Menu
TOPZINE.cz
Sport

Hokejista Knotek se prosadil i v zámoří. Proč nehraje na Kladně?

Redakce

Redakce

10. 3. 2011

Foto: Hokejista Tomáš Knotek na zimním stadionu v HalifaxuV minulosti Tomáš Knotek kraloval v bodování dorostenecké extraligy. Později sbíral body za oceánem jako kapitán týmu Halifax Mooseheads. Absolvoval přípravný kemp klubu NHL Minnesota Wild. Letos se po ukončení angažmá ve Finsku vrátil do Kladna a měl být jednou z klíčových postav středočeského klubu. Tam však jednadvacetiletý talent z nepochopitelných důvodů nehraje.

Foto: Hokejista Tomáš Knotek na zimním stadionu v Halifaxu

Bývalý kapitán a hráč týmu Halifax Mooseheads Tomáš Knotek Zdroj: Youtube.com

Tomáš Knotek je dobrý bruslař. Umí se prosadit v situacích jeden na jednoho. Má velmi šikovné ruce, čich na góly a tvrdou střelu. Vyniká však především hokejovou chytrostí. Má skvělý přehled, a tak je schopen i pod tlakem na jeden dotek nahrát volnému spoluhráči, což je v nejrychlejší kolektivní hře na světě doslova k nezaplacení. Díky své chytrosti a prozíravosti jsou jeho nahrávky překvapivé, přesné a často gólové.

V Kladně zářil už ve čtrnácti, hvězdou byl i v Halifaxu

V sezoně 2004/2005 začal čtrnáctiletý Tomáš nastupovat za Kladno v dorostenecké extralize (věková kategorie 15–16 let). V první sezóně si připsal ve 45 zápasech 52 bodů. V sezóně následující už dorosteneckou extraligu zcela ovládl, když měl po 47 odehraných zápasech na svém kontě 44 branek a 53 asistencí, v součtu úctyhodných 97 kanadských bodů! Jako šestnáctiletý začal Knotek nastupovat za kladenskou juniorku (věková kategorie 17–19 let) a v sezoně 2006/2007 zvládl v 38 zápasech nasbírat skvělých 49 bodů.

Ani po přesunu za oceán do týmu Halifax Mooseheads neslevil ze svých výkonů. V úvodní sezoně si připsal v 82 zápasech 73 kanadských bodů. V sezoně další v 52 zápasech získal 49 bodů. Svými skvělými výkony si řekl o funkci kapitána a do sezony 2009/2010 vedl značně omlazený tým Mooseheads s céčkem na hrudi. V 61 zápasech nashromáždil na svém kontě 58 bodů.

V reprezentaci jako doma

Lotar, jak Tomášovi přezdívají kamarádi a spoluhráči, prošel všemi reprezentačními výběry od 16 do 20 let. Stejně jako při klubovém působení si i v reprezentaci Knotek drží skvělou bilanci, když ve 46 zápasech nasbíral 37 bodů.

Návrat do Kladna

Před letošní sezonou zkoušel Tomáš štěstí ve Finsku v klubu HPK Hämeenlinna. Tam se však na angažmá nedohodl, a tak zamířil zpět do Kladna. Do klubu, který není nabitý hvězdami a který táhne především kapitán Pavel Patera. Zdálo se, že zde by mohl mít mladík Knotek ideální podmínky pro přechod z juniorské kategorie do hokeje dospělých. Ty však bohužel neměl.

Jednadvacetiletý talent dostával od začátku sezony šanci pouze ve čtvrté řadě, kde nastupoval s dalšími mladíky. Nechodil na přesilovky. Po několika zápasech byl poslán na výpomoc do juniorů. Tam má ze 31 zápasů na svém kontě 50 kanadských bodů.

Má snad vládnout statistikám ze čtvrté lajny?

