Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Hračky Libuše Niklové slibují návrat do dětství

Redakce

Redakce

25. 5. 2010

Každý z nás si jistě pamatuje své oblíbené hračky z dětství. Některé zdědili mladší z rodiny a některé máme dodnes schované v posteli a nejsme schopni bez nich usnout. Také hračky, které navrhla designérka Libuše Niklová měly a vždy budou mít své děti, které si s nimi hrají. Zavzpomínat a objevit hračky, se kterými si hráli naši rodiče či prarodiče, můžete v Uměleckoprůmyslovém muzeu do 6.června 2010.

Harmoniková zvířátka Zdroj: Uměleckopruůyslové muzeum

Haromonikový kocour

Moje babička má dodnes doma harmonikového kocoura, jednu z nejznámějších hraček Libuše Niklové. Tato návrhářka, která se narodila roku 1934, je ikonou českého designu a ovlivnila několik generací dětí. Její tvorba čítá velké množství inovativních hraček, které u nás ani ve světě neměly obdoby.

200 dm³ dechu

Název celého projektu je 200 dm³ dechu a odkazuje na důležitou roli, kterou v její tvorbě hraje vzduch. Vzduch, který dává hračkám život a dovolí jim dokonce vydávat zvuky. Ať už jsou to harmoniková zvířátka, nafukovací buvol nebo malé gumové figurky, všechny dovedou pískat a dělat radost svým dětem.

Hračky Libuše Niklové Zdroj: arttalk.cz

Hračky jsou všude

Na výstavě uvidíte opravdu spousty hraček, se kterými si ale nelze hrát. Právě kvůli tomu byli vytvořeni speciálně pro tuto výstavu nafukovací buvolové, kteří vás uvítají hned u vchodu. Autorem celého projektu je syn Libuše Niklové, též výtvarník, Petr Nikl. „Nikdy jsem neviděl maminčiny hračky pohromadě, takže jsem rád, že se podařilo výstavu dát dohromady,“ řekl právě Petr Nikl. Při příležitosti retrospektivy této naší význačné designérky bude vydána monografie, kterou s Petrem Niklem připravuje historička umění Tereza Bruthanzová.

Zdroj: praha.eu

Vzpomínka

Výstava je opravdu skvělým vyjádřením tvorby Libuše Niklové a jejího syna, který výstavu koncipoval. Do 30. května 2010 můžete vidět v Letohrádku Hvězda také jakési pokračování výstavy, které nese název Petr Nikl – Dialog s maminkou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hračky Libuše Niklové slibují návrat do dětství