Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Hráči v Rokoku: Peníze podlamují kolena a ohýbají hřbety i karbaníkům

Hana Švarcová

Hana Švarcová

2. 3. 2014

Již 150. repríza inscenace Hráči se v úterý 25. února odehrála v pražském Divadle Rokoko. V roli karbaníka Ichareva ve slavné hře Nikolaje Vasiljeviče Gogola exceluje Michal Dlouhý. Inscenaci zrežíroval Petr Svojtka.

FOTO: 150. repríza Hráčů v Divadle Rokoko

Michal Dlouhý v inscenaci Hráči velí karbaníkům. Zdroj: MDP

Od prvního uvedení inscenace Hráči v pražském Divadle Rokoko uplynulo téměř šest let, ovšem ani sto padesát repríz neubralo inscenaci nic z její vtipnosti, lehkosti a překvapivosti, s jakou v závěru eskaluje. Tragikomedie z prostředí falešných hráčů, kde nelze věřit vůbec nikomu, stále baví diváky a dle nálady při výročním představení i samotné herce.

„Zákonem by ses mohl ohánět, kdybys ho dodržoval. Takhle nemáš právo…“

Nikolaj Vasiljevič Gogol, Hráči

A stále baví také skvěle sestavený herecký tým, vedený živelným, vášnivým a zaníceným projevem Michala Dlouhého, jehož postavy vám v některých momentech inscenace musí být líto navzdory tomu, jak prohnilý má charakter.

FOTO: 150. repríza inscenaci hráči v Divadle Rokoko

Že by falešní hráči připíjeli na dalších 150 repríz?

Inscenace Hráči jako celek působí vtipně, živě a živelně. Po zhlédnutí má divák dojem, že se zúčastnil dobře odvedené práce, což dává zapomenout na případné nedostatky.

Za vyzdvihnutí stojí zejména jeden prvek využitý v inscenaci. Rozklad kulis během závěrečného monologu hráče Ichareva dokládá, na jak vratkých základech stojí všichni karbaníci, kteří se neštítí podvodů. I ta největší jistota v kramflecích může být jen zdánlivá.

Ať už je rozklad scény paralelou na prohnilost současné doby, nebo jen varováním před hazardními hrami spojenými s nejistými konci, inscenačnímu týmu se podařilo Gogolem geniálně napsanou pointu do puntíku trefit a přetavit ji v jedno velké finále. Samozřejmě za výrazného přispění Michala Dlouhého.

FOTO: 150. repríza inscenaci hráči v Divadle Rokoko

Režisér Petr Svojtka se již chystá na novou inscenaci.

Již na jaře začne Michal Dlouhý opět pod taktovkou režiséra Petra Svojtky zkoušet nekorektní politickou frašku Listopad. Její premiéra se uskuteční v Divadle ABC 7. června 2014. Hru Listopad napsal americký autor David Mamet. Popisuje v ní cestu nepopulárního prezidenta, který se snaží svůj post obhájit.

„Když chceš lidi vydráždit, musíš jim dát něco, co by mohli mít radši než to, co maj rádi, A NEBO něco, co by mohli NESNÁŠET víc než to, co maj rádi… Můžeš jim předestřít dobrou MYŠLENKU, ale to bude fungovat, jen když jim to umožní dělat něco, co předtím nemohli. Tak třeba volná láska nebo vraždění židů, že jo.“

David Mamet, Listopad

Na českých jevištích se Mametova hra Listopad neobjeví poprvé. V roce 2012 ji do svého repertoáru již zařadila hned dvě divadla nejen v Čechách, ale také na Moravě – Městské divadlo Kladno a Buranteatr Brno.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hráči v Rokoku: Peníze podlamují kolena a ohýbají hřbety i karbaníkům