Od začátku sezony hraje Tomáš v A týmu především ve čtvrté formaci. Na jeho předchozí výsledky nikdo nebral zřetel. Kdyby na lavičce kladenského týmu stáli soudní trenéři, museli by mu dát šanci nejprve v některé ze dvou elitních formací po boku zkušených hráčů. Existuje totiž předpoklad, že by Knotek mohl sbírat body s lehkostí, s jakou se mu to dařilo v juniorských kategoriích.

Kdo jiný by měl dostat šanci?

Foto: Trenér kladenského hokejového týmu Jiří Kopecký

Kladenský trenér Jiří Kopecký zřejmě nehodlá dát Knotkovi šanci Zdroj: Youtube.com

Knotek ovládl v minulosti bodování dorostenecké extraligy. I přes svůj nízký věk se skvěle uvedl v juniorské extralize. O svých kvalitách přesvědčil i v zámoří, kde dělal kapitána týmu Halifax Mooseheads. Pravidelně bodoval i na mezinárodní scéně v dresu reprezentace. Po návratu do Kladna však jeho předchozí výsledky zcela ignorovali a zařadili ho do čtvrté lajny. Jednání kladenských trenérů je nepochopitelné.

Oba kladenští trenéři Petr Tatíček a Jiří Kopecký Knotka v mládí trénovali. Vědí, jak hraje, a přesto mu nabídli jen mizivou šanci se prosadit. V situaci, kdy Kladno nemá výrazného střelce, by jednání trenérů nevytěžovat Knotka omlouval pouze fakt, že na lavičce stojí amatéři, kteří hokeji nerozumí.

Talenty máme, ale kašleme na ně!

Knotek je největší talent z ročníku 1990. Troufám si říct, že momentálně jiného nevyužitého hráče s tak velkým potenciálem v Čechách nemáme. Bez férové šance se však prosadí jen těžko. Na Kladně místo něj hraje např. Pavel Janků (41 let) a Radek Bělohlav (40 let). Oba dva „důchodci“ pouze vysávají klubovou kasu. A pokud oba zmínění hráči nejsou zbyteční už teď, tak do budoucna jsou určitě k ničemu. Kdyby Knotek dostal šanci, mohl by být oporou týmu příštích 10 let. Na Kladně to však nikoho nezajímá.

Nezajímá to ani šéftrenéra Českého svazu ledního hokeje Slavomíra Lenera. Ten o všem rád mluví, a když by měl pomoci, jezdí si po zápasech čtvrtých tříd. Ať si konečně vyjede statistiky a začne něco dělat! V rozhovorech se dušuje, jak pozvedne náš hokej, a zatím jen kouká, jak zakopáváme jeden talent za druhým. A za pár let bude zase do novin povídat o tom, že jsme někde zaspali.

Tomáši, po sezoně jdi pryč!

V zahraničí se zachovají lépe než v Kladně a šance se prosadit bude určitě větší. Jediné štěstí je, že se do Kladna nevrátil Knotkův kamarád Jakub Voráček (nyní hráč Columbusu, pozn.red.), který měl podobné statistiky. Kladenští myslitelé na střídačce a ve vedení by totiž byli schopni dát ho do čtvrté lajny a poslat na výpomoc do juniorů. Měli bychom republikový, evropský a možná i světový rekord v nejkvalitněji obsazené čtvrté lajně.

U nás je to vážně extra liga

Kladno je nejhorším týmem v počtu vstřelených gólů a jejich největší talent a ofenzivní eso Tomáš Knotek hraje jen ve čtvrté lajně nebo v juniorech. Až budou kladenští trenéři, vedení klubu a nespokojení fanoušci po sezoně sepisovat důvody sestupu do první ligy, který Středočechům stále hrozí, na prvních místech seznamu by měl být nevyužitý útočník Knotek.

Na Kladně si však na Tomáše ani nevzpomenou. Manažer bude po sezoně shánět magického střelce, Tatíček šikovného útočníka a Kopecký mladé hvězdy. Přitom tyto kvality mají na dosah ruky. Tupost lidí pohybujících se u kladenského hokeje je zřejmě nekonečná.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hokejista Knotek se prosadil i v zámoří. Proč nehraje na Kladně?