Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Hravě ženská kolekce americké návrhářky Betsey Johnson nadchne i zaryté konzervativce

Petra Červená

Petra Červená

5. 4. 2011

FOTO: jarní kolekce Betsey JohnsonTy, kdo milují barvy, nápaditost a jdou rádi proti proudu konzervativní většiny, okouzlí jarní kolekce Betsey Johnson. Ve světě si za svou dlouholetou kariéru vydobyla obdiv u široké veřejnosti. Tím, že se zabydlela ve škatulce návrhářek tvořících haute couture, je však jasné, že její zákaznice patří mezi horních deset tisíc.

FOTO: jarní kolekce Betsey Johnson

Kdo by takové výzvě odolal?, Zdroj: betseyjohnson.com

Najde si Betsey Johnson cestu i do vašich srdcí? K šatníkům většiny z vás se může přiblížit, jen pokud k němu máte namířený počítač s fotografiemi jejích modelů. Nicméně pro letošní barvami zalité jaro je kolekce této návrhářky výzvou pro všechny, bez výjimky. Pro někoho může být strakatý pelmel těžko vydýchatelný, jenže Betsey je připravená i na konzervativce. Čeká na ně jednoduchá prostá krása dlouhých šatů a jarních kabátků.

Byla taková vždycky?

Betsey Johnson se narodila v roce 1942 v Connecticutu a dětství protančila v uměleckých školách. Její urputná touha stát se profesionální tanečnicí spojená s láskou ke kostýmům položila základ jejímu skutečnému povolání. Se stejným zápalem, jaký investovala do tanců, se zakousla do módního návrhářství. I to jí pomohlo překlenout období, kdy za své kolekce nesklízela potlesk, ale kritiku.

Protože začínala v šedesátých letech, byl zdroj její inspirace poměrně jasný, hippie styl. Náladové, psychedelické modely, někdy rozevláté, jindy sexy vypasovaná silueta. Pomalu si začala získávat módní kritiky na svou stranu a v roce 1969 se návrhářka odhodlala otevřít si vlastní butik nazvaný Betsey Bunki Nini. Zanedlouho navázala spolupráci s Alvinem Duskinem v San Franciscu.

FOTO: Betsey Johnson jaro/léto 2011

Rozevláté květinové šaty na léto

V sedmdesátých letech se i jejími kolekcemi přihnal rock’n’roll a nejrůznější etnické styly. Stále více nabýval na síle nejen její talent, ale i touha po nezávislosti a tvůrčí svobodě. Proto v roce 1978 uvedla pod novou značkou Betsey Johnson svoji první kolekci. Dnes existuje více než šedesát pět obchodů po celém světě. A rokem 2004 do své produkce Betsey začlenila také kabelky, obuv, bižuterii a další módní doplňky.

Jarní cyklistická kolekce

Podobně jako oživí červená rtěnka vaše rty, snaží se Betsey probudit ženy k životu po zimním spánku modely, které mají naplnit jejich sny a fantazie. V jejím provedení má být móda hlavně zábava a tak pojala i celou přehlídku. Modelky působily jako lehce přerostlé děti, nespoutané a divoké. Nápisy na doplňcích a šatech v podobě hesel Právo přednosti v jízdě nebo Řiď mě působily jako podkres celé cyklistické kolekce.

FOTO: jarní kolekce Betsey Johnson

Život a chůze na vysoké noze

Minišaty, legíny, bermudy, overaly, ale i sportovní bundy Betsey ozdobila širokými a k útlým modelkám schválně příliš dlouhými pásky, nádavkem je připoutala řetězy s masivními zámky, které plnily funkci náhrdelníku. Neméně ztřeštěně působily i pruhované ponožky, podkolenky a návleky na rukou. Páskové boty na maxi platformě a barevné čepice už jen dokreslovaly psychedelický začátek kolekce.

Následovaly černé kabátky áčkového střihu, korzetové šaty s kolovou sukní a spoustou spodniček. Objevily se i puntíkaté šaty, které s sebou přinesly vůni Španělska, kastanět a flamenca. Ty vystřídala ukázka dlouhých vzdušných šatů s volány, ale i klasických jednoduchých střihů, které na sebe poutaly pozornost potisky rozkvetlých jarních luk.

FOTO: Betsey Johnson jaro/léto 2011

Šaty podtrhující a zvýrazňující ženské přednosti

Oči prahnoucí po inspiraci se mohou najíst i šatů nezvykle fosforových barev. V tomto případě Betsey umocnila jejich nápadnost použitím krinolín, spodniček a volánů. Jarní přehlídka americké návrhářky je takovou zrychlenou projížďkou šťavnatého života. A kdo chce, může se zakousnout.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hravě ženská kolekce americké návrhářky Betsey Johnson nadchne i zaryté konzervativce