Sport

Hokejisté byli krok od blamáže, Lotyše ale nakonec udolali

Martin Slabý

24. 2. 2010

04_tomas_vokoun_jpgVětšina českého hokejového národa už si plánovala, jak si ve čtvrtek přivstane na čtvrtfinálový duel proti Finům, parta pod vedením kouče Růžičky jim ale málem dopřála klidný spánek. Lotyši totiž dokázali v osmifinálovém utkání dohnat dvoubrankovou ztrátu a české reprezentanty vysvobodil až v prodloužení David Krejčí.

Zpočátku nic nenasvědčovalo tomu, že by diváci v UBC Thunderbird Areně měli být svědky většího dramatu. Čeští hokejisté podobně jako v prvním vzájemném utkání Lotyšům relativně rychle utekli ve skóre, když na počátku dvanácté minuty vedli po brankách Fleischmanna a Rolinka už 2:0.

Brankostroj se však náhle zasekl a lotyšský gólman Masalskis se proměnil v neprostupnou zeď. Aby toho nebylo málo, tak se během druhé třetiny osmělil i soupeř a Vokoun musel proti lotyšským šancím předvést několik brilantních zákroků . Dalším šrámem na středečním zápase bylo odstoupení Jaromíra Jágra v úvodu druhé třetiny, který pociťoval zdravotní problémy po zákroku Ovečkina z minulého utkání proti Rusům. Absencí české „osmašedesátky“ výrazně utrpěla naše útočná síla, zato se ve třetím dějství probudila ta soupeřova.

První varování přišlo z hokejky Niživijse ve třiapadesáté minutě a Lotyši byli rázem zpět ve hře. Čechům však ani kontaktní gól nestačil a naše hra stále upadala, což vyústilo až ve vyrovnávací branku Redlihse necelé čtyři minuty před koncem základní hrací doby. Minutu před koncem mohl náš národní tým spasit Plekanec, ale puk z jeho hole se bez gólového efektu pouze prošel po brankové čáře.

Nervy českých fanoušků v hale a u televizorů tak byly napínány i v desetiminutovém prodloužení. Tomu mohl být konec hned v samotném úvodu, kdy nechybělo mnoho, aby si gólman Vokoun srazil odražený puk do své vlastní svatyně. Klinickou smrt ale Češi přestáli a Krejčí v šesté minutě nastaveného času ranou mezi betony Masalskise poslal naši reprezentaci do čtvrtečního čtvrtfinále. V něm se opět ve čtyři hodiny ráno utkáme s Finy a připraven by měl být i dnes  předčasně odstoupivší Jaromír Jágr.

Česká republika – Lotyšsko – 3:2 po prodloužení (2:0, 0:0, 0:2 – 1:0)

Branky a nahrávky: 6. Rolinek (Kuba, Havlát), 12. Fleischmann (Krejčí, Červenka), 66. Krejčí (Fleischmann) – 53. Cipulis (Niživijs, K. Redlihs), 57. M. Redlihs (Berzinš, Darzinš). Rozhodčí: McCreary (Kan.), Reiber (Švýc.) – Novák (SR), Winnekens (Něm.). Vyloučení: 5:5. Využití: 1:1. Diváci: 5448. Třetiny: 2:0, 0:0, 0:2 – 1:0.

Česko: Vokoun – Židlický, Kuba, Polák, T. Kaberle, Hejda, Kubina, Z. Michálek, Blaťák – Erat, Plekanec, Eliáš – Jágr, Čajánek, M. Michálek – Červenka, Krejčí, Fleischmann – Havlát, Vašíček, Rolinek. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.

Lotyšsko: Masalskis – K. Redlihs, Skrastinš, Rekis, Pujacs, Bartulis, Sotnieks, Lavinš – Ankipans, Sprukts, Karsums – Cipulis, Vasiljevs, Niživijs – M. Redlihs, Berzinš, Darzinš – Širokovs, Meija, Daugavinš. Trenér: Olegs Znaroks.