Menu
TOPZINE.cz
Sport

Hokej: Jágr míří do Philadelphie, NHL má zase zvuk

Redakce

Redakce

10. 7. 2011

Jaromír Jágr v dnech minulých definitivně potvrdil svůj návrat do nejslavnější hokejové ligy kanadsko-americké NHL. Po třech sezonách odehraných v ruské KHL tak míří zpět za oceán. Je pro Jágra NHL opravdu dobrou volbou? Má jí devětatřicetiletý útočník stále co nabídnout?

FOTO: Jaromír Jágr

Jaromír Jágr se v 39 letech vrací do slavné NHL, hrát bude za Philadelphii Zdroj: Youtube.com

Jaromíra Jágra čeká v nové sezoně mnoho změn. Kromě nového angažmá totiž převzal vedení kladenského klubu, což bude další práce navíc. Zvládne to česká hvězda?

Souboj o českou 68 vyhrála Philadelphia

Jaromír Jágr si z mnoha nabídek vybral právě tu od Philadelphie. Slovo ne tak z slyšeli v Detroitu, Pittsburghu, Montrealu a podle spekulací i v dalších osmi klubech NHL. Jágr si vybral Flyers z mnoha důvodů. Tím hlavním bylo budování nového týmu a dva praváci v centru prvních dvou řad. K tomu měli o Jágra obrovský zájem, což také velmi přispělo k útočníkově kladné odpovědi.

Myslím, že Philadelphia je pro Jágra dobrou volbou. Hráč jeho kalibru potřebuje hodně času na ledě a při přesilovkách, což by mu Flyers měli umožnit. V početních výhodách bude mít možnost nasbírat hodně kanadských bodů, ke kterým by mu měli dopomoci dobře pálící beci Pronger a Timonen. Jágrovi by mělo svědčit i místo v prvním útoku vedle rychlého Briera a nově příchozího Voráčka.

Obrovský tlak, velká očekávaní a mnoho změn

Jágr si vybral Flyers, protože by v nově vybudovaném týmu měl hrát velmi důležitou roli. Na českou 68 bude čekat obrovský tlak a spousta změn. Po třech letech se stěhuje z velkého na malé kluziště. Místo technického hokeje, který se hraje v KHL, ho čeká o poznání tvrdší zámořský hokej. Dalšími změnami jsou větší porce zápasů, více cestování a nesehranost se spoluhráči. Přestože se spolupráce s Brierem a Voráčkem na papíře jeví jako ideální, opak může být pravdou. Jak se jim bude dařit, nám ukáže až nový ročník NHL.

Otázkou je, jestli se comeback povede. Na Jágrovi bude stát hra Flyers po celou sezonu. Po odchodu Richardse a Cartera, dvou významných hráčů z minulé sezony, kdy každý z nich nasbíral 66 kanadských bodů, se Jágr zdá jako slabá náhrada. Především proto, že táhnout Flyers bez úpadku formy v 82 zápasech základní části a v play off, kterého je Philadelphia pravidelným účastníkem, bude složitým úkolem. Pokud se Jágrovi přestane dařit, nemá ho kdo zastoupit. Při takovém scénáři budou výsledky Philly záležet na výsledcích a výkonech českého útočníka. S trochou nadsázky by se dalo říct, že Jágr stojí na hraně, kdy může být buď hokejovou megastar uctívanou fanoušky, nebo starou výkonnostně vyčichlou bývalou hvězdou.

Z příchodu českého forvarda nebyli fanoušci Philly moc nadšení, a tak jedním z prvních úkolů bude získat si je na svou stranu. V tom však devětatřicetiletý útočník umí chodit a neměl by to být problém. S fanoušky Flyers v zádech, kteří jsou jedni z nejlepších v NHL, to bude mít Jágr mnohem snazší. Omlazený tým Letců by měl v nové sezoně vynikat agresivní útočnou hrou a skvělou obranou, kterou posílil brankář Bryzgalov. Philadelphia zdá se i celkem slušně složila soupisku, ve které se mísí zkušení borci a talentovaní mladíci. Na soupisce najdeme jména jako Jágr, Pronger, Timonen, Briere zastupující zkušenost a dravé mladí v podobě jmen Voráček, Van Riemsdyk nebo devatenáctiletého Kanaďana Braydena Schenna. Uvidíme, jak obstojí v příští sezoně.

Jágr se vracet nemusel, na jeho návrat jsou však zvědaví všichni

Jaromír Jágr

Zvládne Jágr angažmá v NHL a řízení kladenského klubu na dálku? Zdroj: iihf.com

Při pohledu na kariéru Jaromíra Jágra se jeho návrat do NHL jeví jako zbytečný. Těžko říct, co chce komu dokazovat. Statistiky z NHL, které se zastavily na čísle 1599, jsou více než dobrou vizitkou českého forvarda. Zatímco získat toho Jágr může úplné minimum, ztratit toho může relativně dost. Už svým příchodem vyvolal řadu negativních emocí především v táboře tučňáků z Pittsburghu. Takže je předpoklad, že pokud se mu nebude dařit, zámořské noviny ho šetřit nebudou. A jistě všichni uznáte, že takový konec v NHL by si český hokejový mág nezasloužil.

Návrat bude těžký i proto, že ve Philadelphii na Jágra spoléhají. O tom, že si Jágr své odehraje, jsem přesvědčen. Zda však bude schopen i v devětatřiceti táhnout Letce celou sezonu a v play off přidat něco navrch, se ukáže až v novém ročníku. Každopádně Jágr bude pro fanoušky velkým lákadlem. S příchodem čísla 68 má slovo NHL lepší zvuk.

Kdokoli jiný by byl k smíchu, Jágr ne

Jágr se vrací do NHL v nejméně vhodnou dobu. Převzal vedení kladenského klubu po otci, a tak vkročil do neznámých vod. Neznámé vody ho však po třech sezonách v KHL čekají i za mořem. Do toho všeho je českému útočníkovi devětatřicet let. Vracet se kdokoli jiný, byl by k smíchu, Jágr však ne.

Těžko říct, co vedlo českou hvězdu k návratu. V Rusku měl ideální podmínky, slušné finance, věrné fanoušky a ideální spoluhráče v čele s Romanem Červenkou. Z Ruska by se navíc kladenský klub řídil o poznání lépe než z Ameriky. Na druhou stranu NHL je stále nejlepší soutěž na světě. Pro devětatřicetiletého Jágra je tak obrovskou výzvou. Uvidíme, jestli přidá do sbírky další Stanley Cup. Své si jistě odehraje. Přestože někteří o jeho kvalitách pochybují, já ne. Jestli je někdo schopen zvládnout a oslnit NHL nabitou hvězdami v devětatřiceti letech, věřte, že je to právě český hráč s číslem 68 na zádech, Jaromír Jágr.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hokej: Jágr míří do Philadelphie, NHL má zase zvuk