Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Hudba a Valentýn: další várka lovesongů od našich redaktorů

Redakce

Redakce

10. 2. 2011

FOTO: Billy MackMezi hvězdami populární hudby se snad nenajde jediná kapela, zpěvák či zpěvačka, kteří by nenahráli aspoň jeden lovesong. I metaloví tvrďáci občas přijdou s nějakou tou baladou – a ta se často zařadí mezi jejich nejúspěšnější hity. A my na Topzinu pokračujeme v oslavách lásky a přinášíme vám další část oblíbených lovesongů našich redaktorů.

FOTO: Billy Mack

Valentýn je všude kolem..., Zdroj: archiv Topzine.cz

Vlastimil Blažek (Roxette – Vulnerable)

Na tento song mám roztomilé vzpomínky. První lyžák na základce, bylo mi 12 let a bezhlavě zamilovaný do deváťačky (!) Mirky, o tři roky starší. Maškarní diskotéka před odjezdem mě podvědomě nabádala k tanci. Dnes bych se posilnil alkoholem, kdysi limčou. První velká platonická láska, první ploužák a Roxette, které mám od té doby moc rád. Mirku jsem samozřejmě moc nezajímal, což se zdálo být koncem celého bytí, ale za trest jsem měl o čtyři roky později techtle mechtle s její sestrou. Starší, nutno dodat (smích). Se současnou přítelkyní máme jinou zamilovanou píseň, jenže se na Valentýna moc nehodí, proto vybírám Vulnerable.

Adriana Semlová (Livin’ Blues – Will You Still Love Me Tomorrow)

Nemám vysloveně oblíbený plouživý lovesong, ať už je známý ze soundtracku k filmu, anebo jako chytlavá melodie z jinak tvrdšího alba. Vybrala jsem písničku, která se dočkala mnoha zpracování a známá je až díky Amy Winehouse i přesto, že ji Carole King se svým manželem napsali v 60. letech. Za nejlepší verzi tohoto songu považuji provedení nizozemské kapely Livin’ Blues. Důvodem je, že kapela patří mezi mé nejposlouchanější a v písni vyjádřila přesné pocity a nástrahy stálého bohatství lásky. Cítím v ní přítomné emoce a naléhavost, ale přesto nezní přeslazeně.

Jana Hatašová (Damien Rice – Rootless Tree)

Nejsem zrovna fanouškem Valentýna, ale zamilovaných písní určitě ano. Ať už jsou smutné či veselé. Vybrala jsem si Rootless Tree, protože i přesto, že je velice smutná, nutí mě si ji pouštět pořád a pořád dokola. Dokáže vyjádřit, jak se občas cítím, a myslím, že v tom nejsem sama. Způsob, jakým tuto píseň Damien zpívá, je srdcervoucí a nepředstíraný. Jeho „fuck you“ neznamená jen sprosté slovo, ale je v něm obsažena všechna ta bolest, kterou cítíte, když vám někdo zlomí srdce.

Radek Kolínský (David Deyl – Teď hned!)

Když se řekne lovesong, bezesporu si vybavím písničku Teď hned! od charismatického zpěváka Davida Deyla. Není to tak dávno, co jsem ji zařadil mezi oblíbené. V současné době jsem zamilovaný, ale nevím, zda šťastně či naopak. Při této příjemné kytarovce zavřu oči a zapomenu na všechny problémy. Zároveň si vybavím dívku svých snů ve všech detailech, jak jsem ji osobně poznal. Kratší blonďaté vlasy, šedomodrá kukadla, kulatější tváře, překrásný, leč mírně šibalský úsměv. Přál bych si, aby moje zamilovanost byla opětována. Zatím můžu jen snít, poslouchat a přemýšlet, jak udělat první krok.

Hana Dittrichová (Rybičky 48 – Coura)

Nejsou slova, která by dokázala vyjádřit, co vše se pod pojmem láska skrývá, není ani melodie, jež by uměla přesně vystihnout veškeré pocity. Tím pravým dnem zamilovaných je pro mě klasický Máchův první máj, ve svátku sv. Valentýna vidím docela podařený komerční tah. Takže moje valentýnská skladba? Coura, jedna ze starších a ne tolik známých písní Rybiček 48.

František Formánek (Anthony Hamilton – Everybody)

Můj nejoblíbenější lovesong je Everybody od Anthonyho Hamiltona. Prosluněná, pozitivní píseň s nejlepším možným sdělením: každý potřebuje lásku. Je zase léto, sedím na zahradě s cuba libre v ruce, jsem zamilovaný až po uši a směju se jak debil na nebe.

Vojtěch Koval (Lenny Kravitz  – I‘ll Be Waiting)

Tuto písničku jsem poprvé slyšel vlastně až na živém vystoupení Lennyho v O2 aréně v Praze a musím říct, že mě tam natolik dostala, že jsem málem políbil vlastní sestru, která se mnou na koncertě byla. Slyšet a vidět tuto skladbu naživo, když Lenny seděl za průhledným piánem se spoustou žárovek, navíc se v sále rozhostilo ticho, páry se objímaly a chytaly za ruce – takhle vypadá hromadný projev lásky! Velká poklona mistru skladateli, tohle je jedna z nejkrásnějších romantických písniček vůbec.

Petra Duhajská (Proclaimers – I’m Gonna Be/500 Miles)

Ti, kdo tuto skladbu znají, se s ní zřejmě – tak jako já – seznámili díky seriálu How I Met Your Mother. Člověk tak trochu neví, jak vážně ji brát, zvlášť když vezme v potaz ten neskutečně roztomilý skotský přízvuk. Ale schválně přikládám video s textem písně I’m Gonna Be. Kdyby mi někdo něco takového zpíval, bylo by to krásné vyznání lásky.

První část výběru oblíbených lovesongů redaktorů hudební rubriky magazínu Topzine.cz najdete zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hudba a Valentýn: další várka lovesongů od našich redaktorů