Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Hrobka egyptské královny Kleopatry může být objevena už letos!

Samcová Jana

Samcová Jana

5. 2. 2011

FOTO: EgyptArcheologové jsou jen krůček od jednoho z největších historických objevů lidstva. Dosavadní vykopávky v Alexandrii nasvědčují tomu, že může být brzy objevena hrobka poslední královny Egypta Kleopatry!

FOTO: Egypt

Ilustrační foto, Zdroj: Jana Samcová, Topzine.cz

Mladá archeoložka Kathleen Martinezová, původem z Dominikánské republiky, dospěla po deseti letech studií Kleopatry k teorii, která by mohla být vodítkem k odhalení místa posledního odpočinku egyptské královny. Projekt je bedlivě a s očekáváním sledován a celý svět doufá, že Martinezová skutečně Kleopatřinu hrobku odhalí.

„Trvalo mi deset let přesvědčit samu sebe, že místo posledního královnina odpočinku leží právě v Taposiris Magna. Potřebovala jsem jet do Egypta a vidět zbytky chrámu, abych se ujistila, že ta možnost existuje. Dostala jsem dvouměsíční povolení prokázat svou teorii. V archeologii však dva měsíce neznamenají nic,“ komentovala situaci archeoložka.

Po dvou měsících výzkumů, kdy už se zdálo, že celý projekt skončí fiaskem, tým Martinezové objevil v těsné blízkosti chrámu Taposiris Magna dvě komnaty, které podpořily odvážnou myšlenku a zajistily Martinezové další povolení k vykopávkám. „Dospěli jsme k velmi důležitým výsledkům. Objevili jsme velmi zajímavý komplex tunelů 25 až 35 metrů pod zemí a také hřbitov, který je důkazem, že v této oblasti leží královská hrobka. Věřím, že to je hrobka Kleopatry,“ svěřila se Martinezová.

Všechny artefakty, které byly týmem archeologů nalezeny, pocházejí z římského období, což jen potvrzuje teorii, podle níž by mohla být Kleopatra pohřbena právě zde. Mezi předměty byly i mince, na nichž byla vyražena Kleopatřina hlava. „Jestli existuje jen jednoprocentní šance, že by mohla být Kleopatra pohřbena v Taposiris Magna, pak je mojí povinností se pokusit ji najít.“

Ohodnoťte tento článek:
3
Právě čtete

Hrobka egyptské královny Kleopatry může být objevena už letos!