Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Hrací automaty – cesta do pekel

Lucie Vrožinová

Lucie Vrožinová

20. 4. 2010

Hrací automatMnoho lidí si ani neuvědomuje, jak tyto barevně blikající přístroje mohou být nebezpečné a jak moc dokážou člověka navést k tomu, aby utratil všechny peníze, které u sebe zrovna najde. Způsobují závislost, ze které vede nelehká cesta zpět do normálního života.

Foto: Klára Haluzová, Topzine.cz

Foto: Klára Haluzová, Topzine.cz

Začíná to nevinně…

Jako mnohé problémy (alkohol, drogy, cigarety…) i tento začíná zcela nevinně v hospodě, kam ti naši chlapi chodívají rádi na pivko. Nejdříve chtějí jen zkusit štěstí, a když vidí, že se jim začíná dařit a kovové mince padají a padají, začnou chtít hrát víc a zvýšit své výhry. Zkrátka neodolají. Věřím tomu, že když vás nějaká partička kolem ještě více přesvědčuje a tlačí na vás, ať hrajete dál, málokomu se podaří říci ne a odejít jen s pár mincemi. Už v této situaci se sbíhá na problém.

Velké lákadlo s nešťastným koncem

Výherní hrací automaty jsou v Česku čím dál tím oblíbenější, ovšem nesou s sebou velká rizika. A hlavně – gambleři tím neničí život jen sobě, ale například i svým rodinám, které všechny tyto věci nelehce prožívají. Závislí jsou schopni jeden den vyhrát několik tisíc, ale druhý den prohrát třeba dvakrát tolik. A to víte, že jim po nějaké době už nestačí vyhrát tisíc korun. A tak začne kolotoč půjčování peněz od přátel a známých a samozřejmě nikomu neřeknou pravdu, na co peníze potřebují. Udělají si dluhy a přestává to být sranda. Po nějaké době jim i okolí přestává peníze půjčovat, a tak dojde k tomu, že prodávají různě po zastavárnách a bazarech svou elektroniku, šperky, zkrátka ledasco, jen aby mohli znovu hrát.

Bankovka

Léčebny jsou připraveny pomoci

Chvilka dočasného potěšení se může postupně změnit v těžkou závislost, která se dlouhodobě léčí v psychiatrických léčebnách, kde by jistě nikdo z nás nechtěl skončit. Nejtěžší je připustit si, že máme problém a spadli jsme do toho. Ale vše nemusí dopadnout tak černě, pokud se k tomu postavíme zodpovědně a především se chceme sami z toho problému dostat. Máme k dispozici několik možností a psychiatrických léčeben. Například v Praze-Bohnicích nastoupí na léčení až sto závislých na automatech ročně. A to samozřejmě nejsou zdaleka všichni, ale jen hrstka těch odvážlivců, kteří jsou rozhodnuti se z toho dostat. Psychologové všeobecně radí pár kroků, jak se hernám vyhnout. Je to především pevná vůle, také vyhýbání se ulicím s hernami a v neposlední řadě nenošení větších peněžních částek u sebe v hotovosti či na platební kartě.

Je jich víc, než si myslíme

Největší problém je ten, že tyto blikající bedny jsou stále dostupnější. Například kolem mého domu ve vzdálenosti zhruba jednoho kilometru jsem našla sedm takových hospod či heren. Tento problém může potkat každého z nás, a tak doporučuji se těmto hračkám pro dospělé vyhýbat, co to jen jde a nenechat se nalákat na nějakou výhru, o kterou s největší pravděpodobností při pokračování hry stejně přijdete.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hrací automaty – cesta do pekel