Hra o trůny je pirátsky nejstahovanějším televizním seriálem roku 2013

Třetí řada Hry o trůny byla letos nejstahovanějším seriálem, bude ji příští rok následovat i ta čtvrtá? Zdroj: HBO

Na konci každého roku dochází ke všemožným rekapitulacím, sestavují se žebříčky nejlepších filmů a nejvýdělečnějších herců. Pojďme se podívat i na negativní stránku. Co se mezi seriály letos nejvíce stahovalo.

Třetí řada Hry o trůny byla letos nejstahovanějším seriálem, bude ji příští rok následovat i ta čtvrtá? Zdroj: HBO
Třetí řada Hry o trůny byla letos nejstahovanějším seriálem, bude ji příští rok následovat i ta čtvrtá? Zdroj: HBO

Přes BitTorrent byla poslední, třetí série seriálu Hra o trůny stažena více než 5,9 miliony uživatelů, což z ní učinilo podruhé v řadě nejstahovanější televizní show vůbec. K více než polovině stažení došlo během prvního týdne, kdy měla třetí řada premiéru. Na druhém místě se s cifrou 4,2 miliony stažení umístil Breaking Bad následován seriálem The Walking Dead, jehož počet stažení přesáhl 3,6 milionů.

Kde se vlastně stala chyba, že dochází k tak enormnímu počtu pirátského stahování právě u této show? V první řadě můžeme vinit samotné HBO, které si zuby nehty drží exkluzivní přístup ke svému současně nejúspěšnějšímu počinu. Ani Netflix, americký internetový distributor, nebyl schopen koupit práva.

Nejde o jediný rekord, který tato série v pirátství prolomila. Více než sto sedmdesát tisíc lidí najednou sdílelo jeden díl seriálu. Nikoho z tvůrců Hry o trůny to však příliš nevzrušuje, ba právě naopak. Režisér David Petrarca již dříve prohlásil, že pirátství kolem jeho díla je jakýmsi nutným kulturním bzučením, znamená, že seriál žije a je populární.

Debaty, zda je nelegální stahování ku prospěchu děl či nikoli, však nejen mezi tvůrci seriálů stále probíhají a probíhat nejspíše i budou.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Pavlína Kindlová

Narodila jsem se v roce 1991 v Praze. Po přerušeném studiu scenáristiky ve Skotsku jsem nastoupila na Fakultu sociálních věd UK, kde studuji žurnalistiku. Mým snem je dostat se k filmu, ale dokud se to nesplní, budu psát o novinkách ze světa filmu a televize. Miluju britskou filmovou tvorbu.

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*