Menu
TOPZINE.cz
Sport

Hokej: Lenere, jdi do… Švédska!

Redakce

Redakce

7. 2. 2011

FOTO:Mládežnický hokej v O2 aréněTento článek je reakcí na debatu z pořadu Kamelot, který ČT odvysílala 31. ledna. Hostem pořadu byli mimo jiné Slavomír Lener, šéftrenér Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) a Jiří Veber,  trenér reprezentační „17“. Z jejich odpovědí jsme se dozvěděli, že kdybychom žili v ideálním světě, jejich plány, jak dostat český hokej z krize, by měly reálnou šanci na úspěch. Bohužel v ideálním světě nežijeme.

FOTO:Mládežnický hokej v O2 aréně

Vyhlášení výsledků hokejového turnaje žákovských tříd z O2 arény Foto: Michal Kozák,Topzine.cz

Zhruba po deseti minutách  pokládá moderátor pořadu pan Robert Záruba otázku: „Jiří, ubývá talentovaných hráčů, když přichází do reprezentační „17“? Těch hráčů, kteří mají předpoklad stát se jednou hvězdami?“ Pan Veber odpovídá „Určitě jich je míň, někde jsme zaspali. V žákovských kategoriích jsme se hráčům nevěnovali, tak jak jsme měli. Teď zachraňujeme 17 -18letý hráče. Zaspalo se v dovednostech a v základních věcech.“

Jasně, jenom jsme trochu zaspali

Při pohledu na výsledky reprezentační „20“ je jasné, že „tvrdě chrápeme“ už deset let! Prohry 10:1, 8:3, 7:2 nejsou jen hrůzným snem, ale krutou realitou. Ptám se tedy: Jak je možné, že se trenéři hráčům nevěnovali tak, jak měli? Oni za to nejsou placení? Kdo z těch „spáčů“, kteří zavinili naši hokejovou krizi, dostal výpověď? Zřejmě nikdo! Prostě si chlapci jenom trochu „zdřímli“ a dostali náš hokej až téměř na dno. Budíčkem teď bude pan Lener, kterého „budou jistě všichni poslouchat“ a vrátíme se zpátky na vrchol. Hezká pohádka.

Lidé musí být čestní

Po půlhodině následoval dotaz volajícího diváka z Kladna „Když se rozhoduje pan trenér na základě úplaty mezi dvěma rovnocennými hráči, co tomu řeknou kolegové ve studiu?“ Moderátor Záruba přitakává, že se bohužel s takovým případem setkal. Pan Lener odpovídá: „Po zkušenostech z Kanady a Švédska vím, že jakákoliv centralizovaná protikorupční akce nefunguje. Je to v lidech, je to v jejich cti.“ Pan Veber řekl: „Já jsem to nikdy nezažil“.

Prosím vás, buďte čestní

Ilustrační foto

Nejsou úplatky jedním z hlavních důvodů našich neúspěchů? FOTO: Jiří Krejčík, Topzine.cz

Proti čemu chce teda pan Lener bojovat? Lidé, kteří zřejmě brali úplatky, u hokeje zůstali. Pan Lener si asi myslí, že luskne prsty a z „banditů“ našeho hokeje se stanou čestní trenéři, kterým jde pouze o úspěchy českého hokeje. Co když některý z těchto nečestných lidí dá přednost kufru s penězi a „zazdí“ talent typu Voráčka? Nejsou úplatky jedním z hlavních důvodů našich neúspěchů? Jeden talent sem, druhý tam a máme tu výsledek Česko-Kanada 2:7. Dobré ráno, pane Lenere!

Jak chcete pomoci?

Další kladenský dotaz na pány Vebera a Lenera zněl „Jak chcete pomoci českému hokeji?“

Pan Lener odpověděl slovy „Jezdím po zápasech např. čtvrtých tříd, abych se dostal co nejblíže k problému našeho hokeje, děláme semináře, snažíme se něco přiučit z Kanady a ze Švédska, máme odborníky. Snažíme se pomoci ze všech stran.“

Lener měl dělat mluvčího

Jestli panu Lenerovi něco jde, pak určitě mluvit. Hezky všechno „okecat“, aby si „nezasvěcení“ mysleli, že pomyslné žezlo má ten správný člověk. Bohužel mluvení o tom, co zlepšíme, nám jde opravdu dobře. Děláme to už deset let a zatím žádná změna k lepšímu. Myslím, že změna nepřijde ani s Lenerem. Měl by mluvu nadále trénovat. Za pár let totiž bude vysvětlovat, proč se mu nepovedlo náš hokej vyvést z krize.

Lenere, jdi do…Švédska!

Několik talentů jsme zakopali. Hrají především synové bohatých otců nebo manažerů a málo trénujeme. Není náhodou tohle ten důvod, proč jsme momentálně na dně? Zřejmě je ale jednodušší říct, že jsme někde zaspali. Pan Lener navíc proti protekci bojovat ani nechce. Myslí si, že v celé zemi nastaví tréninkový plán a všichni se ho budou držet. Náš hokej se tak výrazně zkvalitní. Představa je to sice krásná, ale v naší zemi nereálná! Co na to říct? Snad jen „Lenere, jdi do Švédska!“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hokej: Lenere, jdi do… Švédska!