Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Hodiny v Mecce vs Big Ben, co je víc?

Hana Chytrá

Hana Chytrá

12. 8. 2010

Může se nová Královská věž s hodinami v Mecce měřit se slavným Big Benem? Která věž je vyšší a mohou saúdskoarabské hodiny nastolit nový světový čas?

FOTO: Big Ben a Hodiny v Mecce

Big Ben a Hodiny v Mecce, Zdroj: telegraph.co.uk

Arabové musí mít všechno největší

Nová královská věž s hodinami, která by měla být dle odhadů dostavěna již během nastávajícího ramadánu aspiruje na největší hodiny světa a druhou nejvyšší stavbu světa. Věž, která bude součástí obřího nákupního a luxusního centra je v těsné blízkosti Velké Mešity, místa, kam ročně míří milióny muslimů z celého světa na svatou pouť hadždž.

Hodiny na vrcholku věže až nápadně připomínají slavný Big Ben ve Westminsterském opatství ve Velké Británii. Ale, vše je pojato v daleko větším a honosnějším měřítku. Obří ciferník má 46 metrů, je tedy šestkrát větší než ten na Big Benu a celá věž by měla dosahovat závratné výšky 600 metrů. To by z ní tedy činilo druhou nejvyšší budovu světa (nejvyšší budovou světa je dubajský věžák Burdž Chlalífa, který měří 828 metrů). Pod hodinami se pyšní nápis „Ve jménu Alláha“, jenž v noci osvětlí dva miliony diod.

FOTO: Královské hodiny v Mecce

Královské hodiny v Mecce, Zdroj: rapturewatch.net

Víc než jen hodiny

Muslimové ale čekají od stavby daleko více, než jen krásnou dekoraci a demonstraci svého umu. Rádi by nahradili centrální čas na nultém poledníku, takzvaný Greenwich Mean Time (GMT), který byl zaveden v roce 1884, novým časem Mekka Mean Time. To by znamenalo, že si celá planeta posune hodinky o tři hodiny dopředu. Své argumenty opírají o řadu faktů, které již před dvěma lety zveřejnili na konferenci v Doha. A právě nové hodiny v Mecce by měli být veřejným a pyšným nositelem nového světového času.

Výška hodinových věží:

Královské hodiny v Mecce: 600 metrů

Big Ben (Věž sv. Štěpána): 96,3 metru

Velikost ciferníku:

Královské hodiny v Mecce: 46 metrů

Big Ben: 7 metrů

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Hodiny v Mecce vs Big Ben, co je víc?