Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Hrady a zámky lákají nejen novými letními prohlídkami, ale i společným tématem „Rodinný život šlechty“

Hana Chytrá

Hana Chytrá

30. 6. 2010

Začíná léto a s ním i letní prázdniny. Letošní programy hradů a zámku jsou více než bohaté. Hrady a zámky se doslova předhánějí v nabídce nejrůznějších akcí, nevšedních prohlídek, výstav a kulturních programů. Topzine.cz přináší pár tipů na letní návštěvu našich kulturních památek!

Hrad Rožmberk, Zdroj: Hana Chytrá

Letošní ročník na státních hradech a zámcích se ponese v duchu  Rodinného života šlechty. Toto téma bude ústředním tématem na většině objektů a celkově zapadá do konceptu Národního památkového ústavu v rámci 2. ročníku Oživlých památek. Tento projekt navazuje na loňský, který byl veřejností velmi kladně přijat a umožní nahlédnout do soukromí původních šlechtických majitelů hradů a zámků.

Výstavy a nové prohlídkové okruhy jsou otevřeny v rámci návštěvních dnů hradů a zámků, tedy úterý až neděle, obecně od 9 do 17 hodin (pro zpřesňující informace doporučujeme navštívit www stránky jednotlivých památek).

Hrad Rožmberk (Jihočeský kraj)

Správci hradu připravili pro návštěvníky zcela nový prohlídkový okruh soukromými pokoji rodu Buquoyů v druhém patře hradu. Nově zpřístupněná expozice hradu poskytuje výjimečný pohled do soukromí šlechtického rodu Buquoy kolem poloviny 19. století.  Místnosti prošly v průběhu posledních zhruba dvou letech nákladnou rekonstrukcí a nyní je možné si  prohlédnout jídelnu, salón, hernu a pracovnu.

Hrad a zámek Český Krumlov (Jihočeský kraj)

Nabízí nově prázdninové rozšíření I. prohlídkové trasy o kabinet technických přístrojů a kuriozit a II. prohlídkové trasy o dobovou prádelnu, vše v rámci tématu Oživlých památek,  Rodinný život šlechty.

Hrad Bítov, Zdroj: Hana Chytrá

Hrad Bítov (Jihomoravský kraj)

Tvůrci nové výstavy na hradu Bítov umožní nahlédnout do osobního života šlechty asi nejvíce. Do konce září 2010 si zde můžete prohlédnout výstavu Osobní hygiena šlechty, dokumentující vývoj toaletních potřeb, připomínají zapomenutou krásu křehkých flakonů a květinových dekorů na mycích soupravách.

Zámek Vranov nad Dyjí (Jihomoravský kraj)

Tato výstava je určena především pro pány, ale věřím, že ani dámy nebudou zklamány. Zámecké expozice nabízí celé prázdniny pánskou výstavu nejen pro pány  s názvem Pánský salon na šlechtických sídlech, dokládající ctnosti i neřesti volnočasových aktivit hradních a zámeckých pánů.

Hrad Buchlov, Zdroj: Hana Chytrá

Hrad Buchlov a Zámek Buchlovice (Zlínský kraj)

Na hradě se můžete těšit na novu prázdninovou výstavu Okultismus, magie a zednářství na Buchlově, kde se určitě budete i malinko bát. Zámek Buchlovice zase otvírá výstavu pro všechny, kteří ještě nezapomněly na svá dětská léta – výstavu (Ne)zapomenutelný svět hraček.

Související články:

Český Krumlov, město jako z pohádky

Zámek Buchlovice zahajuje sezónu v tulipánovém hávu

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hrady a zámky lákají nejen novými letními prohlídkami, ale i společným tématem „Rodinný život šlechty“