Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Hrad a zámek Úsov

Redakce

Redakce

11. 10. 2009

usovJeden z nejstarších dochovaných severomoravských hradů je postaven ve stylu Francouzského kastelu. Na konci 17. století část přestavěna na zámek. Od roku 1898 původní majitelé zámku – Lichtenštejnové – založili na Úsově lovecko-lesnické muzeum. Součástí muzea je sbírka trofejí, pocházejících z výprav Lichtenštejnů do Afriky. Dále je k vidění sbírka trofejí našich savců a ptactva.

Hrad a zámek Úsov, Foto: Eva Müllerová, Topzine.cz

Hrad a zámek Úsov, Foto: Eva Müllerová, Topzine.cz

Hrad Úsov založil moravský markrabě před polovinou 13. století k ochraně rozsáhlého území na severní Moravě. Hrad vystavěl ve stylu francouzského kastelu.  V roce 1513 přešlo úsovské panství jako dar do rukou pánů z Boskovic. Vytvořil se tak souvislý pás statků od Letovic až k pramenům Moravy.  V roce 1597 získali úsovské panství Lichtenštejni sňatkem dvou dcer posledního mužského potomka rodu, Jana Šembery z Boskovic. Lichtenštejnům patřil zámek až do roku 1945.

V roce 1898 umístil Jan II. z Lichtenštejna do zámeckých interiérů lesnické a lovecké muzeum s bohatými sbírkami zvířeny z rozsáhlých lichtenštejnských panství a z loveckých výprav do Polska, Itálie, Afriky a Indie. Ve sbírkách úsovského zámku je přes 4000 kusů přírodnin, z toho na 700 kusů rohů a parohů lemujících zdi chodeb a zámecké schodiště.

Sály v prvním poschodí představují trofeje africké zvířeny – především antilop, gazel, lebku a kly slona, lva pustinného, zebry a nosorožce pocházejících z přelomu 19. a 20. století.

Sály druhého poschodí prezentují naše ptáky a savce. Doprovodné exponáty mají loveckou tématiku, jsou zde vystaveny kolekce zbraní, nábytek vyrobený z kořenů stromů a předměty dokumentující lesnictví na počátku 20. století.

Lovecko-lesnické muzeum v Úsově je ojedinělým historickým muzeem tohoto druhu ve střední Evropě. Prezentuje lovecké a přírodovědné sbírky v původní lichtenštejnské instalaci z přelomu 19. a 20. století. Exponáty jsou sto let staré v nezměněném stavu.

Zámek se nachází v stejnojmenném městě na pomezí střední a severozápadní Moravy na řece Doubravce, 5 km od Mohelnice a 7 km od Uničova. Město má přibližně 1200 obyvatel, leží v okrese Šumperk v Olomouckém kraji.

 

OTEVÍRACÍ DOBA:

Duben až říjen  9-12 a  13-16

Květen až srpen 9-17,30

Doba prohlídky expozice je 60 minut a poslední prohlídka začíná hodinu před koncem dopolední i polední otevírací doby.

Plné vstupné činí 70 korun, důchodci mají slevu 10 korun a studenti 20 korun. Děti do šesti let zaplatí pouze 35 korun a rodinné vstupné stojí 170 korun.

 

 

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hrad a zámek Úsov