Hokejové finále si zahraje Kanada s USA

Redakce

Redakce

27. 2. 2010

kruhy3-395x223Postup do boje o zlato si nejprve zajistili hokejisté USA, kteří deklasovali Finsko 6:1. Semifinálový zápas mezi Kanadou a Slovenskem přinesl výhru Kanaďanů 3:2. Finále si tak zahraje Kanada s USA a domácí fanoušci si snad nemohli nic lepšího přát. V utkání o bronz se střetne Slovensko s Finskem.

Olympijské kruhy

Olympijské kruhy Zdroj: olympic.cz

Úvodní semifinále USA : Finsko přineslo jednoznačný výsledek. Pouhých třináct minut stačilo Američanům k tomu, aby si nad Finy vypracovali jednoznačný šestibrankový náskok. Ve třetí minutě se po neúspěšné rozehrávce finského gólmana dostal k puku Malone, pro něhož nebyl problém trefit prázdnou branku. V sedmé minutě využili Američané první přesilovku, střelou pod horní tyč zvýšil skóre na 2:0 Parise. Za chvíli se prosadil Johnson, který využil další americkou přesilovku. Po čtvrté trefě Kana vystřídal finského brankáře Kiprusoffa náhradník Bäckström. Třináctá minuta byla hřebíčkem do finské rakve, pátý gól vsítil opět Kane a o 15 sekund později zvýšil Stastny na hrozivých 6:0. Čestný úspěch Finů zařídil snížením na 6:1 Miettinen, to už však zbývalo do konce třetí části pouhých pět minut.

Kanaďané si proti Slovákům vypracovali tříbrankový náskok, ale soupeři se ve třetí třetině podařilo snížit na rozdíl jediné branky. První gól si připsal Marleau, který ve 14. minutě úspěšně tečoval střelu Webera. Pouhé dvě minuty stačily Kanaďanům ke vstřelení další branky, tentokrát se prosadil Morrow. Jako třetímu se podařilo skórovat Getzlafovi, který dopravil vyražený puk do sítě. Slováci prohrávali 3:0 a vypadalo to, že domácímu výběru už cestu do finále nepřekazí. Náš východní soused se branek přece jen dočkal. Osm minut před koncem snížil Višňovský a za další čtyři minuty utkání zdramatizoval Handzuš. Slovensko už prohrávalo pouze o gól, vyrovnat se mu však již nepodařilo.

USA – Finsko 6:1 (6:0, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 3. Malone, 7. Parise (Stastny, Rafalski), 9. E. Johnson (Pavelski, Malone), 11. Kane, 13. Kane (Rafalski), 13. Stastny (Langenbrunner, Parise) – 55. Miettinen (Lepistö).
Rozhodčí: O’Halloran (Kan.), Vinnerborg (Švéd.) – Blümel (ČR), Heyer (USA).
Vyloučení: 3:5, navíc J. Ruutu (Fin.) 10 min. Využití: 2:1

USA: Miller (49. Thomas) – Suter, Rafalski, E. Johnson, Gleason, J. Johnson, Orpik, Whitney – Parise, Stastny, Langenbrunner – Kessel, Pavelski, Malone – Brown, Kesler, Kane – Ryan, Backes, Callahan – Drury. Trenér: Ron Wilson.

Finsko: Kiprusoff (11. Bäckström) – Salo, Timonen, Pitkänen, Lydman, Lepistö, Niskala, Kukkonen – Selänne, S. Koivu, Lehtinen – T. Ruutu, M. Koivu, Filppula – Miettinen, N. Kapanen, Hagman – O. Jokinen, J. Ruutu, Peltonen – od 28. navíc Immonen. Trenér: Jukka Jalonen.

Kanada – Slovensko 3:2 (2:0, 1:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 14. Marleau (Weber, S. Niedermayer), 16. Morrow (Getzlaf, Pronger), 37. Getzlaf (Perry, Pronger) – 52. Višňovský, 56. Handzuš (Zedník, Šatan).
Rozhodčí: Larue (USA), Rönn – Fonselius (oba Fin.), Nelson (USA).
Vyloučení: 1:2. Využití: 1:0.

Kanada: Luongo – S. Niedermayer, S. Weber, Keith, Doughty, Boyle, Pronger, Seabrook – Iginla, Crosby, E. Staal – Marleau, Thornton, Heatley – M. Richards, Toews, Nash – Perry, Getzlaf, Morrow – Bergeron. Trenér: Mike Babcock.

Slovensko: Halák – Meszároš, Chára, Višňovský, Štrbák, Jurčina, Sekera – Marián Hossa, Demitra, Kopecký – Pálffy, Stümpel, Gáborík – Zedník, Šatan, Handzuš – Radivojevič, Marcel Hossa, Cibák. Trenér: Ján Filc.