Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Hudební ceny Óčka za rok 2008 rozdány. Objevem je NiceLand!

Martin Peška

Martin Peška

23. 1. 2009

FOTO: Hudební ceny Óčka 2008, AirfareV pražské Tesla aréně byly ve čtvrtek 22. ledna uděleny hudební ceny televize Óčko. Sošky, které pro Óčko navrhnul Milan Cajs převzali Lucie Vondráčková, Victoria, kapela 100°C, Aneta Langerová, Kabáti a Michal Malátný – sám i s Chinaski. Objevem roku se stal, s údajně těsným výsledkem, zpěvák NiceLand, který loni pokřtil na Jarním Sázavafestu své debutové album.

FOTO: Hudební ceny Óčka 2008, kapela Nonsense

Kapela Nonsense, Foto: Martin Peška & Markéta Prošková, Topzine.cz

Před začátkem živého televizního vysílání z Tesla arény vystoupila na pódiu kapela Nonsense, která se stala vítězem soutěže pro začínající kapely Kit Kat Výtah z Óčka 2008. Ta stihla zahrát jen pár songů, během nichž u některých návštěvníků akce sklidili jen posměch.

Na kapele bylo znát, že zřejmě moc na živo nehraje. Zpěvák vzhledem ke svému pěveckému projevu přehnaně otevíral ústa, ale jinak se neprojevoval. Kytarista hrál hodně stranou, jakoby ke kapele vůbec nepatřil. Jediným živým elementem byl basák, který svým působením na jevišti skutečně představoval zástupce žánru crossover. Chce to víc koncertů a Nonsense se může stát zajímavou kapelou v dnešní době vyměklých písničkářů.

FOTO: Hudební ceny Óčka 2008, zpěvačka Jana Lota

Zpěvačka Jana Lota, Foto: Martin Peška & Markéta Prošková, Topzine.cz

Po něm přišla talentovaná zpěvačka Jana Lota, která údajně jen těsně nezískala cenu pro Objev roku. Hlas zpěvačky mě zaujal už na jednom z loňských letních festivalů, a ani tentokrát mě nezklamal. Jana se temperamentně producírovala po pódiu a omotávala střídavě různé části svého těla kabelem od mikrofónu. Skutečně se do své hudby umí stoprocentně vžít!

FOTO: Hudební ceny Óčka 2008, zpěvák kapely Fate Magazine

Zpěvák kapely Fate Magazine, Foto: Martin Peška & Markéta Prošková, Topzine.cz

Pokud jsem o Nonsense prohlásil, že je to nevykoncertovaná kapela, pak pro Fate Magazine nemám slov. Měl jsem pocit, že se tito mladíci snaží napodobit Clou, ale bohužel se ještě nenaučili napodobovat ani z poloviny kvalitu jejich zpěvu. Jak s oblibou říkám: „Takhle dokážu zpívat i já.“

FOTO: Hudební ceny Óčka 2008, Honza Ponocný alias projekt Cirkus Ponorka

Honza Ponocný alias projekt Cirkus Ponorka, Foto: Martin Peška & Markéta Prošková, Topzine.cz

Náladu mi zpravil showman Honza Ponocný se svým nu-folk projektem Circus Ponorka. Je mi záhadou, že se z těch krabiček nezblázní… Opravdu sám vydá výkon za celou kapelu – hodně dobrou kapelu.

FOTO: Hudební ceny Óčka 2008, Marek Ztracený

Marek Ztracený, Foto: Martin Peška & Markéta Prošková, Topzine.cz

Před začátkem vyhlašování cen zahrál i Marek Ztracený, který si nezapomněl vzít růžovou kravatu. Nu což, k jeho písním se to snad i hodí (?).

