Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Homeopatie. Nesmysl nebo účinná pomoc?

Horečka, rýma, kašel, bolesti hlavy, celková schvácenost. Pravděpodobně pořádná chřipka. Chceme být zdraví a to co nejdříve. Pokud nenavštívíme lékaře, který nám v lepším případě předepíše kapky proti kašli a v tom horším preventivně nasadí antibiotika, snažíme se alespoň den či dva zůstat v posteli, zkoušíme osvědčené domácí recepty a horké bylinkové čajíky, nejlépe s notnou dávkou slivovice. Při zmínce o homeopatii zakroutíme hlavou s tím, že je to nesmysl a stejně nám nepomůže, alespoň ne tak rychle, jak bychom potřebovali. Co je to homeopatie a jak vlastně funguje?

Existuje spousta skeptiků, kteří pochybují o tom, že se v těch sladkých kuličkách prodávaných v lékárnách opravdu nachází nějaké molekuly účinných látek a považují je za pouhé placebo, byť účinné. Nikdo však nepochybuje o zázracích, které dokáže víra a autosugesce. Proč tedy pochybovat o tom, že podobné se léčí podobným?

Homeopatie je ucelený léčebný systém založený na principu podobnosti. Podobné se léčí podobným – „ similia similibus curantur“. V praxi to znamená, že pokud si zdravý člověk například zobne pár kuliček Rulíku zlomocného (Atropa Belladonna), velice brzy pocítí nával horka, začne mu hučet v hlavě, bude mít pocity sucha v ústech, dostaví se nepříjemné blouznění a halucinace, stavy podrážděnosti, dojde také ke zčervenání obličeje a především k vytřeštění a rozšíření zornic, což je nejtypičtějším příznakem intoxikace. Tyto symptomy se často objevují například při horečce u nemocného, který žádné kuličky rulíku nepožil. Proč tedy v tomto případě nezkusit podat Belladonnu ve formě správně naředěného homeopatického léku?

Jinými slovy řečeno: látka, která vyvolává u zdravého člověka určité příznaky, může ve velmi malém množství stejné příznaky vyléčit.

 

Základy homeopatie stanovil německý lékař Samuel Hahneman (1755 – 1843). Testoval množství nejrůznějších látek – rostlin, živočichů, nerostů a stanovil jejich optimální ředění. Časem bylo objeveno a vyzkoušeno mnohem více účinných látek, ze kterých je možné připravit homeopatický lék. Prakticky je možné připravit homeopatický lék naprosto z čehokoliv. Používají se nejrůznější bakterie, dokonce i rakovinná tkáň nebo kapavčitý sekret a také velké množství jedů. V naředěném množství je používání těchto látek naprosto bezpečné a nebyly zjištěny žádné nežádoucí účinky.

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Homeopatické léky se prodávají nejčastěji ve formě laktózových globulek, tinktur nebo mastí. Většina z nich je volně prodejná. Existují monokompozitní léky složené z jedné účinné látky, které se používají v individuálních případech dle konkrétního obrazu nemocného a také v konstituční homeopatii nebo polykompozitní směsi namíchané přímo na konkrétní zdravotní problémy pro široký okruh pacientů.

Homeopatie léčí celou osobnost pacienta, ne pouze příznaky jednotlivých nemocí. Nejčastěji se používá při léčbě chronických onemocnění. Také pomáhá odstraňovat nejrůznější psychické bloky a traumata. Léky se připravují v nízkém i vysokém ředění, přičemž platí, že u psychických příznaků zvolíme raději vyšší ředění, u fyzických to nižší.

Léky působí na jemnohmotné úrovni, takže jejich účinky vlastně ani nepoznáme. Důležité je zvolit ten správný lék, pak může dojít k tomu, že se náš stav přechodně i zhorší, jednoduše řečeno – něco se začne dít. Pokud se nestrefíme a nevezmeme si ten správný lék, nemusíme mít obavy – nestane se vůbec nic.

Při homeopatické léčbě se obvykle doporučuje vyhýbat se návykovým, dráždivým a povzbuzujícím látkám, tabáku a také zubním pastám, žvýkačkám nebo bonbónům obsahujícím mentol. V některých zdrojích je také varováno před elektromagnetickým zářením, který prý údajně také ruší účinky homeopatických léků. Někteří odborníci však všechna tato tvrzení vyvracejí.

Přehled všech používaných homeopatických léků a jejich základních symptomů je možno najít v knize Materia Medica, která je považována za bibli homeopatie.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Homeopatie. Nesmysl nebo účinná pomoc?