Hory uprostřed Pekingu: architekt navrhl budovy simulující přírodu

V Pekingu vyroste komplex mrakodrapů, náměstí a kancelářských budov, který se má podobat horskému údolí s jezery. Má tak vzniknout efektní propojení městského parku se zbytkem čtvrti.

Čchaojangský park je jednou z největších zelených městských ploch na světě. Architektonická firma MAD v čele s Ma Yansongem tak na jeho okraji nechtěla postavit příslovečnou zeď mezi městem a zelení. Vytvořila proto návrh originálního komplexu, který svým designem má připomínat horskou krajinu s jezery.

„Inspirovali jsme se krásou přírody, hor, jezer,“ vysvětlili designéři. „Chceme, aby komplex vypadal jako futuristická krajinomalba. Mrakodrapy představují vrcholky hor, kancelářské budovy zase svahy. Mohla by tam být i jezera, údolí nebo kameny.“

Jejich slova dokumentuje design mrakodrapů: organický povrch a tvar připomínající skály doplňují na první pohled viditelné vrstevnice. „Všechno by mělo vypadat, jako že to vlastně ani nikdo nepostavil. Že komplex vznikl úplně přirozeně,“ dodali představitelé studia.

Hory uprostřed Pekingu: architekt navrhl budovy simulující přírodu
Ohodnoťte tento článek


Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*