Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Horkýže Slíže: Hovno na pět!

Redakce

Redakce

12. 1. 2010

Rozhovor s Kukem z Horkýže Slíže proběhl po zvukové zkoušce před koncertem na Kladně. Jak vychovávají svoje děti? A jak se latinsky řekne hovno na pět? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Foto: Tomáš Bláha, Topzine.cz

Horkýže Slíže, Foto: Tomáš Bláha, Topzine.czJak se na dnešní koncert těšíte? Jste nervózní? Jak jste se vyspali?

To jsou tři různé otázky. No vyspali jsme se dorůžova, protože jsme měli dovoleno být na hotelu dlouho a spali jsme asi do nějaké jedné, druhé. A jak se těšíme na tenhle koncert, hrozně moc, protože je poslední. Na Kladno máme připravený super bonus od Freddieho Mercuryho – Kladno I Want to Break Free. Na každé město jsme měli připravenou nějakou takovouhle hitovku.

Jste na místě od začátku a aktivně se podílíte na přípravách, pomáháte svým bedňákům?

Nepomáháme. Oni to nechtějí, to je jejich kšeft. Říkali: „dejte nám pokoj, protože vy byste nám to určitě pokazili, ještě by nám ta rampa spadla.“ Nenechají si do toho kecat.

Kolik se na jednom vašem vystoupení přibližně podílí lidí (bedňáci, osvětlovači, zvukaři,…)?

No on ještě organizátor dává nějaké lidi, nosiče. Všude je to jiné. Někde je hasič, někde není hasič, někde je jen hydrant, někde jsou kuchařky, šatnářky, někde to není. My máme devítimístné auto a jsme plní, takže nás je devět. Zvukařů je pět a ještě je tam nějaký osvětlovač. A ještě je tu jedna kapela, Plus Mínus, a ti jsou čtyři. Ale já jsem byl v matice velký lajdák, takže já vám to nespočítám. Takže si to dejte pod sebe a spočítejte si to.

 

Foto: Tomáš Bláha, Topzine.cz

Kuko, Foto: Tomáš Bláha, Topzine.cz

Vždycky se říkalo, že by měl správnej rocker smrdět. Jak často se myjete?

No, po téhle otázce jednou za dva týdny určitě.

V jakých podmínkách při turné spíte? V místních hotelích?

Co nám dají. Jsou hotely, penziony a jsou ubytovny. Hotel, penzion, záleží podle hvězdiček. A ubytovna už sama od sebe je nižší liga. Tak, vyspíme se všude. Hlavně, aby tam byl bar.

 

Kladenské publikum, Foto: Tomáš Bláha, Topzine.cz

Foto: Tomáš Bláha, Topzine.cz

Zvete si po koncertech fanynky na pokoj?

Samozřejmě! Jako správní rockeři.

Jak zkoušíte, když jste pořád na vystoupeních a navíc častěji v České republice než doma?

Zkoušíme, když je potřeba, podle potřeby. Když se mění program, zkoušíme, když děláme album a tak. Teď nezkoušíme, máme hotový program, takže to není potřeba.

Ještě vás hraní a koncertování tak baví, jako když jste začínali?

Podle mě bez toho by to nešlo. Baví nás to víc než předtím. Má se to tak, že člověk se vytrénoval a má ten koncert lehčí. Odehraje devadesát minut a dává do toho víc života než za mlada, kdy byl ještě nevyzpívaný, ztrémovaný. Tréma dělá strašné divy. Lidi mají víc energie, když pochopí, jak to správně dělat, najdou si cestu a vědí, kde ušetřit síly, ale lidi musí mít pocit, že to dělá naplno. To je jedno, jestli jedeš na půl plynu. Musí to vypadat, že jedeš naplno. Prostě jak říkají Češi: hobluj, tak prostě musíš hoblovat!

 

Kuko, Foto: Tomáš Bláha, Topzine.cz

Kuko, Foto: Tomáš Bláha, Topzine.cz

Hrajete ještě jinde než v Horkýžích?

