Menu
TOPZINE.cz
Hudba

8 nejlepších songů o zvířatech: Antidepresivní rybička nebo Tři čuníci

Redakce

Redakce

16. 3. 2013

O tom, že zvířata jsou pro leckoho nejen zdrojem potěšení, ale i inspirace, svědčí četnost, s jakou je muzikanti opěvují. Najdete mezi následujícími skladbami svou oblíbenou?

FOTO: Lucie

Lucie, Zdroj: Universal Music

Lucie – Medvídek

Pražská hudební skupina Lucie, která je známá svou hvězdnou sestavou v čele s Davidem Kollerem v roce 1998 vydali desku Větší než malé množství lásky. Pátá studiovka obsahuje 11 stop, mezi něž patří i track Medvídek.

I přes to, že TV Nova zakázala vysílání Medvídka, který měl údajně propagovat distribuci a užívání drog, singl i celá deska nakonec uspěly.

Buty – Nad stádem koní

Píseň Nad stádem koní zná leckdo z nás spíš jako kytarový šlágr ze zpěvníků základních škol či od táborových ohňů. Ovšem pravěký základ se traduje od roku 1999, kdy populární kapela z Ostravy publikovala svou pátou desku Kapradí, kterou obohacuje velice chytlavá stopa s koňským námětem.

Pro svou popularitu se singl v roce 2003 objevuje i v kompilaci největších hitů Butykvariát.

UDG – Motýl

Šestičlenná kapela pocházející z Ústí nad Labem se odpíchla ode dna díky vítězství v soutěži Coca Cola Popstar v roce 2004, kdy zároveň nahráli svou první studiovou desku Ztraceni v inspiracích. Tím zplodili tři posluchačsky velmi oblíbené tracky Motýl, Hvězdář a Piloti, které tehdy bodovaly v televizních i rádiových hitparádách.

V současné době má skupina na kontě již čtyři alba a dvě DVD.

Divokej Bill – Čmelák

Úvalská skupina Divokej Bill byla založena roku 1997. Koncertovala na prvních ročnících Rock for People a zúčastnila se nejedné soutěže, například Rock Nymburk, Jim Beam Rock či Broumovská kytara.

Momentálně mají na kontě 6 studiových alb. V pořadí páté dílo Divokej Bill se pyšní rádii oblíbeným hitem Čmelák, dále se v CD playlistu objevuje i zvířecí song Prase nebo O Ferdovi mravenci.

Wohnout – Psí píseň

Chlapíci z Wohnout nejsou pro české posluchače žádnou novinkou. Není se čemu divit, vždyť se mohou chlubit devíti studiovými alby a hraním se stálicemi české scény jako Lucie, Žlutý pes nebo dokonce s americkými frajery The Offspring.

Wohnouti se opravdu mohou považovat za milovníky zvířat, většina jejich počinů v sobě nosí zajímavé názvy – nasvědčují tomu songy Ježci, Muflon, Zajíci na měsíci, Sojčí pírko, Husí morálka, Ryba schnilá, Osmák či právě Psí píseň.

Vypsaná fixa – Antidepresivní rybička

Pardubická rarita Vypsaná fixa se prezentuje svými básnickými a surrealistickými prvky pod dohledem textaře a zpěváka Michala Maredy. Singl Antidepresivní rybička ze čtvrté desky Fenomén je přesným příkladem výše zmiňovaných slov.

Usilování o osvobození mysli, o zdůraznění podvědomí, o zachycení snů, představ, pocitů a myšlenek je nádherná zvláštnost, která Fixu ozvláštňuje. Pozoruhodný je přitom fakt, že tímto atributem skupina disponuje už od prvotního dema No Burp, a že se nemění ani navzdory neustálému posunu, který je z jednotlivých nahrávek patrný.

Jaromír Nohavica – Tři čuníci

Jaromír Nohavica je velice významný folkový písničkář a textař, který oplývá svou ironičností. Avšak album z roku 1994 Tři čuníci je věnováno dětem a hlavním tématem celé desky jsou právě zvířata. Nebyl by snad nikdo, kdo by si jako dítě nezapěl Kozla, Hlídače krav, Šnečí blues, Metro pro krtky nebo Tři čuníci.

Karel Gott – Včelka Mája

Český zlatý hlas Karel Gott kromě toho, že obdařil Čechy nespočtem alb a posbíral nekonečně mnoho sošek a ocenění, nazpíval i titulní znělku do české, německé, i slovenské verze animovaného seriálu Včelka Mája.

Hudbu složil Karel Svoboda a český text napsal Zdeněk Rytíř. Skladba se roku 2008 stala jednou z nejhranějších českých písní v zahraničí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

8 nejlepších songů o zvířatech: Antidepresivní rybička nebo Tři čuníci