zpěvák Gary Lightbody ji podává přesně tak, jak si písnička zaslouží a jak je pro něj charakteristické – přirozeně, uvěřitelně a bez zbytečné okázalosti.

Martin Palounek (Avantasia – Anywhere)

Melodie, zvláště v podání Tobiase Sammeta, vytváří naprosto úžasnou atmosféru, je o lásce, ale není to lovesong v pravém slova smyslu. Není nikterak pozitivní, vypráví o obrovském žalu, přesto ve mně hluboce zakořenil a nutí mě pořád se k němu vracet. Je plný emocí a při poslechu v něm člověk pokaždé najde něco ze sebe.

Veronika Nováková (Shania Twain – Forever And For Always)

Tato písnička patří k mým velmi oblíbeným a k tématu Valentýn pro mě neodmyslitelně patří, protože má chytlavou melodii a smysluplný, zamilovaný text. Je velmi romantická, ale na rozdíl od některých zamilovaných songů nepůsobí nijak lacině. Strašně ráda si k ní pouštím i klip, protože hlavně z něj člověk (ať už je zamilovaný, nebo ne) vycítí, že se zpívá o skutečné a silné lásce.

Denisa Šebestová (Louis Armstrong – Dream A Little Dream Of Me)

Nejsem nakloněná lovesongům, ať už se pod tím termínem schovává, co chce. Podobně jako u romantických filmů z nich totiž většinou až příliš čiší záměr posluchače dojmout. Ale kdybych si měla přece nějaký ten zamilovaný šlágr vybrat, volím věkovitou, leč stále půvabnou Dream A Little Dream Of Me. Ať už ji zpívá Cass Elliott, nebo Bing Crosby, v každém podání má svoje kouzlo. Mně se nejvíc zamlouvá trochu říznutá jazzem, a tak vybírám Armstrongovu verzi. Myslím, že pokud si chcete přivolat hezké sny (a pro mě za mě třeba s valentýnskou tematikou), pak stačí pustit si ji před spaním.

Pokračování výběru oblíbených lovesongů redaktorů hudební rubriky magazínu Topzine.cz najdete zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hudební Valentýn: oblíbené lovesongy našich redaktorů