Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Hudební ceny Anděl očima Petry Červené

Petra Červená

Petra Červená

22. 3. 2009

Podstatné pozitivum celého večera vidím v poskytnutí dostatečného prostoru pro zpěv a mizivého pro mluvené slovo, byť byl Aleš Juchelka se svým ČERFem místy i vtipný. Tak hodnotí vyhlášení cen Anděl redaktorka Topzine.cz Petra Červená.

Akademie populární hudby předávala 21. března výroční ceny Anděl 2008. O přenos se postarala Česká televize a moderace se ujal Richard Krajčo vypadající jako soused, který se už nějaký čas nestříhá, neholí a právě se chystá v pruhovaném županu vynést odpadky či sebe do popelnice. Druhým moderátorem byl roztomilý blonďák Aleš Juchelka v tradičním obleku. Mile mě překvapila přítomnost DJ Wiche, který se postaral o hudební podkresy jinak lehce nudné moderátorské dvojice. Osmnáctý ročník otevřela Dara Rolins, jejíž vystoupení bylo v podstatě předznamenáním této malkolepé nádhery.

Záhy přišlo na řadu vystoupení Toxique, které mě vedlo ke krátkému zauvažování nad tím, že to přeci jen nebude tak ztracený večer. Při písničce se mi na mysl vloudilo jejich loňské červnové vystoupení na Kampě, kde přesně s touhle písničkou zahájili svoji „půlhodinovku“. Tehdy i teď zaujali moji pozornost hudbou, textem, vtipem a promyšleností převleků, při kterých si potrpí na roztomilou výstřednost.

Než se mým uším dostalo dalšího hudebního nášupu, byly ubíhající minuty vyplněny cenami DVD roku, jež získali Blue Effect za Live & Life, Objevem roku se stali Toxique a Zpěvačkou roku Lenka Dusilová. Po přetrpěných zcela očekávaně nudných „děkovačkách“ přišla smršť v podobě Jany Kratochvílové, což se dá shrnout snad jen do jediného slova -poděs. Vystoupení Ewy Farné bylo vcelku snadno zapomenutelné. Ani neoslnilo, ale ani neurazilo. Následovala silně uspávací momentka Marka Ztraceného. Zahraničním trhákovým tahákem nebo nezáživným trhákem byla Aloha From Hell.

Abych nevynechala hlavní účel této akce, dalšími ověnčenými Anděly byly Coldplay s Viva La Vida jako Zahraniční album roku, Skladbou roku se stala píseň Atentát od skupiny Kryštof, zpěvákem pak Dan Bárta a byť nebyl ten večer v sále, o jeho tradiční pohodovou „děkovačku“ jsme nepřišli díky předtočenému záznamu. Videoklipem roku se stal Folklóreček od bratří Ebenů, Albem roku pak zcela očekávaně Ohrožený druh Michala Horáčka. Richard Krajčo si s Kryštofem odnesl cenu také za kategorii Kapela roku. Do Síně slávy vstoupila skupina Katapult, mé generace zcela netknutá, takže co říci, snad jen gratuluji.

Opět udělám menší a konečnou zastávku u poslední skupinky vystupujících. Značně rozpačitý dojem mě chytil při písničce slovenských IMT Smile a do konce přenosu mě již neopustil, jelikož následovala tolikrát obehraná skladba Anděl od Terezy Kerndlové, na kterou už lze jen velmi těžko reagovat bez silného přívalu alergie. Uklidnila mě roztomile něžná skladba Tomáše Kluse a Anety Langerové. A z definitivní letargie mě vytáhla kapela Kryštof se svou novinkou Ostravské bajky. Miroslava Žbirku uvedl Krajčo jako nejslavnějšího Pražáka, kterého máme, ovšem jeho Beatlesovské vzezření je asi tak jediné, co udrželo má oční víčka při životě. Ewa Farna na mě při vystoupení s Čechomorem působila jako selka v kroji na LSD. Těmi, kteří zamkli zlatavá blikavá pozlátka Andělů 2008 se pro letošní rok stali Gipsy.cz. A nezbývá než udělat pá pá!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hudební ceny Anděl očima Petry Červené