Mílovými kroky se blíží další ročník unikátního projektu Kino na Hranici. Český Těšín a Cieszynie (PL), splývající hraniční města, se opět stanou rušnou křižovatkou filmové i hudební produkce několika evropských zemí.

Zdroj: kinonahranici.cz
Festival, jenž je z větší části retrospektivní, seznamuje české, polské i slovenské návštěvníky s kinematografií za čárou. Mnoho uvedených snímků má v Těšíně svou českou premiéru a zároveň tvoří jednu z nejobsáhlejších přehlídek polského filmu představovanou česko-slovenským divákům. Částečně obsahuje i tvorbu maďarskou.
Na 12. ročníku filmové přehlídky bude představena retrospektiva čtyř významných postav z kinematografie a literatury s ní spojené. Organizátoři představí průřez dílem Martina Šulíka, Josefa Škvoreckého, Adama Sikory a Kornela Filipowicze. Jmenovaná ohlédnutí za tvorbou ještě doplní kaleidoskop nejnovějších snímků. V cyklu Středoevropského filmu budou uvedeny tituly na téma horor a neskutečné příběhy. Připravuje se taktéž promítání hudebních filmů přes hraniční řeku Olši.

Autor grafiky letošního ročníku, Bohdan (Kofila) Heblík s Gabrielou Gańczarczyk Zdroj: kinonahrazi.cz
Film + hudba = Kino na hranici
Kino na Hranici není jen filmovým festivalem, a tak se v rámci doprovodného programu představí i někteří hudebníci: L.U.C (Łukasz Rostkowski), oceněn v tomto roce za novátorské propojení druhů a oblastí tvorby cenou Paszport Polityki, Mikołaj Trzaska, označovaný za jednoho z ústředních hudebníků yassové scény a nakonec WWW, jedna z prvních českých rapových kapel. Významnými hosty festivalu budou Martin Šulík, Adam Sikora, Dan Svátek, Marek Dobeš a Zdislava Szymborska.
„V situaci, kdy se kultury nejbližších sousedů od sebe spíše vzdalují, je taková akce jako těšínské Kino na hranici nenahraditelná a velmi sympatická.“
Tadeusz Sobolewski, Gazeta Wyborcza
Festival za dobu svého působení představil více než 400 snímků, ať již celovečerních, hraných, animovaných či dokumentárních. Během 12 let rozšířil objem presentovaných snímků až osminásobně a získal několik ocenění. Letošní ročník se koná tradičně v období 28. 4.-3. 5. 2010 ve výše jmenovaných městech.
Program 12. Kina na hranici
Retrospektiva Martina Šulíka
Nejvýznamnější slovenský režisér střední generace, představena bude jeho hraná a dokumentární tvorba, společně s jeho ranými díly
Výběr filmů: Ticho, Neha, Záhrada, Martin Slivka – muž, který sázel stromy
Retrospektiva Adama Sikory
Jeden z nejvýznamnějších polských kameramanů (3. 5. 2010 oslaví své 50. narozeniny)
Výběr filmů: Dáma s kaméliemi, Konec prázdnin, Čtyři noci s Annou
Literatura a film: Retrospektiva Josefa Škvoreckého
Významný český spisovatel, překladatel a vydavatel (Sixty-Eight Publishers)
Výběr filmů: Farářův konec, Flirt se slečnou Stříbrnou, Zločin v šantánu
Literatura a film: Retrospektiva Kornela Filipowicze
Kornel Filipowicz (1913-1990), prozaik a básník, autor 37 knih a jeden z nejvýznamnějších polských autorů 20. století
Výběr filmů: Skleněná koule, Místo na zemi, Tři ženy
Středoevropské kino: filmy hrůzy
Cyklus českého, polského a slovenského žánrového kina bude ve dvanáctém ročníku pokračovat filmy na téma neskutečné příběhy a horory.
Výběr filmů: Čarodějův učeň, Spalovač mrtvol, Choking hazard, Diabel, Wilczyca, Medium
Kino nad Olší
Pionýrské a divácky velmi atraktivní plenérové projekce přes hraniční řeku Olši budou pokračovat i v tomto ročníku.
Nové české, polské a slovenské filmy
Jako obvykle bude na jaře v Českém Těšíně a Cieszynie bohatý výběr toho nejnovějšího z české, polské a slovenské kinematografie.
Výběr filmů: Rewers, Dom zly, Wszystko co kocham, Wojna polsko-ruska, Hodinu nevíš, Lištičky