Nikde. Je pár lidí, kteří mají hodně kapel. U nás nevím, proč to nikdo nedělá. Není to zakázané. Prostě tak to je. Dalo by se hrát i v jiných kapelách, ale asi to každému vyhovuje, každý chce asi mít to svoje odehrané a potom být s rodinou a tak.

Chodili jste se někam učit hrát, jako třeba do hudebky?

Já ne, bubeník ano, kytaristi ne, ani jeden. Takže samouci. Co život dal.

Nějaké děti máte?

Šest v kapele. Všichni jsou chlapci.

Vedete je k hudbě?

Tak  je tam jeden kytarista a jeden bubeník. A potom jsou tam sportovci orientovaní na fotbal, volejbal. Je tam nějaká výtvarná činnost. Teď mluvím za celou kapelu. Ještě je tam jeden, ale ten je ještě moc malinký. Ten ještě nechodí, je maličký, asi roční…

 

Sabotér, Foto: Tomáš Bláha, Topzine.cz

Sabotér, Foto: Tomáš Bláha, Topzine.cz

Nechci vás nijak urážet, ale připadá mi, že například písničkou Banda tupých hláv tak trochu kážete vodu, ale jinak vlastně pijete víno…

My jsme v Bandě tupých hlav řekli, že jsme komerční a že jsme někdy ukazovali prstem na komerční kapely a potom jsme se dostali do toho jiného levlu a začali na nás oni ukazovat tím prstem. Tak jsme vymysleli Bandu tupých hláv. Prostě jak to bývá, že kapela začne mít smlouvy a potom padne na hubu. O tom je Banda tupých hláv a není to, myslím, kázání vody a pití vína. Prostě po čase se náhle zjistí, že jsme vlastně taký jistý. I když někdo tvrdí, že to není pravdivá píseň. Už nám to hodně lidí řeklo, že nejsme takový.

Mně právě připadalo, že jste se až spíš posledním albem zkazili.

Jsme zkažená kapela. A to někdo tvrdil už po pátém albu. Teď máme deváté. Poslední album je to, co nás baví hrát. A zřejmě to je věkem. I texty jsou trošku jiné. Prostě věkem se to celé mění. Už se nedá zpívat o onanii, už člověk nemá osmnáct. Už se tam nevidí. Hrajeme tu dobu, hrajeme ty staré písničky, mají je lidi rádi, ale „Hurá už mám ôsemnásť“ už se nedá zpívat.

Jak vznikl název skupiny? Jestli nechceš říct krutou pravdu, tak bych prosil nějakou vtipnou verzi exkluzivně pro Topzine.cz.

Nemám vtipnou verzi a pravda vůbec není krutá. Vymyslel to bubeník se mnou cestou z hospody. Ale ten už odešel (Martin Košovan) a přišel druhý (Marek Viršík – poznámky redakce). Horkýže je staroslovenský výraz pro kdepak, kdeže. A horkýže staré babky používali. „Máme dneska polévku? Horkýže polévku…“ A slíže jsou nudle, jako v polévce. Takže Horkýže Slíže jako tůdle nudle by se to dalo přeložit po vašem, aby se to rýmovalo.

Máte rádi zimu, sníh? Lyžujete?

Ne, ale mám rád zimu. A jel bych na hory, určitě s dětmi!

 

Foto: Tomáš Bláha, Topzine.cz

Foto: Tomáš Bláha, Topzine.cz

Vzpomenete si ještě jak se řekne latinsky: „hovno“ na pět?

„Merda“.

Ale tam není druhé „i“.

No vidíš to…

Je to „fimus“.

„Fimus“? …A je to na pět… A druhé je „i“!

Ale doslova to teda neznamená „hovno“, ale trus.

„Fimus“? Ale víš, že když jsme to nahrávali, tak jsme nevěděli „hovno“ latinsky na pět? Prostě jsme si to vymysleli.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Horkýže Slíže: Hovno na pět!