Menu
TOPZINE.cz
Sport

Hokej: V budoucnu bude mít pro českou reprezentaci bronz cenu zlata

Redakce

Redakce

30. 5. 2011

Na letošním mistrovství světa v hokeji vybojovala česká reprezentace bronzové medaile. Někteří fanoušci projevili částečné zklamání, a přestože považují bronz za úspěch, tvrdí, že jsme měli na zlato. V několika následujících letech však zjistíme, jak cennou medailí bronz je. Výhry nebudou samozřejmostí. Stávající reprezentanty totiž nemá kdo nahradit.

Čeští hokejisté získali bronzové medaile

 

Kdo v budoucnu nahradí současné reprezentanty, je zatím ve hvězdách. Zřejmě to budou hráči, kteří hráli v reprezentacích do 18 a 20 let. Reprezentanti, kteří se stejně starými výběry prohrávali i o deset gólů. Hokejová reprezentace dospělých se tak má na co těšit. Problémy nás čekají už v letech následujících. Letošní bronz dospělých trochu překrývá mládežnické neúspěchy, a tak bych momentální situaci v našem hokeji nazval jako klid před bouří.

Jágrův konec odstartuje těžké časy

Ale začněme postupně. První a zcela zásadní ranou bude reprezentační loučení Jaromíra Jágra. Po jeho odchodu nastanou první problémy. Na letošním šampionátu táhl českou reprezentaci právě devětatřicetiletý kladenský odchovanec. Jágr je osobnost se vším všudy. Velké slovo má v kabině a skvělými výkony se prezentuje na ledové ploše. Jeden z mála hráčů, který je schopen sám rozhodovat zápasy.

Na každý turnaj je skvěle připraven. Hraje klíčovou roli v rozhodujících zápasech. Jágr je hráč, který je na ledě velmi platným i v zápasech, kdy neskóruje. Hokejovou ikonu jeho typu si totiž nikdo nedovolí jen tak nechat jezdit po ledě. Když je hlídán, vytváří spoustu prostoru pro svoje spoluhráče. Navíc s jeho šikovností a postavou je často zastavován nedovoleně, což je další velkou výhodou. Jeho poslední zápas v reprezentaci odstartuje těžké časy pro český hokej.

Za tři roky nastoupíme ve stejném složení

Ze současného výběru budou v reprezentaci za tři roky téměř všichni hráči beze změny. Obměna starších hráčů za šikovnější a dravější mladíky se konat nebude. Bavíme se o hráčích, kterým je nyní kolem 30 let a výš. Jsou jimi Židlický (34) , Rachůnek (30), Čáslava (30), Škoula (30), Martínek (34), Havlát (30), Hubáček (30), Jágr (39), Eliáš (35), Marek (30), Rolinek (30).

Za předpokladu, že bychom měli kvalitní mládež, by ze stávajícího týmu na olympiádě v Soči v roce 2014 nestartovala minimálně polovina hráčů. Starší hráče, jejichž výkonnost bude s narůstajícím věkem dále upadat, by nahradili draví mladíci. Bohužel to v našem případě očekávat nelze. Žádné schopné mladíky dnes již nemáme. Pokud vyrazíme na olympiádu s tímto týmem plným veteránů, úspěch nečekejme.

Konkurenci stačit nebudeme

Olympiáda v Soči 2014 ukáže široké veřejnosti, v jakém stavu se nachází náš hokej. Hlavními hvězdami budou Plekanec, Michálek a Krejčí. Poslední akci možná odehraje Jágr, kterému bude v té době 42 let. Se vší úctou ke všem reprezentačním hráčům si troufám tvrdit, že na olympiádě neuspějeme.

Zatímco náš tým doplní ze zvučných jmen pouze David Krejčí, ostatní týmy budou zbrojit mnohem silněji. Švédsko, se kterým jsme letos prohráli, by mohli doplnit například Zetterberg nebo v NHL velmi produktivní bratři Sedinové. V kanadském týmu čekejme jména jako Perry, Getzlaf, Tavares, Crosby, Stamkos, Toews a Eric Stall. Úspěch bude vyžadován po domácí ruské reprezentaci v sestavě s Ovečkinem, Malkinem a Dacjukem. Myslím, že zmíněné výběry budou nad naše síly.

Zajímá nás příštích deset let

FOTO: Ondřej Pavelec

Pavelec bude stěžejní postavou národního týmu v nadcházejících letech Zdroj: iihf.com

Olympiáda je však na vedlejší koleji. Pro rok 2014 ještě zřejmě budeme schopni sestavit tým, který neudělá ostudu. V letech následujících to však bude problém. Z mladíků bude hrát klíčovou roli Jakub Voráček a Ondřej Pavelec. Právě na těchto dvou reprezentantech doplněných Frolíkem bude záviset naše reprezentační hokejová budoucnost.

Voráček by měl dostávat víc prostoru už nyní. Měl by si pomalu zvykat na roli vůdce týmu. Jakub je jediný hráč, který má parametry jednou český tým táhnout. Kteří mladíci ho však v reprezentaci doplní, zůstává otázkou.

Není kde brát

Nutno říct, že hráče typu devatenáctiletého Fina Granlunda v ČR nemáme. Stejně tak zde nemáme hokejisty, jako je osmnáctiletý Kanaďan Jeff Skinner. Tito kluci jsou už nyní výraznými postavami svých zemí, a přestože jim ještě nebylo dvacet let, jsou schopni rozhodovat zápasy. Nám takový borec zatím chybí.

Mládežnickou krizi pocítíme v národním týmu dospělých v příštích deseti letech. Talentovaní hokejisté, o které jsme v minulých letech nestáli, nám budou velmi chybět. Hráčů, kteří jsou sami schopni rozhodovat zápasy, se rodí minimum a my jsme v ČR odmítli dát šanci se prosadit i těmto několika málo jedincům. V letech minulých měli zelenou synové bývalých hráčů, manažerů, sponzorů a bohatých otců. Jak jinak si vysvětlovat ostudné prohry mládežnických reprezentačních výběrů například 10:1, 7:2 a 8:3.

Snad se zlepšíme

Nezbývá než doufat, že se situace u mládeže zlepší a jediným problémem bude, jak k sobě do útočných řad sladit talentované mladíky. Za předpokladu, že se nám nepovede plně využívat všech talentů narozených v naší zemi, budeme mít v budoucnu obrovské problémy. Věřím, nebo spíš doufám, že vezmeme rozum do hrsti a v následujících letech se nám podaří vychovat schopné juniory. Pak se z obměny reprezentačního kádru nebudou strachem třást čeští fanoušci, ale naopak naši soupeři. Na to, zda se nám to povede, si však musíme ještě pár let počkat.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hokej: V budoucnu bude mít pro českou reprezentaci bronz cenu zlata