Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Hudba přivádí lidi k depresím. Příčinou je ženská popová nadvláda

Redakce

Redakce

11. 9. 2012

Podle nejnovějších výzkumů prošla popová hudba za posledních 50 let výrazným vývojem. Současné americké popové songy jsou pomalejší, smutné a mohou vést k depresím.

I Lady Gaga má na nových zjištěních podíl Zdroj: ladygaga.com

Ke statistickým údajům vedla spolupráce psychologa hudby Glenna Schellenberga a sociologa Christiana von Schevea. „S postupem času jsou nahrávky čím dál delší a v průměru se zvýšil počet interpretek ženského pohlaví. V souladu s našimi hlavními hypotézami je častější výskyt mollových stupnic a pomalejší tempo, což má za výsledek, že songy zní smutněji,“ tvrdí odborníci.

„V průběhu 17. a 18. století dominovala hudba, u které bylo možno jasně určit její charakter, zda zní vesele nebo naopak smutně, dnes je tomu jinak,“ domnívá se pár vědců. Následkem této změny je kulturní vývoj obyvatelstva ve spojení se zvyšujícím se konzumem a poptávkou po stále více možnostech.

Nine Inch Nails – Hurt

Podle sociologa Christiana von Schevea by nebylo správné dospět k závěru, že jsou lidé čím dál smutnější jen proto, že takovou hudbu poslouchají nebo skládají. „Tuším, že i smutná hudba může posluchače těšit,“ dodává von Scheve.

Jejich společná studie zobrazuje vývoj americké popové hudby z hitparád od roku 1965. Do svého výzkumu zahrnuli více jak 1.000 titulů z amerických Top 40. Studie ukázaly, že právě 90. léta byly vrcholným desetiletím, kdy dominovaly pomalé hity.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hudba přivádí lidi k depresím. Příčinou je ženská popová nadvláda