FOTO: Hudební ceny Óčka 2008, Michal Motyčka alias NiceLand

Michal Motyčka alias NiceLand, Foto: Martin Peška & Markéta Prošková, Topzine.cz

Za udělení první ceny v pořadí – cenu pro Objev roku jsem byl skutečně rád. Sošku si převzal zpěvák Michal Motyčka říkající si NiceLand, který se na české hudební scéně skutečně objevil zčistajasna se svým popově uhlazeným indie-emo stylem. Je vidět, že se v hudebním kruhu zabydlel. S novým rokem se do televizních hitparád ubírá i singl Lost In Encryption z desky LITTLE BLACK BOOK. Jsem přesvědčen, že jeho loňské album nebude posledním.

Marek Ztracený se pro diváky Óčka objevem roku nestal, ale zahrál si v zápětí na pódiu společně s dalším písničkářem Tomášem Klusem a Anetou Langerovou.

Cenu za nejlepší Pop & Dance v roce 2008 získala Lucie Vondráčková. Ta nezazpívala, ale místo ní se na pódiu objevila se svými novými hity Ewa Farná, na kterou evidentně čekal větší počet slečen v první řadě než na hiphopové sestavy Kontrafakt nebo Věc.

Sošku za nejlepší Hip hop & R’n’B na Óčku si odnesla zpěvačka Victoria, která s cenou snad ani nepočítala, a byla skutečně zmatená. Soška určená nejlepšímu zahraničnímu videoklipu putuje za Kylie Minogue za videoklip k In My Arms. Nejlepším domácím videoklipem se stal Cream od kapely 100°C, která loni vydala přelomové album Brant Rock.

FOTO: Hudební ceny Óčka 2008, UDG

UDG, Foto: Martin Peška & Markéta Prošková, Topzine.cz

Vyhlašování cen pokračovalo i po vystoupení Kataríny Knechtové a ústecké skupiny UDG, která byla v tak rozverné náladě, až jsem měl pocit, že se jejich bubeník na pódiu celý vysvleče. Žádné velké překvapení se nekonalo v kategorii rocku, kterou vyhrál o šest hlasů Kabát před druhou kapelou Divokej Bill.

Zahraniční zpěvačkou roku se stala Madonna, které  Óčko bude cenu také zasílat. Ta bude mít asi radost, na stará kolena… Za domácí scénu přebrala sošku Aneta Langerová, které konkurovali Ewa Farná, Marka Rybin a Lenka Dusilová.

Další ceny získal za zahraničního zpěváka roku Enrique Iglesias, domácího zpěváka frontman kapely Chinaski Michal Malátný, který za sebou nechal Dana Bártu, Richarda Krajča i věčně veselého Matěje Rupperta. Linkin Park se těší stejně jako Madona, až jim přijde poštou soška – stali se nejlepší zahraniční skupinou roku 2008 na Óčku.

Po vyhlášení Michala Malátným zpěvákem roku už nebylo překvapením, že jeho kapela získala za loňský rok cenu pro nejlepší domácí skupinu. Společně s novým bubeníkem se jejich vystoupení stalo zlatým hřebem večera, kterým provázel moderátor Pavel Cejnar s Marcelou Skřivánkovou, která na poslední chvíli nahradila svou kolegyni Lenny Trčkovou. Ta předávání cen Óčka mohla sledovat se zápalem plic bohužel jen z domova.

FOTO: Hudební ceny Óčka 2008, Airfare

Airfare, Foto: Martin Peška & Markéta Prošková, Topzine.cz

Bdělost návštěvníků až do konce vyhlašování udržovala svými energetickými hudebními bombami rock´n´rollová partička Airfare včele s charismatickým Thomasem J. Lichtagem, Aneta Langerová a slovenští No Name.

Předávání hudebních cen Óčka se stalo opravdovým audiovizuáolním zážitkem – především díky výbornému osvětlení, které podtrhovalo skvělou hudbu. Škoda, že celý večer byl zakončen na můj vkus příliš estrádně spíše po vzoru televize Nova, když společně zúčastnění muzikanti vystoupili jako Óčko AllStars a pokřtili album Ty jsi jako já.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/hudebni-ceny-ocka-2008/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hudební ceny Óčka za rok 2008 rozdány. Objevem je NiceLand!