Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Hořká komedie o životě herců. Vratká prkna na pevných základech Ypsilonky!

Eva Síčová

Eva Síčová

17. 4. 2011

FOTO: Vratká prknaVe spolupráci s Arnoštěm Goldflamem připravilo studio Ypsilon inscenaci Vratká prkna. Dubnová premiéra, ve které se představí v hlavní roli stálice souboru Jiří Lábus a Jaroslava Kretschmerová, je takovou parodií na samotné divadelní herce a jejich životní osudy.

FOTO: Vratká prkna

Nedoceněný herec Radek (Jiří Lábus) se svou nevěrnou hádavou ženou Evou (Jaroslava Kretschmerová) Foto: Pavel Vácha, Studio Ypsilon

Ironický pohled do zákulisí života herců, kteří denně bojují o své místo na slunci. Pro svou práci žijí naplno, ale nemají zaručený úspěch, obdiv, kariéru ani slávu. Vše je pomíjivé a může nebo nemusí se dostavit vysněná satisfakce. V inscenaci Arnošta Goldflama uvidíte škálu hereckých typů, jejichž osudy se prolínají a vzájemně ovlivňují.

Do hlavní role obsadil režisér dvě velmi známé herecké osobnosti, Jiřího Lábuse a Jaroslavu Kretschmerovou. Oba herci ztvárnili humornou dvojici v komediích Slunce, seno.., která měla svou premiéru před více než dvaceti lety.

Manželská etuda s Hamletem

Dnes se před vámi rozvíjí příběh dvou stejných herců, ale jiných postav, které však nesou nádech svých absurdních dřívějšků. Postavy jsou zprvu jednoduché, na začátku před vámi stojí manželská dvojice Radek a Eva. Herec, který postrádá uznání kolegů, diváků i své vlastní ženy, která jej navíc podvádí s mladším kolegou Vlastou (Petr Vršek).

Arnošt Goldflam zde pracuje s dialogy, které jsou na první pohled plné klišé, ale ve výsledku poskytují krásný pohled dvojího metru. Výrazný je postoj Evy, která vede stejný rozhovor s manželem a poté s milencem. Manžela peskuje a shazuje jeho herecké dovednosti společně s jeho vizáží a věkem, ale k milenci se chová jako k bohu, který je schopný zahrát cokoliv a hlavně vysněnou roli manžela, Hamleta.

FOTO: Vratká prkna

Zkouška divadelního představení

V pozadí divadelních zkoušek, představení až po závěrečný premiérový večírek se dále komplikují vztahy mezi jednotlivými postavami, které jsou proměnlivé jako samotné divadlo. Jakoby s každou novou rolí si vyberete novou oběť své touhy. Výměna partnerů, která je u herců občas známá, je zde kouzelně a barvitě vyřešena dialogem dvou žen, Evy (Jaroslavy Kretschmerové) a Jarušky (Lenky Šebek Loubalové), které handlují o Radka (Jiřího Lábuse) jak trhovkyně.

Arnošte, o čem bude inscenace?

„Ve Vratkých prknech se vlastně uzavírá triptych textů z divadelního prostředí. Chtěl jsem napsat hru grotestkní, trochu bizarní, méně smířlivou, ale také veselou a rozhodně ne bez lásky k divadlu a divadelníků, byť domnívám se, docela ironickou. Je to pohled do maličko křivého zrcadla…“

Přiznám se, že jsem se bála jít na představení z pera Arnošta Goldflama. Již jsem měla tu čest zhlédnout inscenaci, která se mi vůbec nelíbila. Ypsilonku mám ráda a její hry mne vždy nabijí energií. Rozpačitě jsem se usadila a čekala, co se na scéně může dít. A že se toho dělo. Od první minuty, kdy se na scéně objeví Jiří Lábus se svým výrazem šarpeje a energicky cupitající Jaroslava Kretschmerová, je jasné, že tady se náš vkus s panem Goldflamem střetl v tom správném bodě.

FOTO: Vratká prkna

Eva (Jaroslava Kretschmerová) s Hamletem Vlastou (Petr Vršek)

Správně rozložený humor, vtipné dialogy, výborní herci – ideální ingredience na dobře kořeněný guláš. Vratká prkna jsou o vratkých prknech vratkého povolání herce, ale v Ypsilonce rozhodně vratká prkna nejsou. Po skončení představení se možná stejně jako já přistihnete s pocitem sympatie i lítosti nad tímto nevděčným povoláním a budete chtít tleskat o to více, abyste hercům dokázali, že si jich opravdu vážíte.

Jiří, váš hrdina zoufale touží po obdivu, kterého se mu nedostává. Jste vy sám rád obdivován?

„Samozřejmě. Každý člověk je rád středem obdivu. Chvála potěší vždycky a herce zvlášť. Herectví je nesmírně náročná profese na nervy, a když se potom dostaví chvíle uznání, je to svým způsobem úleva a satisfakce. Má to ale jednu podmínku. Ten obdiv musí být upřímný.“

Osobně vám Vratká prkna doporučuji. Pobavíte se na účet herců, ale najdete zde i něco z vlastních osudů, protože každý máme své vztahy, přátele, kolegy, představy o životě, sny a cíle. Jak se vše může zvrtnout nebo naopak vybarvit do bíla, to vše zde uvidíte.

Vratká prkna

Studio Ypsilon

Režie: Arnošt Goldflam

Hrají: Jiří Lábus, Jaroslava Kretschmerová, Petr Vršek, Jakub Slach, Lenka Šebek Loubalová, Roman Mrázik, Barbora Skočdopolová, Martin Bohadlo, Miroslav Chloupek

Hodnocení: 5*****

Další představení: 18. dubna, 11., 15. a 17. května

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hořká komedie o životě herců. Vratká prkna na pevných základech Ypsilonky!