Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Hříšní lidé království českého: lži, sex a prachy na pozadí 13. století

Tereza Tlachová

Tereza Tlachová

14. 9. 2010

OBR: Vlastimil VondruškaMoravské nakladatelství MOBA Vám přináší nejnovější díl z řady historických krimi příběhů Hříšní lidé království českého Vlastimila Vondrušky, tentokrát s názvem Tajemství abatyše z Assisi.

Autor Tajemství abatyše z Assisi OBR: VV

Autor Tajemství abatyše z Assisi                                         Zdroj: wikimedia.org

Královský vyšetřovatel Přemysla Otakara II. Oldřich z Chlumu je postaven před zdánlivě prostě vypadající úkol, totiž doprovodit tetu krále Přemysla, abatyši (vlastně starší sestru) Anežku, na pouť k jednomu z nejvýznamnějších poutních míst Evropy – ke svatému Jakubu do Compostely.

Ota – lovec žen i učitel lásky

Jak už bývá zvykem v celé sérii příběhů Hříšných lidí, i zde se setkáváme s nepostradatelným Oldřichovým pomocníkem – panošem Otou ze Zástřizlí, který více než v jiných dílech projevuje svou galantnost a náklonnost k ženám. Mezi novými postavami najdeme urozené dámy, jichž se Ota samozřejmě nestraní, i ctihodné rytíře a příslušníky církve, kteří začnou ještě před začátkem cesty záhadně umírat. Špetkou tajemna okoření příběh i trocha historie templářů, v dnešní době stále přitažlivého tématu.

FOTO: Kostel

Kostel , Foto: J. Ambrožová

Proč ještě před cestou umírají příslušníci církve doprovázející Anežku či kdo je tajemný muž, s nímž se Ota setkává na Staroměstském náměstí? Příběh přináší mnoho napínavých zvratů a na první pohled neprohlédnutelných zápletek. Jaké jsou pravé důvody Anežčiny cesty a jak to bylo se zmrtvýchvstáním Ježíše Krista? Vyřeší se jedna ze základních otázek, na níž je postavena katolická církev? Dostane se Anežka k vytouženému cíli své pouti?

To vše se dozvíte v nejnovějším románu Vlastimila Vondrušky. Kniha je napsána velmi čtivě, takže se Vám často může stát, že se od ní jen těžko odtrhnete, musíte však číst pozorně, jinak byste mohli mít v některých postavách, hlavně z řad příslušníků církve, zmatek.

Pokud jste z řady krimi historických románů Hříšní lidé království českého do této doby nečetli nic, nezoufejte. Tajemství abatyše z Assisi totiž na předchozí příběhy bezprostředně nenavazuje a zavádí nás do doby ještě před postavením královského hradu Bezdězu, ten už totiž v dílech předchozích dávno stojí. Pro pravidelné čtenáře Vlastimila Vondrušky to může být trochu matoucí, pro čtenáře nového však spíš výhodné. Žádné informace z předchozích dílů totiž k četbě nepotřebuje.

Staronový obraz doby

Kdo by se domníval, že se jedná pouze o nezáživné čtení ze zašlých dob 13. století, je na velkém omylu. Vlastimil Vondruška zakomponoval do historické detektivky i témata navýsost moderní (nebo naopak velmi stará?). Mám na mysli především touhu po majetku  a bohatství, intriky, lži a také trochu lechtivých scén. Na rozdíl od předešlých dílů se dozvíme mimo jiné také to, jak se naučit tělesné lásce.

Hned první den se po setmění vplížila do ložnice panoše Oty Kateřina z Gutštejna. Shodila oděv a vklouzla k němu pod pokrývku. Objala ho a vzrušeně upozornila, že jí přece sám nabízel pokračování výuky. „Ale tys ji odmítla,“ bránil se naoko panoš Ota. „To není pravda. Jen jsem si dala podmínku, že nás osvobodíš. Teď jsme na svobodě, a tak výuce nic nebrání.“

Český název: Tajemství abatyše z Assisi
Autor: Vlastimil Vondruška
Počet stran: 288
Vazba: Vázaná
Vydavatel: MOBA, Brno: 2010
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: *** (70%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hříšní lidé království českého: lži, sex a prachy na pozadí 13. století