Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Hrady a zámky se probouzejí ze zimního spánku

Samcová Jana

Samcová Jana

3. 4. 2010

Hrad BuchlovNová turistická sezóna už doslova zabušila na dveře. S jakou kůží letos přicházejí na trh, prozradí zámky Kroměříž, Holešov, Vizovice, Chropyně a Napajedla a hrady Brumov a Buchlov.

Zámek Kroměříž, Zdroj: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy

Zámek Kroměříž, Zdroj: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy

Zámek Kroměříž nabízí zvýhodněné vstupné. Za méně peněz více Kroměříže

„Novinkou je Trasa za uměním, na níž turisté navštíví Obrazárnu s druhou nejvýznamnější sbírkou obrazů v České republice s díly Tiziana, Cranacha, van Dycka a dalších, Mincovnu a galerii Orlovna.

Druhou novinkou je trasa UNESCO. Zámek návštěvník uvidí nejen zevnitř při prohlídce historických sálů, ale také z ptačí perspektivy z hradní věže a navštíví i Květnou zahradu,“ uvedl kastelán Martin Krčma. „Velmi výhodné budou na obou trasách rodinné vstupenky. Čtyřčlenná rodina zaplatí o 120 korun méně než v minulé sezóně,“ dodal kastelán.

Mucha, Nohavica i pálení čarodějnic v Holešově

„Do nové sezóny plánujeme akce, které obohatí kulturní život v Holešově. Budeme tu mít Majáles, pálení čarodějnic a v létě koncerty pod širým nebem. Jednou z hlavních událostí bude 6. června koncert Jaromíra Nohavici,“ uvedl Milan Caha, dramaturg a provozní zámeckého hudebního klubu.

Dominantou Holešova letos bude výstava obrazů českého malíře Alfonse Muchy, která odstartuje 17. června. „Představí okolo 60 autorových prací. Zapůjčená díla budou pocházet ze soukromých sbírek a galerií z celé České republiky i zahraničí,“ uvedl Pavel Chmelík, ředitel Městského kulturního střediska v Holešově, pod které zámek spadá.

Zámek Vizovice, Zdroj: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy

Zámek Vizovice, Zdroj: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy

Vizovice pro náročné – zámek připraví prohlídku na klíč

Zámek Vizovice si do nové sezóny připravil bonus pro náročné. Od dubna máme v nabídce individuální prohlídky, určené pro jednotlivce a velmi malé skupiny. Budou mít rozsah nebo zaměření podle konkrétních požadavků a zájmů těch, kteří si je objednají. Snažíme se tak vyjít vstříc lidem, pro něž je běžná prohlídka krátká nebo málo podrobná,“ uvedla kastelánka Jana Pluhařová.

Renovací prošly i některé pokoje na prohlídkových trasách. „Na trase A jsme připravili dvě staronové místnosti – hraběcí ložnici a pracovnu. Byly reinstalovány podle historických materiálů a dobových fotografií z roku 1890,“ přiblížila kastelánka.

Interiéry obohatí i nově zrestaurované předměty. „Jde o dvě barokní busty rodičů Marie Terezie a další kusy vzácného gobelínového sedacího souboru z 18. století. Vyvěsíme na původní místa i pět mimořádně kvalitních obrazů – olejomaleb z obrazové sbírky vizovického zámku, pocházejících ze 16. až 18. století,“ doplnila kastelánka.

Na Chropyni beze zbraní aneb Nenoste dříví do lesa

S pověstí o králi Ječmínkovi spojovaný zámek Chropyně se stejně jako většina českých hradů a zámků od 1. dubna těší na své návštěvníky. V červnu zde bude k vidění tematická výstava Zbraně a zbroj z českých hradů a zámků, která bude umístěna v zámecké galerii.

Zámek Napajedla, Zdroj: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy

Zámek Napajedla, Zdroj: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy

Napajedla otevřou své brány teprve podruhé

Teprve podruhé se Napajedla otevírají veřejnosti poté, co zámek od Fatry Napajedla odkoupila soukromá majitelka. Na prohlídky je třeba se objednávat na tel. 603 972 549, protože zámek zatím nemá běžnou otevírací dobu.

Hrad Brumov poctí svého mecenáše Jiřího Kohoutka

„Letos návštěvníkům chceme přiblížit osobu objevitele našeho hradu, Jiřího Kohoutka. Právě on se nejvíc zasloužil o to, že je dnes hrad Brumov opět v provozu,“ řekl správce hradu Miroslav Obadal. Mimo to se hrad dočkal terénních úprav, které dají hradu vyniknout. „Provádíme vyčištění hradu a okolí od náletových a jiných dřevin. Hrad se tak dočká důstojnějšího rozhledu do okolí a stane se opravdovou dominantou města,“ doplnil správce.

Přestože se hrad otevírá už první dubnový den, slavnostní zahájení proběhne až 1. května. Nebude chybět šachový turnaj mládeže s finále na hradě na živé obří šachovnici, ukázky řemesel a další atraktivní vystoupení. Stěžejní kulturní akcí sezóny bude již podruhé Divadelní léto na hradě. Amfiteátr přivítá čtyři divadelní představení Městského divadla Zlín a Divadelního spolku Kašpar z Prahy.

Hrad Buchlov, Zdroj: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy

Hrad Buchlov, Zdroj: Centrála cestovního ruchu Východní Moravy

Na hrad Buchlov pro pomlázku a velikonoční kraslice

Buchlov oslaví start nové sezóny velikonočním programem pro děti i dospělé, dne 4. a 5. dubna. Na návštěvníky bude čekat výstava akvarelů s folklórní tématikou, výstava historických velikonočních pohlednic a pozdravů, kraslice a krojové doplňky. V západní baště bude připravena i dětská dílna, kde si budou moci malí návštěvníci zkusit zdobení kraslic a pletení pomlázek.

Související články

Zřícenina hradu Lukov ožívá prvního dubna

Zámek Buchlovice zahajuje sezónu v tulipánovém hávu

Kroměříž: Z každého koutu tu na vás dýchá historie

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hrady a zámky se probouzejí ze zimního spánku