Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Holka z H.O.P.P.E.R.S. Koho zajímají superhrdinové?

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

19. 2. 2011

Kdo má už dost komiksů se superhrdiny a dal by přednost něčemu hlubšímu a oduševnělejšímu nemusí hledat. Holka z H.O.P.P.E.R.S. mu dá životních příběhů z plna hrdla. Po předchozím díle jsou postavy už pořádně rozjeté a ve svých úletech se rozhodně nehodlají krotit.

Ilustrace na obálce, autor: Jaime Hernandez

I když je u nás stále naprostá většina vydávaných komiksů mainstreamová, občas si někdo dovolí riskovat a vydá něco více nezávislého, něco, co se možná tolik nechytí, ale z čeho budou mít případní čtenáři mnohem větší radost. Příkladem budiž série Love & Rockets Američana Jaimeho Hernandeze. Ačkoli v Americe se téměř okamžitě stala kultem, u nás na tom tak dobře není. Ale co není, může být.

Punk’s not dead

BB/Art se ale jen tak nevzdává a chce čtenáře o kvalitách komiksu přesvědčit, tudíž nevydal jen jeden díl, ale i jeho pokračování. Protože od vydání prvního dílu (nazvaného Mechanická Maggie) už uplynul nějaký ten pátek, na pitevní stůl dopadá ten druhý, Holka z H.O.P.P.E.R.S., který ale Mechanickou Maggie svými kvalitami ještě převyšuje.

Zatímco v jedničce se objevují sci-fi motivy, v Holce se už fantaskní náměty téměř vytratily. Ale jen téměř, protože se objevují staré známé postavy a některé z nich přeci jen nejsou tak úplně normální. Nicméně je sci-fi prvek už na tak minimální úrovni, že se čtenář může soustředit na příběh. Ačkoli se kniha skládá z menších příběhů, dohromady tvoří jeden celek, z něhož bude mít člověk emoce nadranc.

Ačkoli jsou ústředními postavami především dívky, rozhodně se nejedná o čtivo jen pro dívky. Děj je zasazen do prostředí plného sexu, drog a rock’n’rollu. Samy postavy mají punkovou kapelu. Avšak i přes drsný zevnějšek postav si je člověk zamiluje a pronikne do jejich jemné psychiky, kterou autor vystihuje velice profesionálně. Čtenář si nebude jejich příhody jen číst, bude je žít. Během čtení této bichle na něj emoce opravdu téměř stříkají z každé stránky. Občas až moc, proto citlivější povahy budou mít s udržením emocí na uzdě problémy.

Morální ponaučení v punkovém plášti

Nejvíce procítěně působí první polovina knihy, která je na tom celkově po scénáristické stránce nejlépe. Prvních několik stran se veze v kvalitativní úrovni první knihy, pak ale nastane zlom a autor čtenářovo napětí graduje více než sto stran aby mu následně způsobil duševní otřes. Z této části bude každý unesen a každý si v ní najde své, ať už chtěl zábavu, pěkné výstřihy, dobrodružství, nebo citový prožitek.¨

Kromě dobrodružství se zde objevuje také Hernandezův odpor k teritoriálním válkám a všem hloupým gangům, které je vyvolávají. Právě s tímto příběhem nadchází ten zlom ve čtenářově emotivním prožívání příběhu. Tentokrát nejsou hlavními postavami dívky, ale je to spíše půl napůl, přičemž muži jsou většinou ti zlí. Ti, kteří naprosto absurdně bojují o území, a kvůli nimž dojde k emociálnímu zlomu.

Druhá polovina za tou první lehce zaostává, tvoří ji spíše krátké příběhy a nejsou tak citově úderné, spíše jde o jakýsi vývoj postav a o humor. Není na tom vyloženě špatně, ale čtenář po vynikající první polovině čeká, že laťka zůstane stále na stejném místě, či se bude dokonce zvyšovat. Nicméně čtenář se nemusí bát, ke konci se opět kvalita začne zvyšovat, aby se čtenář nalákal na další díl.

Depka na konec

O to se nejvíce zaslouží poslední příběh, Mouchy na stropě, kde se na scénu opět vrací fantastično. Ale ne nějakým nemotorným způsobem. Ponechá čtenáři možnost jak příběh vnímat. Buď jako fantasy nebo jako psychologický náhled do mozku jedné z postav, ke kterému se schyluje již od začátku knihy. O to údernější příběh je nejen pro postavy, ale i pro čtenáře, jemuž to jistě v mysli ještě nějakou dobu šrotovat bude. Navíc autor závěr vykreslil tak depresivně, že čtenář bude mít depku jak z povídky, tak z toho, že se zatím nemůže dozvědět, co bude dál.

Hernandezova kresba naprosto sedí k příběhu. Dýchá z ní underground a vliv komiksové vlny v čele s Robertem Crumbem. Soustředí se především na vedení příběhu, ne na zbytečné detaily (pokud nepočítáme spousty popkulturních odkazů ve formě plakátů a vinylů). Postavy jsou reálné, včetně jejich výrazů a póz a jejich vizáž se skvěle hodí ke stylu jejich mluvy a konání.

Pokud má někdo chuť přečíst si něco z nezávislé scény nebo něco pořádně prožít, rozhodně by měl sáhnout po Holce z H.O.P.P.E.R.S. Má to jen jediný háček. Pokračování není jisté.

Originální název: The Girl From H.O.P.P.E.R.S.
Přeložený název: Holka z H.O.P.P.E.R.S.
Scénář a kresba: Jaime Hernandez
Překlad: Jaroslava Kočová
Počet stran: 288
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 200 x 240 mm
Vydal: BB/Art, Brno 2009
Doporučená cena: 599 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Holka z H.O.P.P.E.R.S. Koho zajímají superhrdinové?