Menu
TOPZINE.cz
Sport

Český prapor v hokejovém světě drží brankáři

Redakce

Redakce

1. 2. 2011

Český mládežnický hokej upadá a nejednomu fanouškovi stoupá tlak a “praskají cévy“ při sledování šampionátů. Jako mana z čistého nebe jsou čeští mladí brankáři. Jsou v kurzu a ve svých kariérách mají našlápnuto k výšinám. Odpověď na otázku, kdo se postaví do branky národního týmu po Haškovi a Vokounovi, dostává jasné obrysy.

FOTO:Hokejový brankář

Hokejový brankář Foto:Michal Kozák

Úspěšným triem můžeme nazvat brankáře, kteří i přes své mládí střeží branky nejlepších klubů světa. Našimi nadějnými gólmany jsou Ondřej Pavelec, Michal Neuvirth a Jakub Štěpánek.

Pavelec táhne Atlantu

Třiadvacetiletý brankář se stal prvním gólmanem Atlanty až letos. O jeho kvalitách však nikdo nepochyboval. Chytal excelentně za Kladno a prošel si několika mládežnickými reprezentačními výběry. S reprezentací do 17 let vybojoval na MS v roce 2004 druhé místo a byl jednou z klíčových postav našeho výběru. V roce 2005 byl draftován právě týmem Atlanta Trashers.

V tomto celku zpočátku pouze zaskakoval za zraněné brankáře, ale počkal si. Pevné místo v sestavě si vydobyl až v letošní sezoně. Nyní chytá ve skvělé formě a svými výkony udivuje celou NHL. Prakticky průměrný tým dovedl k šesti výhrám v řadě. Třikrát letos vychytal shoot – out čili nepustil za svá záda jediný puk. Momentálně patří mezi nejlepší mladé gólmany NHL. Proto až si půjdete vsadit na „jasný“ zápas proti Atlantě, informujte se, kdo chytá. Tenhle chlapík totiž dokáže vymazat z ledu i ty nejlepší střelce.

Ovečkinovi kryje záda Neuvirth.

Ve Washingtonu hájí branku domácích Capitals dvaadvacetiletý  rodák z Ústí nad Labem Michal Neuvirth, který chytá za mořem už od roku 2006. V české extralize střežil branku Třince. Prošel si postupně všemi mládežnickými reprezentačními výběry. V roce 2008 se zúčastnil MS dvacetiletých, které se konalo v ČR, a dával o sobě patřičně vědět.  Na první start v národním „A“ týmu stále čeká.

V letošní sezoně má předpoklady k tomu, aby se stal prvním brankářem týmu a oporou do dalších sezón. Na mladého Čecha tak nyní spoléhá i jeden z největších kanonýrů NHL Alexander Ovečkin. S Ovečkinem v útoku a Neuvirthem v brance drží Washington všechny triumfy. Jméno Neuvirth si dobře zapamatujte, ještě o něm uslyšíme.

Branku nejbohatšího klubu KHL střeží Jakub Štěpánek

Zkušenosti získával nejprve v prvoligovém týmu HC Sareza Ostrava. Později začal pendlovat mezi prvoligovou Sarezou a extraligovým týmem HC Vítkovice Steel. Zlomová byla pro Štěpánka sezona 2009/2010, kdy dovedl tým Vítkovic až do finále extraligy. Tam musel sklonit hlavu před skvěle hrajícími Pardubicemi s brankářem Haškem a spokojit se tak „jen“ s druhým místem.

Jeho bravurních výkonů si všimli v Petrohradu, kam se Štěpánek po sezoně stěhoval. Jakubovi se podařilo z branky klubu SKA Petrohrad vyhnat hvězdného Jevgenije Nabokova, který posléze z rodinných důvodů předčasně ukončil sezonu. Nyní je Štěpánek jedničkou klubu, který je horkým kandidátem na zisk triumfu v KHL, a zároveň je postrachem všech týmů, kteří chtějí Petrohrad porazit.

Proč právě brankáři jsou úspěšní?

Jak prosté. Brankář je na ledě sám za sebe a je na něj sakra vidět. Praktiky dosazování hráčů do klubů přes úplatky a „strýčkování“ u brankářů nefungují. Protekční neschopný brankář se nemá kam schovat. Okamžitě by se „odkopal“ a to při prvním zápase, dozajista hned po první třetině.

Musíme se uklidňovat alespoň tím, že česká jména mladých hokejistů v prestižních soutěžích NHL a KHL vůbec slyšíme a že gólmani nesou statečně vlajku českého hokeje. Na nadějné útočníky a obránce si musíme zřejmě ještě počkat. Doufejme, že ne dlouho.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Český prapor v hokejovém světě drží brankáři