Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Hospodářská krize dolehla i na spisovatele, své knihy si musejí prodávat sami

Redakce

Redakce

21. 10. 2010

FOTO: Mr. Paper a literaturaJe tak nějak všeobecně známo, že uživit se jako spisovatel či básník není zrovna jednoduché. Mnozí autoři (a autorky, samozřejmě) o sobě tvrdí, že jsou velmi plaší. Oboje vede k tomu, že musí překonat sami sebe a začít prodávat své knihy – sami. Právě to se stalo členům českého PEN Klubu.

FOTO: Čokoládový dort

Autogram jako třešnička na dortu, Foto: Eva Mácová, Topzine.cz

Na stánku PENu si budete moci během 20. Podzimního knižního veletrhu koupit knížku nejen napsanou svým oblíbeným autorem, ale dokonce si ji přímo od něj koupit! Vysněný autogram už pak bude jen třešničkou na dortu.

Dědeček na začátek

OBR: Logo PEN KlubuAutorský prodej v pátek 22. října v pravé poledne slavnostně zahájí předseda Českého centra Mezinárodního PEN Klubu, pan Jiří Dědeček. A že bude co slavit! Vítěžek z prodeje totiž poputuje Výboru pro vězněné spisovatele, který funguje při Mezinárodním centru PENu a jehož předsedkyní je Markéta Hejkalová. Ano, přesně ta Markéta Hejkalová, která je ředitelkou knižního veletrhu v Havlíčkově Brodě.

Dodejme ještě, že Výbor se stará o pronásledované spisovatele v totalitních zemích (např. nositele letošní Nobelovy ceny za mír Lio Siao-Po) a tento rok slaví 50 let od svého založení.

Během pátku se na stánku č. 132 budete moci setkat například s energickou a milou Dagmar Sedlickou, která letos v nakladatelství XYZ vydala knihu o mužském přístupu k erotice Copak to mají v kalhotách?.

Odpoledne si pak budete moci koupit knihu třeba od Evy Kantůrkové, autorky dobře známé prózy Přítelkyně z domu smutku. Práci prodavačky si těsně před víkendem vyzkouší i Iva Pecháčková.

Ředitelka prodavačkou

Sobotní prodej zahájí místopředsedkyně PEN Klubu a ředitelka Podzimního knižního veletrhu Markéta Hejkalová, prodávat bude pravděpodobně svůj zbrusu nový román Doteky jejího života. Doslova pracovní sobotu pak v Havlíčkově Brodě stráví Eva Hauserová, která si nejprve vyzkouší práci prodavačky a pak půjde učit – na veletrhu totiž vede dílnu tvůrčího psaní.

Během odpoledne na návštěvníky stánku PEN Klubu bude čekat mnoho zajímavých prodavačů: Jiří Kratochvil, Michal Viewegh, Jiří Stránský, Arnošt Goldflam… Ženou za pultem se na chvíli stane Petra Hůlová či Irena Dousková. A až ze Slovenska přijedou práci prodavače omrknout Jozef Banáš a Juraj Šebesta. Knížku si budete moci koupit i z rukou čerstvého laureáty Ceny Jaroslava Seifetra – Jáchyma Topola.

Pokud se u stánku PEN Klubu zastavíte, určitě si krom příjemného zážitku odnesete i hezkou knížku a dobrý pocit z toho, že jste přišpěli na dobrou věc.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hospodářská krize dolehla i na spisovatele, své knihy si musejí prodávat sami